Miliard od Unii

Magdalena Szymańska
- Działamy sezonowo i nie zwrócilibyśmy się o dotację na nowe miejsca pracy, ale to dobry pomysł - mówi Eugeniusz Wiśniewski
- Działamy sezonowo i nie zwrócilibyśmy się o dotację na nowe miejsca pracy, ale to dobry pomysł - mówi Eugeniusz Wiśniewski
Udostępnij:
Na unijne pieniądze mogą liczyć małe firmy ze wsi i miasteczek. Wystarczy, że kogoś zatrudnią.

Po raz pierwszy osoby prowadzące działalność gospodarczą i firmy, które zdecydują się na utworzenie nowych miejsc pracy na wsi lub w małych miasteczkach, będą mogły otrzymać bezzwrotną pomoc ze środków unijnych. Wnioski będzie można składać już od 16 sierpnia.

Wielu chętnych

- Choć jeszcze nie przyjmujemy wniosków, to zainteresowanie tą dotacją jest bardzo duże - przyznaje Katarzyna Śniecińska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Zbigniew Kamiński, dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że dotacja nie będzie zależała od rodzaju prowadzonego biznesu, ale od liczby utworzonych miejsc pracy.
- Przedsiębiorca, który zatrudni jedną lub dwie osoby otrzyma pomoc w wysokości 100 tys. zł - mówi. - W przypadku utworzenia trzech lub czterech miejsc pracy ARiMR wypłaci 200 tys. zł. Natomiast w przypadku, jeśli firma zatrudni minimum pięć osób, to może otrzymać nawet 300 tys. zł bezzwrotnej pomocy.

Dla kogo dotacje

Program szczególnie adresowany jest do gospodarstw rolnych prowadzących działalność gospodarczą.
- Jest to korzystne działanie, zwłaszcza dla przedsiębiorstw o typie usługowym - mówi Zbigniew Kamiński. - Trzeba rozbudować na wsi sektor usług, który nie jest tam najlepiej rozwinięty i dać szansę tym wszystkim, którzy mają kłopoty z utrzymaniem się z rolnictwa.

W tym przypadku o pieniądze będą mogły ubiegać się osoby ubezpieczone w ZUS lub w KRUS, tj. te, które mają małe gospodarstwa rolne, poniżej jednego hektara przeliczeniowego, zatrudniają mniej niż 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza dwóch mln euro.

Kiedy finał

Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń w ciągu czterech miesięcy od dnia złożenia go w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR W Białymstoku. Natomiast umowa zostanie podpisana w ciągu 14 dni od dnia otrzymania stosownego wezwania od ARiMR.

Jeżeli w czasie rozpatrywania wniosku konieczne będzie jego uzupełnienie lub uzyskanie dodatkowych wyjaśnień, to termin jego rozpatrzenia ulegnie wydłużeniu. Wysokość pomocy finansowej wyniesie maksymalnie 50 proc. poniesionych kosztów.

Nowe rozwiązania chwalą eksperci i związkowcy, którzy uważają, że dzięki takiej pomocy na wsi powstanie kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, a szara sfera zostanie zlikwidowana.

Pomoc finansowa będzie przyznawana w ramach działania Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
XXX
Bzdury wypisujecie że wnioski można składać od 16 sierpnia... trochę więcej profesjonalizmu Gazeto
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie