Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Problemów z wodą ciąg dalszy. Można pić, ale wcześniej koniecznie trzeba wodę przegotować

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
W zeszłą środę (3.08) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wydał nowy komunikat w sprawie jakości wody w Michałowie. Ponownie woda z tamtejszego wodociągu nie nadawała się do picia, bo zawierała bakterie coli. W poniedziałek (8.08) zawierała je nadal, ale – jak zapewnił sanepid - wodę można pić po przegotowaniu.

Według informacji PPIS z zeszłego tygodnia, woda, w którą zaopatruje się 10 wsi: Kazimierowo, Kobylanka, Kopce, Krynica, Lewsze, Nowa Wola, Pieńki, Topolany i Oziabły, a także Michałowo nie nadawała się do picia.

Rutynowe badania, które przeprowadził sanepid znowu wykazały bakterie coli 7 NPL/100 ml wody oraz przekroczenie normatywu higienicznego manganu – 127mg/l. Z tego powodu mieszkańcy mogli zaopatrywać się w wodę do picia ze zbiornika przy Wodociągach Michałowo. Wody z wodociągu można było używać tylko do sprzątania i spłukiwania toalet.

Czytaj również:

W poniedziałek (8.08) PPIS w Białymstoku poinformował, że woda z Michałowskich Wodociągów, nadal zawiera bakterie coli, ale warunkowo można ją spożywać. Ten warunek to gotowanie - które musi trwać przynajmniej 2 min. – a potem wodę trzeba zostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga także woda używana do: sporządzania posiłków, mycia owoców i warzyw, mycia zębów, naczyń oraz kąpieli noworodków i niemowląt.

Inspektor zapewnił również, że „trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone przez Ministerstwo Zdrowia”.

W związku z ostatnimi problemami z wodą w Michałowie i ościennych wsiach Zdzisław Bartłomiej Wrona, red. naczelny portalu Michałowo Info (i były sołtys wsi Bachury) napisał do burmistrza Marka Nazarki petycję, w której domaga się „podjęcia działań w zakresie poprawy jakości wody pitnej i zmiany w zarządzaniu Wodociągów Michałowo – przez Instytut Doradztwa Inwestycyjnego Robert Żyliński”. Ponadto chce też, aby samorząd Michałowa (w związku z niską jakością wody pitnej) zniósł lub zawiesił opłatę abonamentową za wodę i ścieki.
Swą petycję naczelny Michałowa Info zamieścił m.in. na stronie internetowej i facebookowej swego portalu.

Czytaj również:

Co prawda nie udało nam się skontaktować ani z burmistrzem Michałowa, ani z jego zastępcą, ale rozmawialiśmy z zarządcą michałowskich wodociągów:

- Nic nie wiem o jakiejkolwiek petycji. Powiem tylko, że zmiana administratora nie zmieni jakości wody. Administrator nie ma na to wpływu, bo woda pochodzi z podziemnych źródeł. Inną sprawą jest inwestowanie w sieć wodociągową, ale to już nie jest nasze zadanie, jako administratora wodociągów - stwierdził Robert Żyliński, szef Instytutu Doradztwa Inwestycyjnego i dodał, że we wtorek (9.08) sanepid będzie badał kolejną próbkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna