Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce zamieszkania a obowiązek meldunku

(d)
W świetle obowiązujących przepisów każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod danym adresem, powinna dokonać zameldowania w ciągu 30 dni od daty przybycia w to miejsce.
W świetle obowiązujących przepisów każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod danym adresem, powinna dokonać zameldowania w ciągu 30 dni od daty przybycia w to miejsce. sxc.hu
W redakcji gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Podjęłam pracę w innej miejscowości niż moje dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nie mam jednak swojego mieszkania, a jedynie wynajmuję pokój. Czy muszę zameldować się w nowym miejscu? Słyszałam, że obowiązek meldunkowy został zniesiony. Czy to prawda?

- Nie jest prawdą, że obowiązek meldunkowy został zniesiony. Art. 74 ustawy z 24 września 2010 r. (tj. z 10 marca 2017 r., Dz.U. z 2017 r., nr 657) przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego dopiero od 1 stycznia 2018 r. Zamieszanie powstało prawdopodobnie dlatego, że termin zniesienia obowiązku meldunkowego był wielokrotnie przesuwany. Początkowo miał zostać zniesiony ustawą o ewidencji ludności z 24 września 2010 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1427), następnie obowiązek ten przedłużono do 1 stycznia 2014 r. Kolejna nowela przesunęła jego obowiązywanie do 2016 r., a następna do 1 stycznia 2018 r. Czy tym razem przepisy znoszące obowiązek meldunkowy wejdą w życie - czas pokaże.

W świetle obowiązujących przepisów każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod danym adresem, powinna dokonać zameldowania w ciągu 30 dni od daty przybycia w to miejsce. Podobnie rzecz ma się z wymeldowaniem, kiedy opuszczany jest lokal.

W przypadku opuszczenia lokalu bez wymeldowania, możliwe jest wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu lub na wniosek, którego efektem będzie decyzja o wymeldowaniu.

Natomiast prawdą jest, że zniesiony został obowiązek zameldowania na pobyt czasowy - do trzech miesięcy. Podobnie jest z koniecznością zgłaszania obecności wczasowiczów i turystów - nie ma już takiego obowiązku. Wprowadzono też inne udogodnienia: możliwość dopełnienia obowiązku meldunkowego przez pełnomocnika i możliwość jednoczesnego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu zamieszkania.

Ponadto wydłużony został termin, w którym trzeba się zameldować. Były na to cztery dni, teraz - 30. Wydłużono też okresy wyjazdów zagranicznych, podlegających zgłoszeniu w organie ewidencji ludności z trzech do sześciu miesięcy. Zniesiono kary za niedopełnienie obowiązku meldunku.

Choć w nowych dowodach osobistych nie jest wpisywany adres zamieszkania, to wiedza na temat miejsca mieszkania jest potrzebna gminom m.in. przy organizacji wyborów, planowaniu obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określaniu funduszy sołeckich i subwencji dla gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna