Michałowo. Radni przyjęli budżet na 2022 rok. Burmistrz: Będzie trudno, ale wydatki na inwestycje są niezagrożone

Opr. Andrzej Matys
Udostępnij:
Radni gminy Michałowo przyjęli budżet na 2022 rok. Dochody gminy zaplanowano w wysokości 45 mln zł, a wydatki – prawie 48 mln zł. Planowany deficyt lekko przekroczy 2,8 mln zł i zostanie pokryty przychodami z wolnych środków gminy, których ma być ponad 2,7 mln zł.

Radni miejscy Michałowa przyjęli (21.12) budżet na 2022 rok. Za głosowało 13 samorządowców, a dwóch było przeciw.

- Będzie trudno. Na szczęście dla finansów gminy, w poprzednich latach podjęliśmy działania związane z reorganizacją samorządu, bo np. działania zakładu komunalnego przejęły miejscowe fundacje i stowarzyszenia, co znacząco zmniejszyło wydatki – zauważył Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Czytaj również:

Przypomina, że tegoroczne dochody gminy są na podobnym poziomie co rok wcześniej. Podczas, gdy w latach 2019 i 2020 te dochody rosły odpowiednio o pięć 5 i 7 milionów.

- To dlatego, że udział samorządów w dochodach państwa nie rośnie. Przykro słuchać jakie dziesiątki miliardów wpływają do budżetu państwa, a na samorządy, na realizację potrzeb lokalnej ludności nie mają więcej. A jeśli zestawić z wydatkami bieżącymi to wręcz wychodzi strata z powodu ciągle rosnącej inflacji – wyjaśniał burmistrz Nazarko.

Dodał, że dlatego budżet Michałowa jest w tym roku wyjątkowo trudny. Zapewnił jednak, że wszystkie planowane inwestycje zostaną dokończone.

Czytaj również:

- Jeśli jednak będzie dalej planowana taka polityka państwa to samorządy nie będą miały pieniędzy. A przecież jeszcze nikt na świecie nie wymyślił tańszego zarządzania sprawami społecznymi, jak samorząd gminny. Tu ludzie naprawdę każdą złotówkę oglądają, każdy wie, ile jest wydawane na szkoły, na kulturę, na straż pożarną – stwierdził burmistrz Michałowa.

Wydatki Michałowa na inwestycje zaplanowane w 2022 roku. Ma to być 15,1 mln zł (w tym 6 mln zł funduszy gminy i 9 mln zł z UE):

  • „Montaż instalacji do wytwarzania energii z OZE na potrzeby własne gminy Michałowo”. Wartość projektu inwestycyjnego to 1 501 397 zł, środki zaplanowane w roku budżetowym 1 486 397 zł, w tym: dofinansowanie z UE 1 093 168 zł;
  • „Energia słoneczna w Gminie Michałowo” – wartość inwestycji 2 000 000 zł, w tym m.in. środki mieszkańców 692 475 zł, dofinansowanie z UE 1 300 00 zł;
  • „Zachowanie cennych zasobów przyrodniczych na terenie zbiornika Siemianówka”. Wartość inwestycji 9 533 184 zł, w tym dotacja z UE 3 400 000 zł. Inwestycja realizowana w latach 2019-2023.
  • „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie miasta Michałowo”, Wartość projektu 757 293 zł, w tym dotacja z UE 583 498 zł;
  • „Montaż efektywnego energetycznie oświetlenia ulicznego na terenie gminy Michałowo”. Wartość projektu 577 000 zł, w tym dotacja 297 072 zł.
  • „Budowa efektywnej energetycznie sieci cieplnej rozdzielczej wraz z przyłączami”, środki zaplanowane w roku bieżącym 15 990 zł;
  • „Rozbudowa z przebudową oraz wyposażenie świetlicy wiejskiej w ramach utworzenia Centrum Integracji społecznej w Juszkowym Grodzie”, środki zaplanowane w roku bieżącym 700 000 zł w tym środki UE i własne po 350 000 zł.
  • „Przebudowa stacji uzdatniania wody wraz z połączeniem z systemem wodociągowym i wykonaniem oczyszczalni ścieków dla obiektów publicznych na terenie gminy Michałowo” Wartość kosztorysowa inwestycji 4 274 435 z, w tym dotacja z UE 1 999 776 zł;
  • „Rozbudowa sieci wodociągowej na terenie gminy Michałowo”- budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami we wsiach Mościska i Tylwica. Wartość kosztorysowa inwestycji 100 000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Michałowo. Radni przyjęli budżet na 2022 rok. Burmistrz: Będzie trudno, ale wydatki na inwestycje są niezagrożone - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl
A większość wydatków Gminy Michałowo pokrywały podatki z gazociągu jamalskiego, i tłoczni gazu w Kondratkach. https://samorzad.pap.pl/kategoria/finanse/maja-dosc-pieniedzy-michalowo-zwalnia-w-2014-r-z-podatku-od-nieruchomosci może wyeksportować emigrantów razem z rosyjskim gazem do Niemiec, tam chcą się dostać?

Przewodnicząca Rady Miasta Michałowo na PrOemigracyjnym wiecu Gazety Wybiórczej w Białymstoku 3 września 2021 mówi że „Jezus miał koronę z …drutu kolczastego” (naprawdę z krzewu cierniowca), co za POskudna PrOpaganda:(
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie