Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce zatrudnienia: cała Polska. Praca zdalna to coraz częściej wyższe zarobki, ale także dużo większa konkurencja

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Możliwość pracy zdalnej zapewnić może nam wyższą pensję, jednocześnie uwalniając nas od konieczności podróżowania do większych miast. Zarazem taka forma zatrudnienia powoduje, że o jedno stanowisko mogą ubiegać się kandydaci z całego kraju, a nie tylko z naszego regionu. Coraz więcej ofert opatrzonych jest hasłem „praca zdalna”, jako miejsce pracy wskazuje „całą Polskę”.

Praca zawodowa w domowym zaciszu to już nie tylko domena chałupnictwa ani fantastyka rodem z popularnych w latach 90. Jetosnów, ale codzienna rzeczywistość coraz większej liczby osób. I wszystko wskazuje na to, że ci którzy mają możliwość pracy zdalnej nie będą chcieli z niej łatwo zrezygnować, nawet z końcem pandemii.

Komfort oszczędzania czasu na dojazd do miejsca zatrudnienia i świadomość, że nikt nie patrzy nam przez ramię jest dla wielu osób niezwykle kusząca. Ale rodzi przy okazji nowe trendy na rynku pracy. Jednym z nich jest wzmożona konkurencja i większa liczba kandydatów na dane stanowisko.

Praca zdalna i ogólnopolska konkurencja na rynku

Pracodawcy zdają się rozumieć potrzeby swoich przyszłych podwładnych i coraz częściej w ogłoszeniach proponują formę pracy zdalnej. Nierzadko jednak, taka praca - w rubryce dotyczącej miejscowości opatrzona - jest hasłem: „cała Polska”. Czy to oznacza, że już niejako automatycznie konkurować będziemy nie tylko z osobami z naszego regionu, ale także z kandydatami z całego kraju?

Aleksandra Skwarska, ekspertka ds. CSR oraz komunikacji w portalu Pracuj.pl, wskazuje w rozmowie z nami, że jeszcze do niedawna wiele osób używało terminu „new reality” wspominając o dostosowaniu instrumentów do nowych wyzwań.

- Biznes wykorzystał technologię, aby wdrażać mechanizmy dostosowawcze. Obecnie rynek pracy jest w fazie ustabilizowania form wykonywania obowiązków pracownika, komunikacji wewnątrz zespołu oraz komunikacji B2B. Cyfryzacja metod wykonywania zadań przez pracownika z pewnością powoduje, że wzrosła konkurencja na rynku pracy o stanowisko pracy, które oferuje możliwość wykonywania pracy w formie zdalnej - mówi Skwarska.

Większa konkurencja, ale i większe zarobki

Choć w najbliższym czasie, chcąc pracować zdalnie, będziemy musieli brać pod uwagę większą liczbę kandydatów na stanowisko o które się ubiegamy, to nieograniczeni miejscem zamieszkania liczyć będziemy mogli na wyższe zarobki. Dla przykładu mieszkając np. w Kutnie będziemy mieli szansę otrzymać taką sama pensję, jak mieszkaniec Warszawy, Krakowa, czy Gdańska.

Aleksandra Skwarska tłumaczy, że nie tylko wynagrodzenie może mieć wpływ na poprawę naszej sytuacji finansowej, ale również zmiana struktury wydatków w domowym budżecie. - Według badań Pracuj.pl 43 proc. respondentów twierdzi, że oszczędności na wydatkach są znaczącym atutem pracy zdalnej. Świadomość konkurowania z osobami pochodzącymi z innych miejsc niż miejsce siedziby firmy raczej nie jest czynnikiem zniechęcającym do aplikowania na takie stanowiska - mówi.

Jak dodaje, badania przeprowadzone przez portal pokazują, że 61 proc. Polaków chętniej aplikuje do firm, które finansują koszty pracy zdalnej. Prawie 30 proc. Polaków chce wykonywać swoje obowiązki wyłącznie w formie zdalnej. - Mówiąc o czynnikach zniechęcających do aplikowania o pracę w formie zdalnej, możemy z pewnością wymienić takie elementy jak: dodatkowe i czasochłonne formularze pracodawców, brak informacji o widełkach płacowych czy nieprecyzyjny opis stanowiska oraz obowiązków pracy - wskazuje ekspertka.

Pracodawcy wciąż często bardziej sceptyczni

Wiele przemawia jednak za tym, że praca zdalna jeszcze przez jakiś czas nie będzie dominującą formą zatrudnienia, nawet tam, gdzie jest to możliwe. - Analizując liczbę ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl, które oferują pracę całkowicie zdalną można wnioskować, że pracodawcy preferują gdy pracownicy wykonują obowiązki w biurze lub ma do niego szybki dostęp – tłumaczy Aleksandra Skwarska.

Precyzuje, że około 20 proc. ogłoszeń zamieszczonych w Pracuj.pl oferuje pracę w formie całkowicie zdalnej. Pozostałe oferty dotyczą pracy stacjonarnej z biura lub hybrydowej. - Warto przytoczyć dane z analizy EY, która wskazuje, że aż 72 proc. firm, które w czasach pandemii pracowały w modelu pracy zdalnej, powróciło do biur lub planują to zrobić w najbliższej przyszłości. Jednak tylko w 40 proc. z tych, które podjęły taką decyzję, była ona konsultowana z zespołem – mówi.

Dodaje, iż „kwestię tę należy rozpatrywać biorąc pod uwagę rodzaj biznesu oraz wymagane obowiązki wynikające ze stanowiska pracy”. - To czy miejsce zamieszkania będzie miało większe bądź mniejsze znaczenie dla pracodawcy, decydują obowiązki i kompetencje pracownika oraz branża – tłumaczy Skwarska.

Praca zdalna staje się benefitem

Pracodawcy będą musieli jednak zweryfikować swoje poglądy. Bowiem z badań Pracuj.pl wynika, iż aż 86 proc. Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo deklaruje, że także w przyszłości chcą wykonywać obowiązki w tych modelach. W I półroczu 2022 roku aż 36 proc. ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło specjalizacji, w których kompetencje cyfrowe odgrywają szczególną rolę. Oferty umożliwiającą pracę z „całej Polski” są kierowane przede wszystkim do osób posiadających takie kompetencje.

Aleksandra Skwarska wskazuje również, że praca zdalna staje się benefitem w ofercie pracy. - Rzeczywiście wielu pracodawców umożliwia pracę z domu jednak jest ona możliwa jedynie jeśli pracownik zaakceptuje formę pracy hybrydowej. Często benefit pracy całkowicie zdalnej otrzymują osoby wykazujące się ponadprzeciętnymi kompetencjami wymaganymi w swojej branży – kwituje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna