Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ruin film (wideo)

(ika)
Dziś mija 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Polscy dowódcy przewidywali, iż powstanie powinno trwać zaledwie kilka dni, zaś w rzeczywistości jego walki trwały 63 dni.

Powstanie było wymierzone przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza".

Przewidywano, że walki będą trwały kilka dni, tj. do nadejścia Armii Czerwonej, ale przed 8 sierpnia Stalin - mimo apeli m.in. premiera rządu RP, wydał rozkaz o wstrzymaniu działań zaczepnych w rejonie Warszawy. Nie zgodził się nawet na lądowanie alianckich samolotów transportowych na sowieckich lotniskach, co praktycznie uniemożliwiło dostarczanie pomocy z powietrza, gdyż najbliższe bazy znajdowały się w południowych Włoszech i w Anglii.

Dopiero w połowie września, gdy powstanie było w przededniu klęski, możliwy był masowy zrzut, z którego jednak powstańcy przejęli tylko około 47 ton. Walki przedłużały się, rosła liczba ofiar wśród ludności cywilnej, brakowało żywności, medykamentów, wody. 2 października powstańcy skapitulowali. Zginęło około 150 tys. ludności cywilnej, większość miasta była zrujnowana, około 520 tys. mieszkańców zostało wypędzonych z miasta. 17 tys. powstańców dostało się do niewoli.

Na własne oczy zobacz zrujnowaną Warszawę

Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu, w wyniku celowego burzenia i palenia miasta przez niemieckie oddziały niszczycielskie, dalsze 35%. Z okazji rocznicy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się dziś premiera filmu "Miasto ruin". To jedyna na świecie rekonstrukcja zrujnowanego miasta. Animacji komputerowa obrazuje z lotu ptaka zniszczenia Warszawy z wiosny 1945 r. W produkcji filmu wykorzystano setki archiwalnych fotografii i fotoplany ZSRR. "Miasto ruin" zrealizowany jest w jednym długim ujęciu trwającym 5 minut i 6 sekund.

Widz obserwuje Warszawę nadlatując z południa; pierwszym wyraźnym obiektem, który może rozpoznać jest Zamek Ujazdowski. Następnie lecąc wzdłuż koryta Wisły i mijając zburzone mosty, coraz wyraźniej może zobaczyć zniszczenia Warszawy, w tym ich apogeum: gruzy Zamku Królewskiego i ruiny getta. Nad filmem przez rok pracowało 30 osób, wykorzystując ok. 100 komputerów, które przez 2 miesiące przetwarzały go na język wirtualnych obrazów.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej: zginęło 10 tys. powstańców a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys., wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

Miasto ruin | Miasto ruin | Miasto ruin | Miasto ruin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna