Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość platoniczna. Definicja, na czym polega, czym jest związek platoniczny?

(mg)
Miłość platoniczna to duchowa więź między ludźmi, gdzie nie ma miejsca na cielesność
Miłość platoniczna to duchowa więź między ludźmi, gdzie nie ma miejsca na cielesność Weronika Skupin / Polska Press Grupa
Miłość platoniczna oderwana jest od strefy zmysłowej i erotycznej. To uczucie wzniosłe, wyidealizowane, bezinteresowne, gdzie najważniejsza więź duchowa. Miłość platoniczna towarzyszy nam od starożytności. Często wykorzystywane jest w literaturze, teatrze, w filmie. Takie uczucie przytrafia się ludziom w każdym wieku.

Miłość platoniczna to pojęcie ciągle obecne we współczesnym świecie. Zwykle ludzie używają go, by opisać uczucie do drugiej osoby, która jest im bardzo bliska. Jednocześnie w tym związku uczuciowym nie ma miejsca na seks, doznania zmysłowe. Niektórzy miłość platoniczną łączą z przyjaźnią, uwielbieniem idola albo najbliższych członków rodziny. Czy słusznie?

Co to jest miłość platoniczna? Definicja

Według Wikipedii:

miłość platoniczna to miłość wzniosła, wyidealizowana, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna. Stanowi motyw w literaturze i sztuce od czasów renesansu.

Powszechnie uważa się, że miłość platoniczna to uczucie charakterystyczne przede wszystkim dla ludzi młodych, którzy wkraczają w dorosłe życie. Pojawia się pierwsza miłość, często wyidealizowana. Dlatego obiektem westchnień nierzadko staje się popularny aktor, gwiazda muzyczna, czy sportowiec. Nawet jeżeli taki nastolatek, a jak podkreślają specjaliści dotyczy to głównie dziewczyn, marzy o bliskości intymnej ze swoim idolem, to ma pełną świadomość, że do niej nie dojdzie. I wcale nie jest to dla niego problemem.

Zobacz też Miłość platoniczna - definicja, cytaty, wiersze. Co to znaczy miłość platoniczna? Historia i współczesność

- Proszę pamiętać, że te pierwsze westchnienia zaczynają się już w przedszkolu. Czasem kolegi do koleżanki lub odwrotnie. Takim naturalnym momentem w rozwój człowieka jest też zakochanie się w rodzicu płci przeciwnej. I taka mała córeczka mówi mamie prosto w oczy: ja się ożenię z tatusiem. Albo synuś zapowiada, że ożeni się z mamą. Tu mądra mama i mądry tata powiedzą: kochanie ale ja już mam męża/żonę – mówi psycholog Krystyna Wysocka z pracowni Integra.

Miłość platoniczna. Definicja, na czym polega, czym jest związek platoniczny?
Pixabay

Zaznacza, jednocześnie a miłość platoniczna może przydarzyć się w każdym wieku.

- Tu nie wiek rządzi, tylko to, co się w życiu danej osoby dzieje – podkreśla pani psycholog.

Miłość platoniczna to uczucie, które często towarzyszy osobom nieśmiałym lub takim, które mają problem z nawiązaniem nowych kontaktów. Obawiając się porażki, odrzucenia, wolą kogoś darzyć uczuciem z daleka.

Miłość platoniczna może być też uczuciem niespełnionym, nieodwzajemnionym, często zbyt wyidealizowanym. Na przykład dorosła kobiet zakochuje się w koledze z pracy, szefie czy przyjacielu, który jednak ma żonę. Zamiast pięknej, spełnionej miłości, są łzy, cierpienie, brak spełnienia.

Tylko platoniczna miłość zazwyczaj łączy dwoje ludzi, których rozdziela odległość. Z różnych powodów mieszkają zbyt daleko od siebie, by móc ułożyć sobie wspólne życie.

Historia miłości platonicznej

Miłość platoniczna zawdzięcza swoją nazwę greckiemu filozofowi Platonowi, który żył na przełomie V i IV w. p.n.e. Według Platona miłość jest drogą wiodącą ku wyższym formom poznania, od miłości cielesnej, w szczególności homoseksualnej, ku poznaniu idei dobra i piękna.

Wieli myśliciel wyróżniał bowiem trzy rodzaje miłości:

  • Eros - czyli miłość fizyczną.
  • Philos - przyjaźń. To właśnie ten rodzaj miłości ma być odpowiednikiem miłości platonicznej..
  • Agape - czyli miłość do Boga - bezinteresowna, pełna oddania

W okresie renesansu starano się pogodzić nauki Platona z chrześcijaństwem, które potępiało homoseksualizm. Dlatego ostatecznie wypracowano pojęcie miłości platonicznej jako miłości czysto duchowej.

Miłość platoniczna w sztuce

Artyści chętnie sięgali po miłość platoniczną jako główny motyw w ich dziełach: w poezji, powieściach, dramatach, spektaklach teatralnych czy filmach. Ten rodzaj miłości był zazwyczaj przedstawiamy jako piękny, wzniosły, ale często niespełniony.

Motyw platonicznej miłości wykorzystywali w swojej twórczości m.in. :

  • Francesco Petrarka,
  • Adam Mickiewicz,
  • Maurice Sceve,
  • Madeleine de Scudéry,
  • François Fénelon,
  • Małgorzata z Nawarry,
  • William Davenant Friedrich Hölderlin

Miłość mnie całkiem bezbronnym zastała,
Wtargnęła serce drogą poprzez oczy,
Odtąd ta droga bramą łez się stała.
Prawo miłosne dla mnie nie łaskawe:
Mnie, bezbronnego, tak we krwi ubroczyć,
A Ciebie, zbrojnej, nie zadrasnąć nawet.

Francesco Petrarka

Miłość platoniczna współcześnie

Współcześnie pojawiają się opinie, że nie ma czegoś takiego jak miłość platoniczna, że to złuda, że taka miłość już nie istnieje.

- Współczesność słabo sprzyja miłości platonicznej. Wystarczy spojrzeć na to co dzieje się w mediach, jakie są reklamy, gry, filmy, język. Na pierwszy plan wysuwa się ta sfera intymności, zmysłowości. Jest pewne przyzwolenie na przekraczanie granic. W zeszłym wieku, gdy dostęp do mediów był bardziej ograniczony, platoniczne westchnienia były bardziej w modzie. Teraz jest to raczej kwestia wyboru niż braku dostępu do mediów, które pokazują bynajmniej nie platoniczną miłość - uważa psycholog Krystyna Wysocka z pracowni Integra

TM - Edyta Herbuś o "Pierwszej miłości"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna