Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie lub dom - w jakim otoczeniu?

Zbigniew Marecki, [email protected]
Położenie naszego domu lub mieszkania znacznie wpływa na jego wartość rynkową.
Położenie naszego domu lub mieszkania znacznie wpływa na jego wartość rynkową. Fot. www.sxc.hu
Warto uwzględnić otoczenie, aby nie stracić, jeśli w przyszłości zdecydujemy się sprzedać mieszkanie lub dom.

Jak wynika z badań CBOS większość Polaków przywiązuje bardzo duże znaczenie do miejsca, w którym mieszkają. Blisko 98 procent ankietowanych jest przekonanych, że ludzie lepiej się czują, gdy mieszkają w ładnym otoczeniu. Tylko o 4 procent badanych mniej przyznaje, że przywiązują wagę do tego, w jakim miejscu i otoczeniu mieszkają. Interesujące jest również, że aż 90 procent uczestników sondażu uważa, że lubią nowe budynki.

Planując zakup nowego mieszkania musimy brać pod uwagę otoczenie i architekturę budynku oraz całego osiedla. Musimy przyjrzeć się walorom funkcjonalnym i estetycznym budynku oraz jego sąsiedztwa. Dotyczy to zarówno nowych inwestycji, jak i oferty z rynku wtórnego.

Wysokie czy niskie

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Po pierwsze zastanówmy się, czy lubimy wysokie czy też niskie budownictwo. Innego wyboru dokonamy, jeśli odpowiada nam życie w mrówkowcu, a innego wtedy, gdy wolimy bardziej kameralną i niską zabudowę ze sporą przestrzenią między budynkami.

Musimy się też zastanowić, czy chcemy mieszkać w nowoczesnym apartamentowcu czy też bardziej odpowiada nam tradycyjne budownictwo. To są ważne kwestie w kontekście psychicznego poczucia związku z domem czy mieszkaniem, bo jeśli będziemy go w pełni akceptować, to o wiele chętniej będziemy w nim przebywać.

Miejsce dla auta

Tak samo istotne są czynniki funkcjonalne, które zostały zawarte w konkretnym rozwiązaniu architektonicznym. Chodzi m.in. o parkowanie samochodu. Ogromne znaczenie ma między innymi komfortowy wjazd do indywidualnego garażu lub hali garażowej. Warto też zwrócić uwagę, czy w pobliżu budynku, w którym chcielibyśmy zamieszkać, znajdują się dodatkowe miejsca do parkowania, z których mogliby korzystać nasi goście.

Wokół domu

Jednocześnie przyjrzyjmy się przestrzeni wokół budynku i zaproponowanym przez projektantów rozwiązaniom komunikacyjnym. Warto sprawdzić, czy równe są chodniki, a schody umożliwiają poruszanie się po nich bez większego wysiłku. Coraz częściej istotne są także sposoby usuwania barier architektonicznych. Jeśli pod tym względem otoczenie budynku jest przyjazne, to bardzo dobrze, bo musimy uwzględniać w naszych kalkulacjach także i to, że nie zawsze będziemy w pełni sprawni.

Dla najmłodszych

Pomyślmy też o bezpieczeństwie dzieci. Warto sprawdzić, czy w pobliżu jest plac zabaw, czy nie sąsiaduje z ruchliwą ulicą, czy nie znajdują się na nim urządzenia, które mogą być niebezpieczne dla rozbawionych i rozbieganych maluchów.
Dla poczucia bezpieczeństwa liczy się ponadto oświetlenie - wokół budynku, na osiedlu i przed wejściem do klatki schodowej.

Na małą architekturę osiedla składają się także ładnie obudowane miejsca na śmietniki oraz dobrze dobrana niska i wysoka zieleń. Im wyższy standard osiedla, tym wyższe wymagania pod tym względem możemy zgłaszać. Musimy też dokładnie obejrzeć klatkę schodową. Powinna być szeroka i przestronna, aby umożliwiała swobodny transport np. mebli. Liczą się również drzwi wejściowe oraz windy. Jedne i drugie powinny być nie tylko trwałe i bezpieczne i łatwo dostępne, ale tylko dla mieszkańców. Natomiast jednocześnie mamy prawo do sprawnego domofonu i bezpiecznego płotu, ograniczającego dostęp ze strony osób obcych.

No i na koniec sprawa bardzo istotna: piwnica i strych. Warto od razu się upewnić, czy będą dla nas dostępne i na jak duże pomieszczenia możemy liczyć.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna