MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie z drugiej ręki? Negocjuj cenę. Jest szansa na obniżkę, bo nieruchomości sprzedają się coraz dłużej

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się wolniej, przez co ich właściciele stają się bardziej skłonni do obniżek cen.
Mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się wolniej, przez co ich właściciele stają się bardziej skłonni do obniżek cen. Marcin Królak / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Czas potrzebny na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym od marca stale się wydłuża. Zdaniem ekspertów SonarHome sprawia to, że właściciele nieruchomości stają się bardziej skłonni do schodzenia z cen. Na ogół są to raczej niewielkie obniżki, ale trafiają się też prawdziwe okazje – np. koszt zakupu niższy o ponad 100 tys. zł.

Spis treści

Mieszkanie z drugiej ręki sprzedaje się dłużej

Patrząc na ceny mieszkań z rynku wtórnego w ogłoszeniach sprzedaży, można odnieść wrażenie, że stoją one w miejscu. Eksperci SonarHome zwracają jednak uwagę, że w praktyce oznacza to zmianę sytuacji rynkowej na korzyść kupujących – jeszcze niedawno ceny ofertowe wyłącznie rosły.

– Podczas prosperity ceny ofertowe rosły w kilkunastoprocentowym tempie r/r. Teraz przeciętne ceny wywoławcze zatrzymały się i są stabilne – to już jest sygnałem spowolnienia i spadku skali obrotu. Pamiętajmy, że to dopiero 7. miesiąc wyraźnego pogorszenia na rynku mieszkaniowym. Wiele jest jeszcze przed nami – mówi Barbara Bugaj, główny analityk w SonarHome.

Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego SonarHome

Sygnałem spowolnienia na rynku jest też wydłużający się czas potrzebny na znalezienie nabywcy. Trend ten jest wyraźnie widoczny i trwa już od marca – według SonarHome na początku roku przeciętne mieszkanie sprzedawało się w ok. 2 tygodnie – dziś są to 2 miesiące. Jeszcze mniej optymistyczne dla właścicieli są dane od pośredników nieruchomości. Jak informował w sierpniu portal Nieruchomosci-online.pl:

  • na sprzedanie kawalerki potrzeba ok. 1–3 miesiące,
  • na sprzedanie lokalu o większym metrażu potrzeba ok. 3–6 miesięcy.

Jak wskazują pośrednicy, wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać trudną sytuację na rynku kredytów hipotecznych, inflację oraz niepewność związaną z wojną na Ukrainie.

Średni czas ekspozycji mieszkania w ofercie
Średni czas ekspozycji mieszkania w ofercie SonarHome

Negocjuj cenę, obniżki potrafią być spore

Fakt, że ceny ofertowe praktycznie stoją w miejscu, nie oznacza, że to samo dzieje się z cenami transakcyjnymi, czyli faktycznie płaconymi kwotami. Tu dużo trudniej o wiarygodne dane, jednak na podstawie obserwacji rynku eksperci SonarHome zauważają, że z kwartału na kwartał ceny transakcyjne spadły w tym roku o kilka procent (maksymalnie 5 proc.). Oznacza to, że sprzedający stają się skłonni do ustępstw.

Stylowe obusy i bieżniki marki Duka

– Nie każdy sprzedający obniży cenę mieszkania podczas trwania ogłoszenia, często cena jest przedmiotem rozmów na prezentacji i ostatecznie jest obniżana dopiero przy transakcji, a nie w ogłoszeniu – zauważa Bugaj.

Jak podaje SonarHome, przypadków schodzenia z ceny jest dziś zauważalnie więcej niż w pierwszym kwartale tego roku. Nie są to jednak na ogół spektakularne obniżki, choć zdarzają się wyjątki.

– Mocne obniżki dotyczą mieszkań, których cena wywoławcza jest zdecydowanie za wysoka. Braliśmy udział w transakcji, przy której cena wywoławcza sięgała 480 tys. zł. Po argumentacji przedstawionej przez doradcę udało się obniżyć cenę wywoławczą do 399 tys. zł, następnie do 369 tys. zł. ostatecznie lokal będzie sprzedany za 355 tys. zł. Sprzedający opornie podchodzący do obniżek potrzebują minimum miesiąca na przyjęcie faktu, że kupujący wybierają inne mieszkania – ocenia Aleksander Kwasowski, Digital Broker Manager w SonarHome.

Zastój na rynku sprzyja kupującym, ale nie zawsze

Wydłużający się czas sprzedaży nieruchomości sprawia, że kupujący są dziś spokojniejsi – nie muszą spieszyć się z decyzją o zakupie, bo mniejsze jest ryzyko, że lokum zniknie z rynku. Również większa skłonność sprzedających do obniżek cen mieszkań to korzyść dla potencjalnych nabywców.

Natomiast na niekorzyść kupujących działa to, że podaż nowych unikalnych ofert sprzedaży utrzymuje się od miesięcy na mniej więcej stałym poziomie. Gdyby nowych ogłoszeń przybywało szybciej, byłaby większa presja na obniżki cen ofertowych, bo lokale musiałyby ze sobą bardziej konkurować. Jak wskazują eksperci, nowych mieszkań na rynku wtórnym przybywa powoli, gdyż w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej i drogich kredytów mniej osób decyduje się na zmianę mieszkania.

– Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkanie z drugiej ręki? Negocjuj cenę. Jest szansa na obniżkę, bo nieruchomości sprzedają się coraz dłużej - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna