Jest to już 11 edycja łomżyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na Starym Rynku w Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski przedstawił szczegóły tegorocznej edycji. Zadania można zgłaszać od 8 do 29 maja 2023 r. w pięciu kategoriach: ogólnomiejskiej, strefowej, osiedlowej, Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Budżet Obywatelski ma rację wówczas jeżeli mieszkańcy mają dużo ciekawych pomysłów, dzięki którym możemy zrealizować ciekawe inicjatywy. Dzięki budżetowi w naszym mieście zrobiliśmy wiele ciekawych inwestycji. Odbyło się dużo wydarzeń. Mam nadzieję, że podczas tegorocznej edycji będzie podobnie. Mam nadzieję, że mieszkańcy po raz kolejny wykażą się dużą kreatywnością i tych pomysłów będzie naprawdę dużo - mówił podczas konferencji prezydent Mariusz Chrzanowski.
Zastępca prezydent Andrzej Garlicki poinformował o zmianach w Budżecie Obywatelskim 2024. W tegorocznej edycji Zielony Budżet Obywatelski stanie się odrębną kategorią z kwotą 150 tys. zł. Zwiększona została kwota na działania miękkie w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim. Zniesione zostało ograniczenie i w tej chwili młodzi ludzie mogą wnioskować o realizację projektów do kwoty 100 tys. zł. Dodatkowo wnioski młodych będzie weryfikowała oraz rekomendowała Młodzieżowa Rada Miasta Łomży.
Poszerzyliśmy skład Rady Budżetu o przedstawiciel rad społecznych działających w Łomży. Myślę, że to będzie delegacja osób, które angażują się najbardziej w życie społeczne miasta. Dobrze, że będą mieli swoich przedstawicieli w radzie. Istotną zmianą będzie wprowadzenie progów minimalnego poparcia zadań w głosowaniu. W przypadku zadań ogólnomiejskich jest to 500 głosów poparcia, strefowej 200 głosów, osiedlowych 50 głosów, młodzieżowego budżetu 100 głosów i zielonego budżetu 50 głosów - poinformował zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.
Mieszkaniec Łomży może zgłosić pomysły inwestycyjne oraz społeczne. W ramach zadania inwestycyjnego może zostać zrealizowane przykładowo udowa odcinka chodnika, drogi, placu zabaw, miejsca wypoczynku, rekreacji. W ramach zadań społecznych można zgłosić np. spotkania, koncerty, konkursy, warsztaty, akcje społeczne.
O aktywność, a nie jedynie krytykę już zrealizowanych zadań apelowała Irena Zwornicka, przewodnicząca Rady Osiedla Nr 9. - Rozejrzyjmy się wokół siebie, znajdźmy przestrzeń, cel i działajmy na rzecz promocji swoich inicjatyw - mówiła. Jako przykład efektów aktywności społecznej w ramach BO podała piknik osiedlowy, który już 27 maja odbędzie się na terenie pomiędzy ulicami Fabryczną i Cegielnianą.
Zadania można zgłaszać do 29 maja.
Zobacz też:Uroczysty pogrzeb 11 Polaków z gminy Jedwabne pomordowanych przez Niemców w 1941 roku
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?