Minimalna temperatura w szkole. Ile musi wynosić? Poniżej tej wartości lekcje nie mogą się odbyć. Jak samorządy poradzą sobie z ogrzewaniem?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jaka musi być minimalna temperatura, żeby zajęcia mogły się odbywać?
Jaka musi być minimalna temperatura, żeby zajęcia mogły się odbywać? Waldemar Wylęgalski/ Polska Press
Jaka jest minimalna temperatura pozwalająca na prowadzenie lekcji? To pytanie zadają sobie rodzice, nauczyciele i uczniowie. W rozporządzeniu o wprowadzaniu nauczania zdalnego znalazł się zapis mówiący o tym, że dzieci mogą rozpocząć naukę w domu z powodu nieodpowiedniej temperatury w klasach. Z kolei MEiN podkreśla, że nie jest to podstawa do wprowadzenia nauki zdalnej. Wyjaśniamy, jaka powinna być minimalna temperatura w szkole, by lekcje mogły się odbywać. Samorządy szukają rozwiązań. W szkołach będzie chłodniej?

Minimalna temperatura w szkole. Czy przez zimno w szkole mogą zostać odwołane lekcje?

O tym, jaka powinna być temperatura w trakcie lekcji, informuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z nim temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza.

– W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący – czytamy w dokumencie.

Wówczas zajęcia mogą zostać odwołane, jednak trzeba je odrobić w innym terminie. Nie wiadomo jeszcze, czy w takich przypadkach wprowadzona zostanie nauka zdalna. Ważne jest również to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Zgodnie z rozporządzeniem dyrektor może zadecydować o zawieszeniu lekcji, gdy za oknem jest -15 stopni lub mniej.

Jak czytamy w dokumencie, przerwanie zajęć jest możliwe jeśli „temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi - 15°C lub jest niższa”.

Jak samorządy będą radzić sobie z wysokimi kosztami ogrzewania szkół?

Jak informuje PAP poszczególne samorządy mają różne pomysły na szukanie oszczędności w związku z wysokimi kosztami energii. Pojawiają się pomysły m.in.:

  • zmniejszenie temperatury w szkołach do 19 czy 20 stopni Celsjusza;
  • ograniczenie oświetlania obiektów szkolnych, gdy nie ma takiej potrzeby;
  • wyłącznie urządzeń, które nie są aktualnie używane;
  • korzystanie z rozwiązań energooszczędnych;
  • zamykanie ogrzewania podczas wietrzenia pomieszczeń.

Powrót do nauczania zdalnego przez zimno w szkołach jest możliwy?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji zdalne nauczanie może być wprowadzone w następujących przypadkach:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
  • temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia z uczniami;
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną;
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

MEiN wydało jednak komunikat, w którym zapewnia, że nie widzi przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału. Resort edukacji zapewnił również, że szkoły i przedszkola mają korzystać z zamrożonych cen gazu, a ponadto otrzymają dodatkowe środki na pokrycie kosztów ogrzewania.

Internauci nie są jednak tak pozytywnie nastawieni. „Są już zrzutki na papier do xero, to teraz będą i na rachunki za ogrzewanie”, „Ładnie brzmi i to by było na tyle”, „A co ze szkołami i przedszkolami niepublicznymi? Dlaczego program kierowany jest tylko do samorządów?”. O tym, jak rzeczywiście będzie wyglądał tryb nauki, przekonamy się w miesiącach zimowych.

Z kolei minister edukacji podkreślał, że nauka zdalna nie zostanie wprowadzona w szkołach.

– Szkoły będą ogrzane, uniwersytety będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie i razem ten kryzys przejdziemy – mówił Przemysław Czarnek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Materiał oryginalny: Minimalna temperatura w szkole. Ile musi wynosić? Poniżej tej wartości lekcje nie mogą się odbyć. Jak samorządy poradzą sobie z ogrzewaniem? - Strefa Edukacji

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Teraz jak już nauka zdalna weszła do codzienności, kiedy mam dobry internet thenetwork to niech bezpiecznie dzieci siedzą w domach. W szczególności te najmłodsze nie powinny same chodzić, teraz słyszy się tyle o różnych przypadkach.
G
Gość
Na złośc dla PiSu bedziemy obniżac temperature w szkołach, to nasz cel. Niech bachory sobie marzną. Kiedys samorzady rozprowadzały węgiel, ale dzis gdy rzadzi PiS tego robic nie będziemy i zemścimy si e na dzieciach.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie