Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metalowcy przy bunkrze Raginisa (zdjęcia)

Bartosz J. Klepacki
- Ognia! Ognia! Ognia! - krzyczeli szwedzcy metalowcy wraz z członkami grupy rekonstrukcyjnej w Strękowej Górze
- Ognia! Ognia! Ognia! - krzyczeli szwedzcy metalowcy wraz z członkami grupy rekonstrukcyjnej w Strękowej Górze Bartosz J. Klepacki
Wizna. Przyjechali do Polski, by poznać historię kapitana Raginisa, bohatera ich największego hitu "40:1".
Szwedzki zespól Sabaton przyjechal do Polski, by poznac historie kapitana Raginisa, bohatera  najwiekszego hitu grupy „40:1”

Zespół Sabaton w Wiźnie

Gwiazdy metalu

Gwiazdy metalu

Sabaton został w 2007 roku w Szwecji uhonorowany tytułem najlepszej grupy metalowej. Nazwa zespołu wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego element zbroi osłaniający stopę. Tematyka ich utworów jest związana z II wojną światową. Grupę tworzy sześciu muzyków. Zespół wystąpił w Warszawie, zaś w piątek swoje przeboje zaprezentuje krakowskiej publiczności.

Zawsze chciałem ich zaprosić do naszego kraju, by pokazać miejsca, o których śpiewają. Odkąd tylko po raz pierwszy usłyszałem ich piosenkę - mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939. - Udało się, są tutaj z nami!

Dziś wczesnym rankiem członkowie zespołu Sabaton - heavymetalowej grupy rodem ze Szwecji, przybyli do Wizny, by pod pomnikiem obrońców spotkać się z fanami. Byli zaskoczeni tym, jak wiele emocji wzbudził ich przyjazd, a także popularnością ich hitu "40:1" (tytuł nawiązuje do przewagi sił niemieckich podczas bitwy o Wiznę).

- To jest niesamowite być tutaj - podkreślał Joakim Brodén, wokalista Sabatonu. - Czuję jakbym śpiewał o historii, której dopiero teraz stałem się uczestnikiem.

Po krótkim spotkaniu z fanami, członkowie grupy udali się do Strękowej Góry. Tam kpt. Władysław Raginis odebrał sobie w bohaterski sposób życie, wysadzając się granatem, do końca nie oddając bronionej pozycji.

Miejsca, do tej pory znane członkom zespołu wyłącznie z fotografii, zrobiły na nich ogromne wrażenie. W skupieniu i zadumie spacerowali po ruinach bunkra.

- Nie wierzę, że to widzę - powtarzał Daniel Mullback, perkusista zespołu.

Muzycy po obejrzeniu ruin sprawiali wrażenie jakby dopiero teraz zrozumieli, jak wielką część historii obrazuje ich utwór "40:1", do którego polscy fani stworzyli amatorski teledysk.

- Tą piosenką zrobili więcej, niż kilkadziesiąt sesji naukowych - wyznał Jacek Raginis, syn siostrzenicy kapitana Raginisa.

Przyjazd grupy wywołał olbrzymie zainteresowanie mediów z całej Polski. Podczas konferencji prasowej muzykom wręczono szablę oficerską, taką samą, jaką posługiwał się kapitan Raginis.

- Wygrawerowane są na niej słowa, które w życiu kapitana odgrywały znaczącą rolę i był im wierny do końca: Honor i ojczyzna - opisuje Szymanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna