Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla Młodych. Pierwsze dopłaty już przyznane

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Pierwsze umowy na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych zostały podpisane.

Dotąd zostało zaakceptowanych dziewięć wniosków od mieszkańców woj. podlaskiego, na łączną kwotę 166,2 tys. zł - informuje Anna Czyż, rzeczniczka Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest instytucją odpowiedzialną za wypłaty wsparcia dla nabywców nieruchomości.

Program działa dopiero od dwóch tygodni, dotąd złożono 400 wniosków, przyznano 150 dofinansowań. Podlaskie na tle Polski jest w środku stawki. Największym zainteresowaniem program cieszy się w woj. opolskim i wielkopolskim (tam dotąd zaakceptowano po ok. 30 wniosków).
Klienci mogą składać wnioski kredytowe objęte dofinansowaniem programu "MdM" od 1 stycznia 2014 r. Do tej pory umowę o współpracy z BGK podpisały banki: PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank SA, BOŚ Bank SA oraz dwa banki spółdzielcze - Bank BPS SA i SGB Bank SA. To one udzielają kredytów hipotecznych na zakup mieszkania z dofinansowaniem budżetu państwa.

- Program działa dopiero od dwóch tygodni, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wkrótce następne banki wprowadzą do swojej oferty kredyty hipoteczne z dofinansowaniem budżetu państwa - powiedział Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu BGK.

Pomoc w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" polega na sfinansowaniu części wkładu własnego i spłacie części kredytu na zakup własnego "M" z funduszy budżetu państwa za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych. Przedmiotem transakcji może być zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłącznie na rynku pierwotnym, służącego zaspokojeniu własnych potrzeb. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza 75 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 100 mkw. dla domu jednorodzinnego. W przypadku osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powierzchnia ta wzrasta odpowiednio do 85 i 110 mkw.

Dofinansowanie jest stałe i naliczane (w dacie złożenia wniosku) do powierzchni użytkowej mieszkania - jednak nie więcej niż do 50 mkw. Cena nieruchomości nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie (110 proc. "średniego wskaźnika wojewody").

Beneficjentami programu mogą być małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, bądź osoby samotne, przy czym ważne jest zachowanie kryterium wieku do 35 lat (w przypadku małżonków - przez jednego z nich). Dofinansowanie wynosi 10 proc. wkładu własnego dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych, 15 proc. dla małżeństw z dziećmi i osób samotnie wychowujących dzieci oraz dodatkowe 5 proc. z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna