Mieszkańcy tego powiatu zarabiają najmniej w regionie

Tomasz Kubaszewski, ika tkubaszewski@wspolczesna.pl
Bieda jest coraz większa i jakoś w tym tunelu nawet światełka nie widać - komentują samorządowi urzędnicy.

Mieszkańcy powiatu suwalskiego ziemskiego zarabiają średnio najmniej w woj. podlaskim. Nasze gminy znajdują się też w gronie tych, których obywatele najczęściej otrzymują pomoc społeczną.

- Bieda jest coraz większe i jakoś w tym tunelu nawet światełka nie widać - komentują zgodnie przedstawiciele suwalskich samorządów. - Bez specjalnych rządowych programów sobie nie poradzimy. A rząd, zdaje się, coraz mniej zabiega o równomierny rozwój kraju.

Augustów nieco spadł
Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badań dotyczących zamożności mieszkańców wszystkich polskich gmin. Dane odnoszą się do 2010 roku. Od tych z lat wcześniejszych różnią się tylko w minimalnym stopniu. Np. w takim, że średnia pensja była swego czasu najwyższa w powiecie augustowskim. To się jednak zmieniło. W 2010 r. najwięcej, bo 3202 zł zarabiało się w powiecie bielskim.

Augustów, gdzie panuje stosunkowo duże bezrobocie i, jak niedawno pisaliśmy, dochód budżetu miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najniższy na całej Suwalszczyźnie, w czołówce jednak pozostaje. Fachowcy twierdzą, że to zasługa stosunkowo wysokich zarobków w największych miejscowych firmach, z BAT-em na czele. - Staramy się oferować naszym pracownikom konkurencyjny po-ziom wynagrodzeń - informuje Bożena Soberka z British American Tobacco. - Wpływa na niego zakres odpowiedzialności na danym stanowisku, wymagane kompetencje i osiągane przez pracownika wyniki.

Z kolei ziemski powiat suwalski w tym zestawieniu regularnie zajmuje ostatnią pozycję. Trudno się dziwić, bo na terenie powiatu nie działają żadne większe firmy. Dominująca działalność gospodarcza, to rolnictwo. I to też nie to wielkopowierzchniowe.

Bogaci z Bakałarzewa?
Tym, co świadczy o ubóstwie danej społeczności jest m.in. liczba osób korzystająca z pomocy społecznej. GUS przeliczył to w stosunku do wszystkich mieszkańców.

O pomoc mogą ubiegać się osoby, których dochód na członka rodziny nie przekracza 351 zł brutto (w przypadku osób samotnych - 477 zł).
W zestawieniu wszystkich gmin Suwalszczyzny najwyższy wskaźnik ma Jeleniewo. Z pomocy społecznej korzysta tu aż 29,3 proc.
Ewa Matusiewicz, kierownik miejscowego GOPS twierdzi jednak, że te dane nie do końca oddają prawdziwy obraz sytuacji.

- W naszej gminie bardzo dużo dzieci korzysta z programu dożywiania - informuje. - A w tym przypadku kryteria finansowe są nieco podwyższone, więc posiłki otrzymują nie tylko ci rzeczywiście najbiedniejsi.
Z kolei najniższy wskaźnik ma gmina Bakałarzewo. Beneficjantami pomocy społecznej jest tutaj 7,2 proc. mieszkańców.

- Czy jesteśmy tak bogaci? - zastanawia się Roman Rynko-wski, sekretarz gminnego urzędu. - Myślę, że nasi rolnicy mają stosunkowo duże gospodarstwa, otrzymują dopłaty, a poza tym, nie trafiły się nam tereny popegeerowskie.

Kościoły zdrowego ciała, siłownie obeszły przepisy

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksander
AUGUSTÓW To był kiedyś kiedyś kiedyś WIELKI GRÓD teraz najzwyczajniejsza wioska. Status prawny miejscowości powinien być zmieniony! Augustów powinien zrezygnować z statusu MIASTA a stać się wioską Zlikwidować radnych, burmistrza i ustanowić SOŁTYSA. Niższe podatki dla mieszkańców mniejsze koszty utrzymania urzędu miejskiego (brak chociażby radnych) ,a i Burmistrz nie będzie miał takiej pensji. Ale "ŚWINKI" nie odejdą od koryta bo gdzie PRACĘ znaleźć w "WIOSCE AUGUSTÓW" gdzie zarejestrowane bezroboci sięga 20% + jeszcze niezarejestrowani. Jeśli masz możliwości i nic Cię nie trzyma w tej "METROPOLI" to uciekaj z AUGUSTOWA jak NAJDALEJ!!!!!

Hrabstwo i Gmina Dowspuda jest gotowe przyjac Solectwo Augustow w swe granice administracyjne. Na zasadzie solectwa wydzielonego ze swoim statusem. Ale bez Cieslika! Wjazd do Hrabstwa pod wiaduktem Obwodnicy Cieslika, po okazaniu paszportu. Wjazd bezwizowy. A w sprawie biedy w Suwalskim: to Szczepan Oldakowski jest starosta dwoch powiatow? Grodzkiego i Ziemskiego? To teraz wiem dlaczego taka bieda. I stad ta licytacja Palacu Paca i Dowspudy. Jesli Starosta urzeduje w siedzibie Powiatu Grodzkiego to bez watpienia chce opedzlowac wszystko, co nalezy do Powiatu Ziemskiego. Prowincjonalny Szczepan stal sie zwyczajnym burzujem. Zarzadza byznesowo. Dobra wiadomosc o tym marszu mlodych 21 marca. Dolacze do niego. W przebraniu. Bo zanadto mlody juz nie jestem. Ale ciagle szczeniakowato mysle. Piekna to inicjatywa, zeby Tuska do Donalda wytransportowac. Dla ratowania Ojczyzny. A czas najwyzszy. Aleksander Radzaj
G
Gość
"ROZPOZNALI ICH, BO MIELI W RĘCACH FLAGI BIAŁO-CZERWONE". nowyekran.pl "Bo mam takie prawo"... rzekł asp. Leończuk z Biełastoka. Zwalczać warcholstwo, ostro zwalczac rozkazał premier RP.... Dziennikarze nowegoekranu.pl "Na prośbe pana Wiesława z Białegostoku, przyjedziemy 7 marca do Bialegostoku, aby osobiście poznać deb***nego oskarżyciela i dotknietego podobna przypadłością 'orła Temidy".... "Bo mam takie prawo rzekł POlicjant do uczestników Marszu 11.11.11. Wracali do domów w poczuciu dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku. Wracali dumni,że są Polakami,że wzieli udział w czyms wyjatkowym. Własnie w takim nastroju wysiadł z pociągu w Białymstoku pan W.Bańkowski, pięćdziesięcioletni mieszkaniec stolicy Podlasia, wracajacy wraz z kilkuset innymi uczestnikami świeta Niepodległości. Na dworcu w Białymstoku, na peronach wysiadajacych otoczył kordon POlicji, która rozpoczęła bezprawne szykany. Prowokowali i starych i młodych, świecili w oczy latarkami, zadawali mnóstwo niepotrzebnych pytań, drwi i prowokowali przyjezdnych, a szczególnie tych którzy mieli w ręku flagę Polski.... No kurde nie da się tego normalnie pisac, bo krew zalewa. Aspirant Leończuk otrzymał polecenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji udanie się na dworzec PKP w celu zabezpieczenia przyjazdów pociagów z 'demonstrantami' w W-wy. Przydzieleni byli do tego asp.szt.T. Zyłkiewicz, asp. S.Romanowicz, asp. J.Milewski. Miała ta grupa na celu wyłapywainie wśród wysiadajacych tych, których wygląd wskazywał na uczestników 'zajść' w Warszawie. Czy to nie jest jakis deb***izm? Aspirant Leończuk 'wyczaił' pania Katarzynę P i p.Piotra i Wiesława Bańkowskich.... Dalej sami poczytajcie, bo to jest tak szokujące,że trudno uwierzyć,że zyjemy w normalnym państwie demokratycznym Polsce....

czy nasza szanowna policja to rzeczywiście policja obywatelska czy raczej platformiana? Jak można tak się złaznić i nie mieć godności Człowieka?
G
Gość

a korupcja w Polsce wzrosła o jedna czwartą.... Złodzieje wybrani jako władza kradną jak sie da.

B
Bartek

AUGUSTÓW To był kiedyś kiedyś kiedyś WIELKI GRÓD teraz najzwyczajniejsza wioska. Status prawny miejscowości powinien być zmieniony! Augustów powinien zrezygnować z statusu MIASTA a stać się wioską Zlikwidować radnych, burmistrza i ustanowić SOŁTYSA. Niższe podatki dla mieszkańców mniejsze koszty utrzymania urzędu miejskiego (brak chociażby radnych) ,a i Burmistrz nie będzie miał takiej pensji. Ale "ŚWINKI" nie odejdą od koryta bo gdzie PRACĘ znaleźć w "WIOSCE AUGUSTÓW" gdzie zarejestrowane bezroboci sięga 20% + jeszcze niezarejestrowani. Jeśli masz możliwości i nic Cię nie trzyma w tej "METROPOLI" to uciekaj z AUGUSTOWA jak NAJDALEJ!!!!!

G
Gość

"ROZPOZNALI ICH, BO MIELI W RĘCACH FLAGI BIAŁO-CZERWONE". nowyekran.pl "Bo mam takie prawo"... rzekł asp. Leończuk z Biełastoka. Zwalczać warcholstwo, ostro zwalczac rozkazał premier RP.... Dziennikarze nowegoekranu.pl "Na prośbe pana Wiesława z Białegostoku, przyjedziemy 7 marca do Bialegostoku, aby osobiście poznać deb***nego oskarżyciela i dotknietego podobna przypadłością 'orła Temidy".... "Bo mam takie prawo rzekł POlicjant do uczestników Marszu 11.11.11. Wracali do domów w poczuciu dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku. Wracali dumni,że są Polakami,że wzieli udział w czyms wyjatkowym. Własnie w takim nastroju wysiadł z pociągu w Białymstoku pan W.Bańkowski, pięćdziesięcioletni mieszkaniec stolicy Podlasia, wracajacy wraz z kilkuset innymi uczestnikami świeta Niepodległości. Na dworcu w Białymstoku, na peronach wysiadajacych otoczył kordon POlicji, która rozpoczęła bezprawne szykany. Prowokowali i starych i młodych, świecili w oczy latarkami, zadawali mnóstwo niepotrzebnych pytań, drwi i prowokowali przyjezdnych, a szczególnie tych którzy mieli w ręku flagę Polski.... No kurde nie da się tego normalnie pisac, bo krew zalewa. Aspirant Leończuk otrzymał polecenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji udanie się na dworzec PKP w celu zabezpieczenia przyjazdów pociagów z 'demonstrantami' w W-wy. Przydzieleni byli do tego asp.szt.T. Zyłkiewicz, asp. S.Romanowicz, asp. J.Milewski. Miała ta grupa na celu wyłapywai\nie wśród wysiadajacych tych, których wygląd wskazywał na uczestników 'zajść' w Warszawie. Czy to nie jest jakis deb***izm? Aspirant Leończuk 'wyczaił' pania Katarzynę P i p.Piotra i Wiesława Bańkowskich.... Dalej sami poczytajcie, bo to jest tak szokujące,że trudno uwierzyć,że zyjemy w normalnym państwie demokratycznym Polsce....

L
Lis
Przygłupie poczytaj co dzieje się w Polsce. "Małymi kroczkami PO topi Marynarkę Wojenną RP...aby przypadkiem słupki sondazowe zbyt drastycznie nie spadły. TO BANDA ROZPIERDUCHÓW. I tej bandzie pomagają takie uzyteczne przygłupy jak ty.

... i mocodawcy w Moskwie.
G
Gość

21 marca Dzień Gniewu, to akcja młodego i mądrego pokolenia Polaków, cel polityczny - usunąc rzad Tuska i PO, ratować Polskę. Zapraszamy na Facebook każdego Polaka, któremu zalezy na swojej Ojczyznie.

G
Gość
No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...

Przygłupie poczytaj co dzieje się w Polsce. "Małymi kroczkami PO topi Marynarkę Wojenną RP...aby przypadkiem słupki sondazowe zbyt drastycznie nie spadły. TO BANDA ROZPIERDUCHÓW. I tej bandzie pomagają takie uzyteczne przygłupy jak ty.
G
Gość

"ODSUNIĘCIE TEJ WŁADZY PO-PSL TO WARUNEK JUŻ NIE JAKIEGOŚ POWODZENIA, JAKIEGOŚ SUKCESU - TO JEST WARUNEK ISTNIENIA POLSKI". I taka jest prawda. Tylko głab, lemingi tego jeszcze nie kumają.

G
Gość
No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...

kundel jak nie ma co robić to włazi pod stół i jaja sobie wylizuje, no paszoł pod stół
s
ser

wszesniej było o dochodach miasta ale ta informacja potwierdza ze dochody własne niewiele się zmieniają bo są uzależnione od dochodów mieszkańcow augustowa a tylko nieudolnosć burmistrza brak pozyskanych srodków z UE i innych stawia augustów jako samorząd na szarym końcu a bumistrz zwala swoje nieudacznictwo na status uzdrowiska może ,,głupi lud tego już nie kupi,,

s
suwalszczak

No a gdzie głos słońca Suwałk ? Brak opinii rudego, tłustego pOSŁA od pisiorów, który na wszystkim się zna i na każdy temat zabiera głos ...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3