Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Migają w urzędach i szpitalach

luk
Arkadiusz Wróblewski z PUW nauczył się języka migowego, by łatwiej porozumiewać się z głuchoniemymi petentami
Arkadiusz Wróblewski z PUW nauczył się języka migowego, by łatwiej porozumiewać się z głuchoniemymi petentami
Osoby głuchonieme mogą liczyć na pomoc.

Przeszkoleni z języka migowego pracownicy oraz korzystanie w razie potrzeby z rejestru tłumaczy, jaki ma powstać przy wojewodzie - takie rozwiązania osobom głuchoniemym proponują od 2 kwietnia podlaskie urzędy i instytucje.

W życie weszła bowiem ustawa o języku migowym, która nakłada na instytucje publiczne: urzędy, niektóre służby (policja czy straż miejska) i podmioty medyczne (szpitale) obowiązek zapewnienia takich świadczeń osobom doświadczających trudności w komunikowaniu się.

- Od 2 kwietnia NFZ umożliwia obsługę klientów za pośrednictwem usług tłumacza języka migowego oraz sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN) - informuje Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Osoby uprawnione do szczególnej pomocy będą mogły zwrócić się do funduszu o możliwość załatwienia sprawy w języku migowym bądź za pomocą takich narzędzi jak: poczta elektroniczna, faks bądź komunikatory internetowe.

Jak informuje rzecznik NFZ, zgłoszenie chęci skorzystania z usług tłumacza lub SKOGN powinno nastąpić z trzydniowym wyprzedzeniem (poza sytuacjami nagłymi). W tym celu należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej oddziału.

- Podlaski NFZ jeszcze przed wejściem w życie ustawowego obowiązku był przygotowany do obsługi osób głuchoniemych - dodaje Adam Dębski. - W tym celu kurs języka migowego ukończyło dwóch pracowników.

Do nowej ustawy przygotowane są podlaskie urzędy. Z języka migowego przeszkolono pracowników m.in. urzędu wojewódzkiego, miejskich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
Na głuchoniemych pacjentów gotowe są też szpitale.

- W razie potrzeby będziemy korzystać z pomocy tłumacza przysięgłego z rejestru wojewody - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Mamy też w klinice otolaryngologii osobę, która zna podstawy języka migowego i w razie potrzeby możemy skorzystać z jej pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna