MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe przewozy bez zezwoleń. Sprawą zajęła się Inspekcja Transportu Drogowego

Adrian Kuźmiuk
Międzynarodowe przewozy bez zezwoleń. Sprawą zajęła się Inspekcja Transportu Drogowego
Międzynarodowe przewozy bez zezwoleń. Sprawą zajęła się Inspekcja Transportu Drogowego ITD
Zezwolenia EKMT okazane w trakcie kontroli ciężarówek tureckiego i serbskich przewoźników nosiły ślady fałszerstwa, a dokument przedstawiony przez kierowcę kazaskiego zespołu pojazdów był wypełniony nieprawidłowo. Kontrole przeprowadzone przez inspektorów lubuskiej i podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego zakończyły się skierowaniem pojazdów na parking strzeżony do czasu przedstawienia prawidłowych zezwoleń.

We wtorek (6 grudnia) na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wlkp. inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali trzy ciężarówki – tureckiego i serbskich przewoźników, którymi był wykonywany transport towarów z Turcji i Serbii do Szwecji. Co prawda, w trakcie kontroli kierowcy okazali zezwolenia EKMT, ale inspektorzy stwierdzili, że w każdym z 3 przypadków zostały one najprawdopodobniej sfałszowane. Mężczyźni nie mieli innych zezwoleń, które uprawniałyby do wykonywania tych przewozów. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa kierowców przekazano do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji. Wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar finansowych.

Zastrzeżenia do okazanego zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego na terytorium Polski mieli także inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku. Kilka dni wcześniej w Rzędzianach zatrzymali kazaski ciągnik siodłowy z naczepą. Ciężarówką jadącą ekspresową „ósemką” był wykonywany przewóz z Kazachstanu do Niderlandów. Dokument, który jeden z członków dwuosobowej załogi okazał w trakcie kontroli, wzbudził podejrzenia inspektorów co do trwałości wprowadzonych na blankiecie zezwolenia wpisów odręcznych związanych z identyfikacją przewozu. Przeprowadzone w obecności kierowców próby potwierdziły wypełnienie blankietu dokumentu w sposób nietrwały. Kierowcy przyznali się do używania tzw. „znikopisu” przy wypełnianiu tego zezwolenia. Mogło to umożliwić ewentualne kolejne jego wykorzystanie w przyszłości. Nieprawidłowo wypełniony blankiet zezwolenia skutkuje uznaniem przejazdu jako wykonywany bez zezwolenia. Wobec kazaskiego przedsiębiorstwa transportowego wszczęto postępowanie administracyjne.

W każdym z przypadków pojazdy zostały skierowane na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet kary finansowej i okazania prawidłowego zezwolenia na wykonanie przewozu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowe przewozy bez zezwoleń. Sprawą zajęła się Inspekcja Transportu Drogowego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna