Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe uczenie się ochrony przyrody - Puszcza Białowieska po obu stronach granicy

Oprac. (d)
Młodzież chętnie zdobywa wiedzę dotyczącą ochrony przyrody
Młodzież chętnie zdobywa wiedzę dotyczącą ochrony przyrody Powiat Hajnowski
Transgraniczny projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" został Projektem Tygodnia wśród wszystkich inicjatyw realizowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020. Ten projekt wspiera i promuje ochronę przyrody po obu stronach granicy Puszczy Białowieskiej.

Przedsięwzięcie to realizuje sześciu partnerów z Polski i Białorusi: II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, Powiat Hajnowski, Lokalny Środowiskowy Fundusz „Rezerwaty Obwodu Brzeskiego", Państwowa Instytucja Edukacji „Średnia Szkoła nr 3 m. Pińska", Departament Edukacji Miasta Pińsk oraz Białowieski Park Narodowy, który jest Partnerem Wiodącym.

Ideą projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami” jest ochrona zagrożonej flory Podlasia i Polesia poprzez podniesienie świadomości mieszkańców tych terenów dotyczącej potrzeby zachowania naturalnych ekosystemów przyrodniczych. W realizacji projektu bierze udział sześciu partnerów z obu stron polsko-białoruskiej granicy. W projekcie, oprócz idei ochrony przyrody, partnerzy zwracają uwagę na aspekt kulturowy związany z roślinami w regionie Puszczy Białowieskiej i na Polesiu.

Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Założenia zostały przedstawione uczniom dwóch partnerskich szkół – to właśnie spośród nich nauczyciele wyłonili uczestników uczniów-edukatorów.

W lipcu i sierpniu zostało zorganizowane transgraniczne szkolenie dla nauczycieli oraz warsztaty dla uczniów. Ich uczestnicy poznali specyfikę przyrodniczo-kulturową obu regionów, nauczyli się oznaczać gatunki roślin użytkowych i rzadkich, poznali zagrożenia oraz możliwe sposoby zachowania roślin w naturalnych siedliskach. Dzięki nim zwiększyli też wiedzę o zagrożeniach rzadkich gatunków roślin. Jednym z istotnych obecnie wyzwań są gatunki inwazyjne, które coraz częściej pojawiają się w naszym sąsiedztwie, również w Puszczy Białowieskiej oraz na Polesiu. Przykładami są: niecierpek drobnokwiatowy, nawłoć kanadyjska, rdestowiec czy róża pomarszczona. Przez nie giną rodzime gatunki roślin. Znajomość tych przyrodniczych mechanizmów skutkuje stosowaniem czynnej ochrony przyrody – na przykład mechanicznym usuwaniem gatunków inwazyjnych. Cennym elementem szkolenia były wykłady odwołujące się do wciąż silnego związku człowieka z roślinami, stanowiącego o bogactwie kulturowym terenów Podlasia i Polesia.

Z powodu panującej pandemii nie udało się odbyć wspólnych wypraw terenowych. Zastąpiono je filmami dokumentującymi przyrodniczo-kulturowe zajęcia terenowe - uczestników z Polski w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach na Podlasiu, uczestników z Białorusi w rezerwacie przyrody „Sporowsky” na Polesiu. Zajęcia w terenie, połączone z warsztatami ziołowymi, były nie tylko lekcją botaniki, ale uświadomiły partnerom, jak bezcenna była kiedyś, ale i jest również dziś właściwa relacja człowieka z roślinami.

W partnerskich szkołach powstaną centra edukacyjne oraz wystawy. Opublikowane zostaną konspekty zajęć dla uczniów, broszura i ulotki, promujące dobre praktyki na rzecz ochrony roślin użytkowych w lokalnym społeczeństwie i wśród turystów odwiedzających Puszczę Białowieską i Polesie. Pod koniec projektu młodzi uczestnicy z obu partnerskich krajów spotkają się na Transgranicznym Obozie Przyrodniczym i tam wymienią się doświadczeniami i zdobytą wiedzą. Podsumowanie projektu zaplanowane jest podczas przyrodniczego festiwalu w Białowieży.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna