Metropolita Sawa: Rozmawiałem z SB

  Metropolita Sawa: Rozmawiałem z SB

  (ka)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wielokrotnie rozmawiałem z funkcjonariuszami SB, ponieważ byłem przez nich wzywany. Nigdy nie podpisałem natomiast zobowiązania do współpracy - powiedział metropolita Sawa, zwierzchnik Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Przyznał jednocześnie, że brał pieniądze z Urzędu ds. Wyznań.
  Metropolita Sawa przyznał, że brał pieniądze z Urzędu ds. Wyznań.

  Metropolita Sawa przyznał, że brał pieniądze z Urzędu ds. Wyznań.

  Wywiad z Sawą jest rodzajem odpowiedzi metropolity na kuluarowe informacje o tym, że cerkiew prawosławna w Polsce w okresie PRL-u była bardzo uległa wobec władzy. Zachowały się nawet wystąpienia metropolity, wówczas biskupa Sawy, rezydującego w Białymstoku, z okresu stanu wojennego, w którym biskup jednoznacznie opowiada się za władzą.

  Z wywiadu w "Gazecie Wyborczej" wynika także, że metropolita został przez SB zarejestrowany jako tajny współpracownik.

  - Nic o rejestracji nie wiedziałem. Nie byłem współpracownikiem systemu, tylko cierpiałem przezeń tak samo jak inni - zapewnia jednak abp Sawa. Wyjaśnia, że był wielokrotnie wzywany na SB, odkąd w 1966 r. został mianowanu dyrektorem kancelarii ówczesnego metropolity Stefana.

  - Od tamtego momentu ciągle mnie wzywano do Urzędu ds. Wyznań, tam mnie maglowano, chcąc nie chcąc musiałem słuchać. Gdy wymigiwałem się, usłyszałem: "Jeśli Mahomet nie przyjdzie do góry, to góra przyjdzie do Mahometa". (...) Oficerowie czasem proponowali spotkanie w mieście, nie neguję tego. Zdarzało się, że na nie chodziłem, w czasie gdy pracowałem w kancelarii.

  Tłumaczy też, jak wyglądało branie pieniędzy: - Nie przyjmowałem żadnych upominków. Co do pieniędzy, to raz na jakiś czas otrzymywaliśmy w Urzędzie ds. Wyznań pieniądze. Nie tylko ja, ale i inni biskupi. Mówiono, że to jest zapomoga. Trzeba podkreślić, że my dzisiaj jesteśmy samodzielni, ale wówczas otrzymywaliśmy z Funduszu Kościelnego uposażenie na całą administrację, więc w pewnym sensie mieli nas w ręku.

  Warto podkreślić, że we wcześniejszych wypowiedziach pracowników IPN na temat współpracy osób duchownych z SB wielokrotnie pojawiała się informacja, iż duchowni nie musieli podpisywać zobowiązania do współpracy. SB dopuszczała w ich przypadku współpracę bez podpisywania deklaracji.

  W wywiadzie pojawia się także wątek białostocki. Abp Sawa przyznaje, że oficjalnie skarżył się na stosunki z katolikami w Białymstoku. Chodziło m.in. o odzyskanie klasztoru w Supraślu. Sawa wspomina, że w tej sprawie pomógł mu dopiero I sekretarz partii, który zorganizował spotkanie wszystkich zainteresowanych. Na nim właśnie zapadła decyzja o przekazaniu cerkwi ruin klasztoru.

  Metropolita przyznaje również, że nie był zwolennikiem "Solidarności". Jednocześnie podkreśla, że to własni prawosławni przechowywali w stanie wojennym szefa ówczesnej białostockiej "S", Stanisława Marczuka.

  - Chcę podkreślić, że przyjmowałem przedstawicieli "Solidarności", współpracowałem z nimi - zaznacza metropolita.

  Białostoccy przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej nie chcieli w sobotę komentować wypowiedzi abp Sawy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)