Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep startuje już w ten weekend. Zobacz, kto wystąpi na scenie! (zdjęcia)

OPRAC.:
Patryk Zajkowski
Patryk Zajkowski
12. edycja MFT Wertep tradycyjnie już wystartuje w ostatni weekend lipca, w najbliższy piątek na urokliwej plaży nad Siemianówką w Starym Dworze, a zakończy swoją podróż także tradycyjnie – w Hajnówce 2 sierpnia. Artyści zaproszeni na tegoroczny festiwal wystąpią także w Orli (25.07), Narwi (26.07), Dubinach i Gródku (30.07), Białowieży(31.07) i Bielsku Podlaskim (1.08).

- W tym roku przypada już 12. edycja naszego festiwalu i nasi widzowie wiedzą, że z każdym rokiem nasz festiwal trochę ewoluuje.

W tym roku zbliżamy się do tradycji cyrku, ale w jego nowym wydaniu, który cieszy się już dużym powodzeniem na zachodzie Europy i coraz śmielej zdobywa polskie sceny i estrady. Cyrku w nowym rozumieniu – bez tresury zwierząt, bardziej zbliżonym do tradycji teatru. To między innymi cecha charakterystyczna Kompanii „Fundacja Sztukmistrza”, która przedstawi dwa spektakle w ramach tegorocznego Wertepu – mówi Dariusz Skibiński, organizator i pomysłodawca MFT Wertep.

– Takie nowe myślenie o cyrku zaprezentują też artyści z Francji i Szwajcarii („Cie Alsand”). Ale Wertep to też tradycja – zaczynamy więc jak zwykle od przedstawień dla dzieci, by stopniowo – w ciągu dnia – przechodzić do coraz poważniejszego repertuaru. A na podsumowanie teatr AKT który przygotował dwa spektakle: „Ja gore” i „Płonące laski”.

Dariusz Skibiński zaprasza

Po roku nieobecności Wertep wraca do Orli, gdzie na finał jak zwykle zaproponowano niezwykły koncert. Wystąpią dwie uzdolnione dziewczyny – Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari) - Mehehe – „CIEMNIENIE” (50"), które wprowadzą nas w świat ludowych wierzeń, etnicznych brzmień i szamańskich czarów. Autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski oddają ulotną atmosferę tajemniczości.

Liczba osób, które będą mogły wejść na koncert do Synagogi jest ograniczona i decyduje kolejność przyjścia, natomiast wydarzenie będzie transmitowane przez Synagogą – na ścianie Synagogi.

Z Francji i Szwajcarii przyjadą świetni młodzi artyści („Cie Alsand), którzy zaskoczą niejednego festiwalowego gościa. Zaprezentują u nas dwa spektakle: „Kulot” (30") – wyjątkowa historia miłosna i opowieść o niezwykłej kapłance Millesime „Ite Missa Est” (30”).

Tegoroczny festiwal z uwagi na panującą pandemię koronawirusa zarówno od widzów, jak i artystów wymagać będzie zachowania szczególnej ostrożności. Na spektakle wpuszczana będzie ograniczona liczba widzów – do 150. W widocznych miejscach będą dozowniki z płynami dezynfekującymi do rąk, widzowie proszeni są o noszenie maseczek i utrzymywanie społecznego dystansu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie