Miasto popełniło błąd? Żądają od nas pieniędzy

KPB, ACh
sxc.hu
Udostępnij:
Sąd zdecyduje, czy miasto popełniło błąd.

Blisko 4 mln zł mogą wynieść roszczenia szkół niepublicznych względem Urzędu Miasta Łomża. Żądania dotyczą zaniżonych subwencji oświatowych z kilku minionych lat. Pierwszy proces miasto już przegrało, co sprawiło, że "o swoje" upomniały się kolejne szkoły.

Są pierwsi wygrani
- Centrum Nauki i Biznesu Żak żądało od miasta zwrotu subwencji za lata 2008 i 2009 - informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu. - Sprawa trafiła do sądu. Przegraliśmy i placówka otrzymała zwrot 146 tys. zł.

Po pierwszej wygranej władze Żaka znów zwróciły się o wypłatę zaniżonej subwencji. Tym razem placówka żąda wyrównania za lata 2010 i 2011, które w sumie opiewają na kwotę 250 tys. zł. Do sądu nie trafił jeszcze wniosek z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży, ale o ich roszczeniach ratusz już wie.

- TWP żąda od nas zwrotu dotacji za lata 2008-2011 - potwierdza Łukasz Czech.
Opiewa ono na kwotę 1 mln 500 tys. zł.

Czekają na rozprawę
- Złożyliśmy wniosek o zwrot zaniżonej dotacji za lata 2008-2010 - przyznaje Roman Szmyt, prezes Stowarzyszenia Wsparcia Edukacji i Rynku Pracy w Łomży, które prowadzi niepubliczne szkoły w regionie. - Na rozprawie, która odbyła się pod koniec stycznia mieliśmy zawrzeć ugodę z miastem, ale urząd się wycofał. Czekamy na wyznaczenie kolejnej rozprawy.

Tylko w tym jednym wniosku Stowarzyszenie żąda od miasta ponad miliona złotych.

- W sprawie musi wypowiedzieć się biegły, który wyliczy dokładnie o jaką kwotę dotacji chodzi - informuje Jan Leszczewski, rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży.

Miasto się tłumaczy
- Uchwała budżetowa podjęta przez Radę Miasta Łomża nie uwzględnia wzrostu liczby uczniów szkół niepublicznych w ciągu roku i pozwala organowi wykonawczemu na przekazywanie dotacji w wysokości określonej liczbą uczniów na dzień 30 września - tłumaczy Łukasz Czech. - Według przyjętej w uchwale stawki dotacji na jednego ucznia w szkole danego typu. Miasto wywiązało się z zadania przekazania dotacji uprawnionym szkołom zgodnie z obowiązująca uchwałą budżetową. a wysokość kwot należnych dotowanym szkołom za lata ubiegłe określi sąd.

Zambrów już przegrał
- To nie jest proces o pieniądze - podkreśla Roman Szmyt. - Chodzi tu o to, aby samorządy działały zgodnie z obowiązującym prawem. Przez wiele lat byliśmy zbywania, a tak się nie da.

Prowadzone przez niego Stowarzyszenie Wsparcia Edukacji i Rynku Pracy wygrało już dwa procesy w podobnej sprawie. Jeden z Urzędem Miasta Zambrów, zwrot dotacji to 130 tys. zł. Oraz z powiatem zambrowskim, tu zwrot dotacji to 170 tys. zł.

- Dziś ze strony samorządu w Łomży jest wola wyprostowania tej sprawy - podkreśla Roman Szmyt. - W ubiegłym roku magistrat wypłacił niemal wszystko zgodnie z przepisami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie