Mieszkańcy protestują przeciwko likwidacji

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
Około stu mieszkańców gminy Dąbrowa Białostocka przybyło w poniedziałek do starostwa powiatowego w Sokółce.

Protestowali przeciwko likwidacji oddziału dziecięcego w szpitalu w Dąbrowie Białostockiej i domagali się od starosty pomocy w rozwiązaniu problemu. Pediatria w Dąbrowie od stycznia nie przyjmuje pacjentów, gdyż podlaski oddział NFZ nie zawarł tu umowy na usługi. Mieszkańcy powołali Społeczny Komitet Obrony Szpitala i walczą o przywrócenie oddziału.

Szpital w Dąbrowie Białostockiej obejmuje zasięgiem miasto i gminę Dąbrowa Białostocka oraz Suchowola i gminę Nowy Dwór - w sumie blisko 30 tys. mieszkańców. Ale też w powiecie sokólskim ma konkurencję w postaci SP ZOZ w Sokółce.

Do tej pory oba szpitale działały bez większych przeszkód. Dzieliły się np. kontraktem na pediatrię na powiat - szpital w Sokółce miał ok. 70 proc. przewidzianego na ten cel budżetu. Ale w konkursie świadczeń na 2012 rok i lata następne okazało się, że szpital w Dąbrowie Białostockiej nie dostanie już umowy na oddział dziecięcy. Wszystkie pieniądze przewidziane na te świadczenia w powiecie sokólskim wziął bowiem szpital w Sokółce.

- Dla nas to niewyobrażalne, aby oddział przestał istnieć - mówi Małgorzata Żukiewicz, lekarz pediatra z Dąbrowy Białostockiej i członek Komitetu Obrony Szpitala. - Od stycznia nie mamy umowy i nie przyjmujemy pacjentów, ale liczymy na to, że wszystko wróci do dawnego stanu.

Mieszkańcy i pracownicy szpitala w Dąbrowie pierwszą akcję przeciwko zabraniu kontraktu na pediatrię zorganizowali 5 stycznia. Spotkali się wtedy m.in. z przedstawicielami podlaskiego NFZ. Usłyszeli, że jedyna szansa na umowę dla placówki będzie wtedy, gdy dyrektor szpitala w Sokółce zrezygnuje z części swojego kontraktu.

Wczoraj grupa ok. stu mieszkańców pojechała do starostwa. Domagali się od starosty pomocy w rozwiązaniu tej sytuacji i wpłynięcia na dyrektora szpitala w Sokółce. - Nie mam żadnych prawnych możliwości nakazywania czegokolwiek dyrektorowi szpitala - mówi Franciszek Budrowski, starosta sokólski. - Możemy tylko pomóc w mediacjach między dyrektorami i prosić NFZ o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz ogłoszenie konkursu uzupełniającego na nasz powiat. Pediatria w Dąbrowie, jak i sam szpital, powinny nadal istnieć.

Na wczorajszym spotkaniu dyrektor szpitala w Sokółce stwierdził, że rezygnacja z części umowy z NFZ byłaby działaniem na niekorzyść jego placówki.

- Nie poddajemy się - mówi Małgorzata Żukiewicz. - Na czwartek ustaliliśmy termin kolejnego spotkania, już w mniejszym gronie, z dyrektorami obu szpitali.

- Nie ma możliwości ogłoszenia nowego konkursu na te świadczenia, nie mamy na to pieniędzy - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Kontrakt dla szpitala w Sokółce jest porównywalny z tym, jaki był na cały powiat w ub. roku, szpital może objąć opieką wszystkie potrzebujące dzieci.
Komitet Obrony Szpitala wysłał list otwarty do prezesa NFZ z prośbą o unieważnienie konkursu ofert na pediatrię w powiecie sokólskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie