MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Ardanowski chce zapobiec wykorzystywaniu przewagi kontraktowej przez przetwórców owoców

opr. (koci)
W projekcie ustawy zaproponowano także rozwiązania polegające m.in. na objęciu ogniw pośredniczących w dystrybucji surowców rolnych - np. punktów skupu -  wymogiem zawierania umów na wybranych rynkach
W projekcie ustawy zaproponowano także rozwiązania polegające m.in. na objęciu ogniw pośredniczących w dystrybucji surowców rolnych - np. punktów skupu - wymogiem zawierania umów na wybranych rynkach W. Wojtkielewicz
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.

- W porozumieniu z sadownikami przygotowaliśmy i opublikowaliśmy w ubiegłym miesiącu wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj też: Wieś tonie w zużytej folii. Ministerstwo środowiska wyłoży pieniądze na jej usuwanie

Dodał, że kolejnym krokiem w ustalaniu poprawnych relacji pomiędzy rolnikami i przetwórcami jest proponowana zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

- Proponuję rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu - powiedział szef resortu rolnictwa.

Jak zauważył, da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym.

- Gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane duże kary finansowe – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

W projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania polegające m.in. na objęciu ogniw pośredniczących w dystrybucji surowców rolnych (np. punktów skupu) wymogiem zawierania umów na wybranych rynkach.

Zobacz też: Czesanie, strzyżenie, mycie... Zobacz jak były przygotowywane krowy na chwilę przed Narodową Wystawą Zwierząt Hodowlanych

Projekt ustawy przewiduje także nałożenie kar pieniężnych na obie strony umowy za niedotrzymanie minimalnego okresu obowiązywania umowy oraz minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy, w wysokości 10 proc. zapłaty za niedotrzymanie każdego z tych okresów. Za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy zaproponowano karę w wysokości 0,5 proc. zapłaty za produkty nabyte, za każdy dzień przekroczenia terminu ale nie więcej niż 15 proc..

Projekt ustawy został przekazany w celu dalszego procedowania do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Według ministra Ardanowskiego rozwiązania w nim zaproponowane stanowią odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych w zakresie wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna