Mieszkańcy tego powiatu zarabiają najmniej w regionie

Tomasz Kubaszewski, ika [email protected]
Udostępnij:
Bieda jest coraz większa i jakoś w tym tunelu nawet światełka nie widać - komentują samorządowi urzędnicy.

Mieszkańcy powiatu suwalskiego ziemskiego zarabiają średnio najmniej w woj. podlaskim. Nasze gminy znajdują się też w gronie tych, których obywatele najczęściej otrzymują pomoc społeczną.

- Bieda jest coraz większe i jakoś w tym tunelu nawet światełka nie widać - komentują zgodnie przedstawiciele suwalskich samorządów. - Bez specjalnych rządowych programów sobie nie poradzimy. A rząd, zdaje się, coraz mniej zabiega o równomierny rozwój kraju.

Augustów nieco spadł
Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań dotyczących zamożności mieszkańców wszystkich polskich gmin. Dane odnoszą się do 2010 roku. Od tych z lat wcześniejszych różnią się tylko w minimalnym stopniu. Np. w takim, że średnia pensja była swego czasu najwyższa w powiecie augustowskim. To się jednak zmieniło. W 2010 r. najwięcej, bo 3202 zł zarabiało się w powiecie bielskim.

Augustów, gdzie panuje stosunkowo duże bezrobocie i, jak niedawno pisaliśmy, dochód budżetu miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najniższy na całej Suwalszczyźnie, w czołówce jednak pozostaje. Fachowcy twierdzą, że to zasługa stosunkowo wysokich zarobków w największych miejscowych firmach, z BAT-em na czele. - Staramy się oferować naszym pracownikom konkurencyjny po-ziom wynagrodzeń - informuje Bożena Soberka z British American Tobacco. - Wpływa na niego zakres odpowiedzialności na danym stanowisku, wymagane kompetencje i osiągane przez pracownika wyniki.

Z kolei ziemski powiat suwalski w tym zestawieniu regularnie zajmuje ostatnią pozycję. Trudno się dziwić, bo na terenie powiatu nie działają żadne większe firmy. Dominująca działalność gospodarcza, to rolnictwo. I to też nie to wielkopowierzchniowe.

Bogaci z Bakałarzewa?
Tym, co świadczy o ubóstwie danej społeczności jest m.in. liczba osób korzystająca z pomocy społecznej. GUS przeliczył to w stosunku do wszystkich mieszkańców.

O pomoc mogą ubiegać się osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 351 zł brutto (w przypadku osób samotnych - 477 zł).
W zestawieniu wszystkich gmin Suwalszczyzny najwyższy wskaźnik ma Jeleniewo. Z pomocy społecznej korzysta tu aż 29,3 proc.
Ewa Matusiewicz, kierownik miejscowego GOPS twierdzi jednak, że te dane nie do końca oddają prawdziwy obraz sytuacji.

- W naszej gminie bardzo dużo dzieci korzysta z programu dożywiania - informuje. - A w tym przypadku kryteria finansowe są nieco podwyższone, więc posiłki otrzymują nie tylko ci rzeczywiście najbiedniejsi.
Z kolei najniższy wskaźnik ma gmina Bakałarzewo. Beneficjantami pomocy społecznej jest tutaj 7,2 proc. mieszkańców.

- Czy jesteśmy tak bogaci? - zastanawia się Roman Rynko-wski, sekretarz gminnego urzędu. - Myślę, że nasi rolnicy mają stosunkowo duże gospodarstwa, otrzymują dopłaty, a poza tym, nie trafiły się nam tereny popegeerowskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksander
AUGUSTÓW To był kiedyś kiedyś kiedyś WIELKI GRÓD teraz najzwyczajniejsza wioska. Status prawny miejscowości powinien być zmieniony! Augustów powinien zrezygnować z statusu MIASTA a stać się wioską Zlikwidować radnych, burmistrza i ustanowić SOŁTYSA. Niższe podatki dla mieszkańców mniejsze koszty utrzymania urzędu miejskiego (brak chociażby radnych) ,a i Burmistrz nie będzie miał takiej pensji. Ale "ŚWINKI" nie odejdą od koryta bo gdzie PRACĘ znaleźć w "WIOSCE AUGUSTÓW" gdzie zarejestrowane bezroboci sięga 20% + jeszcze niezarejestrowani. Jeśli masz możliwości i nic Cię nie trzyma w tej "METROPOLI" to uciekaj z AUGUSTOWA jak NAJDALEJ!!!!!

Hrabstwo i Gmina Dowspuda jest gotowe przyjac Solectwo Augustow w swe granice administracyjne. Na zasadzie solectwa wydzielonego ze swoim statusem. Ale bez Cieslika! Wjazd do Hrabstwa pod wiaduktem Obwodnicy Cieslika, po okazaniu paszportu. Wjazd bezwizowy. A w sprawie biedy w Suwalskim: to Szczepan Oldakowski jest starosta dwoch powiatow? Grodzkiego i Ziemskiego? To teraz wiem dlaczego taka bieda. I stad ta licytacja Palacu Paca i Dowspudy. Jesli Starosta urzeduje w siedzibie Powiatu Grodzkiego to bez watpienia chce opedzlowac wszystko, co nalezy do Powiatu Ziemskiego. Prowincjonalny Szczepan stal sie zwyczajnym burzujem. Zarzadza byznesowo. Dobra wiadomosc o tym marszu mlodych 21 marca. Dolacze do niego. W przebraniu. Bo zanadto mlody juz nie jestem. Ale ciagle szczeniakowato mysle. Piekna to inicjatywa, zeby Tuska do Donalda wytransportowac. Dla ratowania Ojczyzny. A czas najwyzszy. Aleksander Radzaj
G
Gość
"ROZPOZNALI ICH, BO MIELI W RĘCACH FLAGI BIAŁO-CZERWONE". nowyekran.pl "Bo mam takie prawo"... rzekł asp. Leończuk z Biełastoka. Zwalczać warcholstwo, ostro zwalczac rozkazał premier RP.... Dziennikarze nowegoekranu.pl "Na prośbe pana Wiesława z Białegostoku, przyjedziemy 7 marca do Bialegostoku, aby osobiście poznać deb***nego oskarżyciela i dotknietego podobna przypadłością 'orła Temidy".... "Bo mam takie prawo rzekł POlicjant do uczestników Marszu 11.11.11. Wracali do domów w poczuciu dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku. Wracali dumni,że są Polakami,że wzieli udział w czyms wyjatkowym. Własnie w takim nastroju wysiadł z pociągu w Białymstoku pan W.Bańkowski, pięćdziesięcioletni mieszkaniec stolicy Podlasia, wracajacy wraz z kilkuset innymi uczestnikami świeta Niepodległości. Na dworcu w Białymstoku, na peronach wysiadajacych otoczył kordon POlicji, która rozpoczęła bezprawne szykany. Prowokowali i starych i młodych, świecili w oczy latarkami, zadawali mnóstwo niepotrzebnych pytań, drwi i prowokowali przyjezdnych, a szczególnie tych którzy mieli w ręku flagę Polski.... No kurde nie da się tego normalnie pisac, bo krew zalewa. Aspirant Leończuk otrzymał polecenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji udanie się na dworzec PKP w celu zabezpieczenia przyjazdów pociagów z 'demonstrantami' w W-wy. Przydzieleni byli do tego asp.szt.T. Zyłkiewicz, asp. S.Romanowicz, asp. J.Milewski. Miała ta grupa na celu wyłapywainie wśród wysiadajacych tych, których wygląd wskazywał na uczestników 'zajść' w Warszawie. Czy to nie jest jakis deb***izm? Aspirant Leończuk 'wyczaił' pania Katarzynę P i p.Piotra i Wiesława Bańkowskich.... Dalej sami poczytajcie, bo to jest tak szokujące,że trudno uwierzyć,że zyjemy w normalnym państwie demokratycznym Polsce....

czy nasza szanowna policja to rzeczywiście policja obywatelska czy raczej platformiana? Jak można tak się złaznić i nie mieć godności Człowieka?
G
Gość
a korupcja w Polsce wzrosła o jedna czwartą.... Złodzieje wybrani jako władza kradną jak sie da.
B
Bartek
AUGUSTÓW To był kiedyś kiedyś kiedyś WIELKI GRÓD teraz najzwyczajniejsza wioska. Status prawny miejscowości powinien być zmieniony! Augustów powinien zrezygnować z statusu MIASTA a stać się wioską Zlikwidować radnych, burmistrza i ustanowić SOŁTYSA. Niższe podatki dla mieszkańców mniejsze koszty utrzymania urzędu miejskiego (brak chociażby radnych) ,a i Burmistrz nie będzie miał takiej pensji. Ale "ŚWINKI" nie odejdą od koryta bo gdzie PRACĘ znaleźć w "WIOSCE AUGUSTÓW" gdzie zarejestrowane bezroboci sięga 20% + jeszcze niezarejestrowani. Jeśli masz możliwości i nic Cię nie trzyma w tej "METROPOLI" to uciekaj z AUGUSTOWA jak NAJDALEJ!!!!!
G
Gość
"ROZPOZNALI ICH, BO MIELI W RĘCACH FLAGI BIAŁO-CZERWONE". nowyekran.pl "Bo mam takie prawo"... rzekł asp. Leończuk z Biełastoka. Zwalczać warcholstwo, ostro zwalczac rozkazał premier RP.... Dziennikarze nowegoekranu.pl "Na prośbe pana Wiesława z Białegostoku, przyjedziemy 7 marca do Bialegostoku, aby osobiście poznać deb***nego oskarżyciela i dotknietego podobna przypadłością 'orła Temidy".... "Bo mam takie prawo rzekł POlicjant do uczestników Marszu 11.11.11. Wracali do domów w poczuciu dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku. Wracali dumni,że są Polakami,że wzieli udział w czyms wyjatkowym. Własnie w takim nastroju wysiadł z pociągu w Białymstoku pan W.Bańkowski, pięćdziesięcioletni mieszkaniec stolicy Podlasia, wracajacy wraz z kilkuset innymi uczestnikami świeta Niepodległości. Na dworcu w Białymstoku, na peronach wysiadajacych otoczył kordon POlicji, która rozpoczęła bezprawne szykany. Prowokowali i starych i młodych, świecili w oczy latarkami, zadawali mnóstwo niepotrzebnych pytań, drwi i prowokowali przyjezdnych, a szczególnie tych którzy mieli w ręku flagę Polski.... No kurde nie da się tego normalnie pisac, bo krew zalewa. Aspirant Leończuk otrzymał polecenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji udanie się na dworzec PKP w celu zabezpieczenia przyjazdów pociagów z 'demonstrantami' w W-wy. Przydzieleni byli do tego asp.szt.T. Zyłkiewicz, asp. S.Romanowicz, asp. J.Milewski. Miała ta grupa na celu wyłapywai\nie wśród wysiadajacych tych, których wygląd wskazywał na uczestników 'zajść' w Warszawie. Czy to nie jest jakis deb***izm? Aspirant Leończuk 'wyczaił' pania Katarzynę P i p.Piotra i Wiesława Bańkowskich.... Dalej sami poczytajcie, bo to jest tak szokujące,że trudno uwierzyć,że zyjemy w normalnym państwie demokratycznym Polsce....
L
Lis
Przygłupie poczytaj co dzieje się w Polsce. "Małymi kroczkami PO topi Marynarkę Wojenną RP...aby przypadkiem słupki sondazowe zbyt drastycznie nie spadły. TO BANDA ROZPIERDUCHÓW. I tej bandzie pomagają takie uzyteczne przygłupy jak ty.

... i mocodawcy w Moskwie.
G
Gość
21 marca Dzień Gniewu, to akcja młodego i mądrego pokolenia Polaków, cel polityczny - usunąc rzad Tuska i PO, ratować Polskę. Zapraszamy na Facebook każdego Polaka, któremu zalezy na swojej Ojczyznie.
G
Gość
No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...

Przygłupie poczytaj co dzieje się w Polsce. "Małymi kroczkami PO topi Marynarkę Wojenną RP...aby przypadkiem słupki sondazowe zbyt drastycznie nie spadły. TO BANDA ROZPIERDUCHÓW. I tej bandzie pomagają takie uzyteczne przygłupy jak ty.
G
Gość
"ODSUNIĘCIE TEJ WŁADZY PO-PSL TO WARUNEK JUŻ NIE JAKIEGOŚ POWODZENIA, JAKIEGOŚ SUKCESU - TO JEST WARUNEK ISTNIENIA POLSKI". I taka jest prawda. Tylko głab, lemingi tego jeszcze nie kumają.
G
Gość
No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...

kundel jak nie ma co robić to włazi pod stół i jaja sobie wylizuje, no paszoł pod stół
s
ser
wszesniej było o dochodach miasta ale ta informacja potwierdza ze dochody własne niewiele się zmieniają bo są uzależnione od dochodów mieszkańcow augustowa a tylko nieudolnosć burmistrza brak pozyskanych srodków z UE i innych stawia augustów jako samorząd na szarym końcu a bumistrz zwala swoje nieudacznictwo na status uzdrowiska może ,,głupi lud tego już nie kupi,,
s
suwalszczak
No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie