Miasta nie stać na ładny park

Rafał Bieńkowski [email protected]
Park Centralny w Grajewie jest bardzo uczęszczany przez mieszkańców Grajewa. Zdaniem wielu z nich, byłoby to doskonałe miejsce do spędzania tutaj wolnego czasu.
Park Centralny w Grajewie jest bardzo uczęszczany przez mieszkańców Grajewa. Zdaniem wielu z nich, byłoby to doskonałe miejsce do spędzania tutaj wolnego czasu.
Udostępnij:
Trwają rozmowy o zagospodarowaniu parku w centrum.

Pojawiły się nowe pomysły na to, ja ma wyglądać Park Centralny w Grajewie. Ale miasta na to jeszcze nie stać.

Temat atrakcyjnego zagospodarowania Parku Centralnego poruszany jest w Grajewie od wielu lat. Główne założenia projektu przygotowanego przez miasto już są znane. Grajewianie proponują władzom jednak kilka innych rozwiązań.

Wieże widokowe i scena
- Przedstawiliśmy burmistrzowi nasze propozycje - mówi Bronisław Chełmiński wiceprzewodniczący grajewskiej Platformy obywatelskiej. - Naszym zdaniem zasadniczo w parku powinien być tylko jeden akwen wodny. Gruba warstwa torfu spowoduje zamulanie nowych stawów, co będzie wymagać ustawienia murów oporowych oraz okresowego oczyszczania nawet co 4-5 lat. Oszczędzi to również kosztownych prac ziemnych.

Jego zdaniem, oprócz sceny plenerowej znajdującej się za budynkiem Miejskiego Domu Kultury, przy brzegu stawu powinna powstać druga zadaszona scena. Ta miałaby być usypana z ziemi.

- Powinno powstać także dużo więcej parkingów zarówno dla aut osobowych, jak i autobusów. Do planowanego boiska piłkarskiego należy dobudować trybuny. Są one konieczne - uważa grajewianin. - W południowo-wschodniej części parku muszą powstać garaże dla mieszkańców pobliskich osiedli.

Chełmiński wspomina też m.in. o budowie czterech wież widokowych, przeniesieniu pływającej fontanny na jedyny akwen znajdujący się w północnej części parku oraz budowie Ściany Pamięci Zasłużonych dla Miasta Grajewa, która miałaby powstać w okolicach sceny plenerowej.

Miasto wciąż stara się o fundusze
Władze miasta zapoznały się z propozycjami. Jednak niektóre z nich, zdaniem burmistrza, nie zostaną raczej uwzględnione. Chodzi na przykład o budowę garaży.

Ciągle jeszcze nie wiadomo, jak w przyszłości grajewski park ma wyglądać
- Projekt parku nie jest jeszcze do końca gotowy - mówi Adam Kiełczewski, burmistrz Grajewa. - Jeśli chodzi o pieniądze na inwestycję, to będziemy ubiegać się o środki zewnętrzne łącząc park z planowaną budową basenu w jednym projekcie.

Bez dotacji miasto nie dałoby rady udźwignąć finansowo tak dużej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sówka
A ja tam uważam, że każdy park jest piękny
H
HeniekS
Znalazłem stronkę ze wspólnego posiedzenia stałych komisji Rady Miasta Grajewa NR 3/11, gdzie jest mowa o kimś z Norwegii co chciał rewitalizować jeziorko do stanu pierwotnego.
Myślę że na całą sprawę należy spojrzeć z jeszcze innego punktu widzenia. Cały świat dąży do perfekcjonizacji celów. Znaczy to tyle że nie powinno się łączyć pewnych charakterystycznych elementów jednego z czymś innym. Nasze miasto też powinno iść w tym kierunku. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Park powinien być parkiem z prawdziwego zdarzenia. Ma być miejscem wypoczynku, ciszy i spokoju. Miejscem dla odpoczynku po pracy. Dla zakochanych i ludzi chcących w spokoju, na łonie natury, spędzić wolny czas. Dla rencistów i emerytów i ludzi chorych, którzy nie mają sił na wyczerpujące spacery gdzieś dalej po za miasto. Miejsce jest idealne do tego. Druga sprawa, to potrzeba zorganizowania miejsca dla ludzi chcących aktywnie spędzać czas. Potrzeba jest paląca, jednakże takie miejsce nie może być zlokalizowane w parku. Wody z ogniem nie należy łączyć. Takie miejsce może być nawet poza miastem. Ludzie tacy są zazwyczaj dobrego zdrowia i kondycji, a więc bez problemów, a nawet z korzyścią dla zdrowia chętnie mogą przemierzyć nawet te perę kilometrów. Jeśli nie pieszo, to jakimś rowerem. Ważniejsze jest jednak odpowiednio zorganizowane miejsce. Moim zdaniem takie miejsce można zlokalizować w okolicy Hadesu. W przeszłości były to tereny , gdzie stacjonowała jednostka wojskowa. Kto jak nie wojsko może lepiej wiedzieć na temat sportów aktywnych. Sporo jeszcze tam pozostało obiektów sportowych, które niszczeją, a niektóre budynki władze miasta wystawiły na sprzedaż. To porażka dla miasta, bo może później trzeba będzie to odkupywać z powrotem za dużo większe pieniądze. Grajewo nie ma nawet muzeum z prawdziwego zdarzenia, podczas kiedy choćby w Augustowie są trzy. Swoją drogą dziwi mnie fakt, dlaczego izbę pamięci nie zlokalizowano w obiektach po byłej jednostce wojskowej. Przecież Izba Pamięci jest poświęcona głównie 9 Płk. Strzelców Konnych, który tu stacjonował. Warto jeszcze wspomnieć, że wartość muzeów wzrasta, jeżeli lokalizujemy je w budynkach zabytkowych i jak mi się wydaje, budynek Hadesu mógł by się idealnie do tego nadawać. Ewentualnie można by coś obok dobudować. Sprzęt wojskowy umiejscowiony w parku przy ul. Wojska Polskiego przeniósł bym na teren byłej jednostki, aby uatrakcyjnić teren i żeby nie wzbudzały uczuć jakichś bezczeszczeń terenu byłego cmentarza prawosławnego i zwłok które tam pozostały.
x
xyz
To prawda i ja słyszałem, o tym że były plany zagospodarowania tego miejsca, konsultowane przez biuro projektowe. Niestety, to włodarzom nie podobał się pomysł rewitalizacji tego miejsca. Pewnie, po co robić, być może coś bardziej wymagającego, jak można nic nie robić. Być może burmistrz i dzisiejsi radni odetną się od starych przyzwyczajeń i zechcą zrobić coś przemyślanego, ciekawego i przede wszystkim zrobić to profesjonalnie!
Zgadzam się z poprzednikami - teren to perełka. Wydaje mi się, że te różne pomysły na uatrakcyjnienie miasta można by podzielić i zorganizować wykorzystując parki przy ul.Woj.Polskiego i teren przy Hadesie. Proszę jakim wspaniałym pomysłem okazało się lodowisko! I wcale nie musiało znaleźć się w środku miasta.
Z
Zbyszek
Mądre słowa p. Henryku , tu trzeba przemyśleń by nie wylac dziecka z kompielą.
V
V for Vendetta
Oni..(racy) mają ciągle pomysły? .. w który kącik nasrać !!!
Trzeba tylko podziwiać? ich zdolności zmysłowe!!!
H
HeniekS
Cd. nie zmieścił mi się tekst więc dołączam.
Następna sprawa. Moim zdaniem park powinien być parkiem. Jak najwięcej spokoju. Żadnych garaży i boisk. Te na obrzeża
miasta najlepiej. To ma być piękne miejsce, a niestety garaże nie stanowią żadnej atrakcji. Żadnych zanieczyszczeń
i hałasu nie powinno się tu dopuszczać. Wody z ogniem nie powinno się łączyć. Tu ludzie po pracy mogli by przyjść
i odpocząć. Park w stylu bardziej francuskim, niż angielskim. A więc krzewy, a nie drzewa. Wszystko jest w dole. Z każdej strony wszystko doskonale widać. Jeżeli posadzimy wysokie drzewa, to zasłonimy tylko sobie ten wspaniały widok.
A już sadzenie takich drzew jak topole, brzozy, olsze, czy wierzby uważam za porażkę. W parkach jeżeli sadzi się drzewa, to gatunki szlachetne, takie jak klon, lipa, grab, dąb. Dają one latem wspaniały chłód, są długowieczne, a ich liście użyźniają glebę. Takie jest moje zdanie.
H
HeniekS
Może to nawet lepiej że do tej pory nic szczególnego nie zrobiono w tym miejscu. Przynajmniej nie zepsuto tego
wspaniałego terenu i można jeszcze coś z tym zrobić. To jest nasz skarb leżący w samym centrum miasta.
Nie mamy wspanialszego miejsca. Potrzebne jednak są debaty na ten temat, zanim już coś się zrobi, czego nie da się cofnąć. Również jestem za, jeżeli chodzi o powstanie jednego zamiast kilku stawów. Jednakże musi on być większy. Myślę, że można by się podpiąć pod jakiś program finansujący rewitalizację tego jeziorka. Jeszcze niecałe 50 lat temu przecież było tu jeziorko. Niestety przez własną głupotę zostało zasypane śmieciami. Wody stanowią najcenniejszą atrakcję turystyczną obok gór. Jeden większy i głębszy staw zapewnił by życie wielu organizmom wodnym: rybom, żabom, kaczkom itd. Zgodnie z nachyleniem terenu wody podskórne przemieszczają się w kierunku rzeki Ełk. U podnóża os. Broniewskiego znajduje się strefa wysięku wód (źródliskowa). Niestety część tej strefy została przyblokowana, a część wód skierowana do studzienek i odprowadzona nimi do rzeki Ełk. Moim zdaniem to poważny błąd. Polska w Europie jest na końcu pod względem zasobów wodnych na jednego mieszkańca, więc te które mamy powinniśmy maksymalnie wykorzystywać. Moim zdaniem powinno się wyprowadzić jak najwięcej wód z terenu żródliskowego na powierzchnię i utworzyć z tego strumień przepływający przez jeziorko. Woda płynąca ma tendencję do mieszania
i szybkiego natleniania. Tlen w wodzie jest bezcenny i warunkuje życie. Chroni zbiorniki wodne przed zamulaniem
i torfowieniem. Płynący strumień więc przyczynił by się do ożywienia jeziorka (mogło by spokojnie żyć w nim wiele
gatunków ryb). W zimę by nie zamarzał do jakichś -30 stopni Celsiusza, dlatego że woda podziemna ma wyższe temperatury. Widać to również nawet teraz, że pomimo iż temperatury spadły do około -30 stopni a w wielu miejscach nie zamarzła woda. Jeziorko mogło by mieć podłużny kształt a przez środkowe przewężenie można by przeprowadzić dość szeroki mostek. Można by z góry obserwować ryby, kaczki, łabędzie, czy żaby. Było by to doskonałe miejsce edukacyjne dla szkół.
G
Gość
Jak w platformie Obywatelskiej mamy takich fachowców od wszystkiego to tylko pogratulować sukcesów.Nikt poważny nie myśli o tak głupiej koncepcji.W centrum Miasta można coś zrobić z pożytkiem dla naszego społeczeństwa.Ja jestem bezpartyjny i uważam że powinno tam być centrum rozrywki i wypoczynku.jakiś ładny akwen wodny do tego podświetlana fontanna.To wszystko można zaprojektować nie koniecznie przez projektantów PO.
x
xyz
Bez sensu parkingi dla autobusów i mieszkańców??? To ma być dworzec, czy park miejski? A ponadto stadion??? Jeden kosztował grajewiaków baaardzo dużo, to nie wystarcz? Może władze powinny pomyśleć o reszcie społeczeństwa i po prostu zrobić park dla wszystkich i starszych osób, i zakochanych, i dzieciaków - oazę spokoju, piękną i pełną zieleni - w środku miasta. Tak, jak to czynią np. Ełk, Gołdap, Orzysz. Warto też zapłacić za porządny projekt, by potem miejsce to było wizytówka miasta, a nie kolejnym niewypałem. Co do "sportowej" i "biesiadnej" rekreacji to przecież można zagospodarować miejsce prze Hadesie, któremu też władze miasta powinny przywrócić świetność - jakby nie było park ten też znajduje się w eksponowanym miejscu.
x
x
,,W południowo-wschodniej części parku muszą powstać garaże dla mieszkańców pobliskich osiedli.'' - a dlaczego muszą ? to ma być park , to parkingi jak najbardzej wskazane , ale nie garażowisko!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie