Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 80 lat od zagłady Żydów z Wasilkowa w Treblince. 2 listopada 1942 r. Niemcy wywieźli co trzeciego mieszkańca Wasilkowa

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Funkcjonujący od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. niemiecki obóz był jednym z większych ośrodków zagłady. Zgodnie z szacunkami IPN zginęło w nim ok. 850 tys. Żydów, w tym ok. 800 tys. Żydów polskich oraz 1500 Żydów z Wasilkowa.
Funkcjonujący od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. niemiecki obóz był jednym z większych ośrodków zagłady. Zgodnie z szacunkami IPN zginęło w nim ok. 850 tys. Żydów, w tym ok. 800 tys. Żydów polskich oraz 1500 Żydów z Wasilkowa. UM Wasilków
16 listopada 2022 r. na cmentarzu żydowskim przy ul. Słowackiego w Wasilkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Wasilkowa zamordowanych w obozie zagłady Treblinka w listopadzie 1942 r. Łącznie zginęło 1500 Żydów z Wasilkowa.

Uroczystości upamiętniające zagładę Żydów

W uroczystościach wzięli udział: burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz, prof. Artur Markowski – wasilkowianin i wybitny historyk Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie Elżbieta Kisło, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej Antoni Pełkowski, historyk i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr. 20 w Białymstoku Mariusz Sokołowski, dr Weronika Romaniuk, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wasilkowskich szkół, a także mieszkańcy Wasilkowa. Wzniosłą i poetycką oprawę spotkaniu nadał Dariusz Szada – Borzyszkowski. Gościem szczególnym była Maya Hadad, która przyleciała do nas z Izraela, a której rodzina pochodzi z Wasilkowa.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

Jest to upamiętnienie historii Miasta i Gminy Wasilków – mówił - 80 lat temu 1/3 Mieszkańców Wasilkowa zginęła w Treblince, w prawdziwej fabryce śmierci. Dzisiaj mamy okazję, aby okazać tym Mieszkańcom pamięć i szacunek. Trzeba pamiętać o naszej historii, która jest tak ważna, która kształtuje naszą tożsamość, to kim jesteśmy - podkreślił burmistrz.

Historia zagłady

W dalszej kolejności głos zabrał Prof. Artur Markowski, który przypomniał, w jakich okolicznościach mieszkańcy Wasilkowa 80 lat temu udali się w swoją ostatnią podróż.

Po zajęciu Wasilkowa przez wojska niemieckie, Niemcy założyli getto. Na niewielkim obszarze stłoczono tych, którzy mieli zginąć. W jednym domu mieszkało po czterdzieści kilka osób. 2 listopada 1942 r. wokół ulicy Białostockiej i Wojtachowskiej ustawiono furmanki. Rano Żydzi zostali załadowani na te furmanki i wywiezieni do obozu przejściowego w Białymstoku. Nikt im nie mówił, że jadą na śmierć. Prawdopodobnie stamtąd zostali wywiezieni w bydlęcych wagonach do Treblinki. Pośród lasów Niemcy zbudowali fabrykę śmierci - mówił prof. Artur Markowski.

Niemcy zamordowali 1500 Żydów z Wasilkowa

W dalszej kolejności głos zabrała Maya Hadad.

To miejsce upamiętania tych, którzy nie mają swojego grobu, o których nie wiemy gdzie znajdują się ich ciała. Bardzo ważne jest dla mnie, że młode pokolenie poznaje historię Żydów wasilkowskich. Dla mnie najcenniejsze jest braterstwo między narodami. Nieważne jakie jest pochodzenie, religia czy narodowość. Dziękuję Wam bardzo za obecność tutaj - podkreśliła Maya Hadad.

Funkcjonujący od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. niemiecki obóz był jednym z większych ośrodków zagłady. Zgodnie z szacunkami IPN zginęło w nim ok. 850 tys. Żydów, w tym ok. 800 tys. Żydów polskich oraz 1500 Żydów z Wasilkowa. 2 listopada 1942 r. Niemcy wywieźli co trzeciego mieszkańca Wasilkowa, po czym w połowie listopada zgładzili ich w Treblince.

Sprawdź też:Ksiądz prałat Józef Wyzner nie żyje. To twórca parafii i budowniczy kościoła Św. Krzyża w Łapach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna