Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Ardanowski: Wieś powinna wybrać swoich najlepszych reprezentantów - przygotowanych, wykształconych, będących liderami

Barbara Kociakowska
O roli izb rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej państwa rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej przez Podlaską Izbą Rolniczą. Odbyła się ona na niespełna trzy miesiące przed wyborami do izb rolniczych, których termin został ustalony na 28 lipca. Udział w konferencji wziął m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Minister uważa, że w izbach rolniczych powinni się znaleźć dobrzy rolnicy, osoby, które potrafią patrzeć szerzej na przyszłość polskiego rolnictwa, potrafią również wyartykułować problemy rolników. I oczywiście powinni mieć również ducha społecznikowskiego.

- Boję się, że wśród wielu rolników panuje zniechęcenie, marazm - stwierdził minister rolnictwa. - Uważają, że od nich nic nie zależy, więc po co mają się organizować.

Dodał jednocześnie, że jeśli samorząd chce mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji, powinien również brać odpowiedzialność za nie. A więc bronić tych decyzji przed rolnikami, tłumaczyć, wyjaśniać, a nie tylko składać postulaty, żądać żeby było lepiej.
Wieś w najbliższych wyborach powinna wybrać swoich najlepszych reprezentantów: przygotowanych, wykształconych, będących liderami społeczności lokalnych. Tych, którzy nie boją się zaprezentować poglądów, które powinny być podstawą do podejmowania decyzji. Reprezentacje rolników mają informować resztę społeczeństwa o sprawach wsi. W Polsce sytuacja zaczyna się robić dramatyczna, bo „miasto” - ludzie niezwiązani z rolnictwem przestają rozumieć o co chodzi rolnikom.

Giełda, rolnicze ubojnie i bydło mięsne

Minister Ardanowski poinformował również o sprawach, nad którymi aktualnie pracuje jego resort. M.in. o tym, że w Warszawie powstaje wielka giełda towarowa , na której będą kojarzone oferty podaży i popytu. Będą to duże partie, dla dużych gospodarstw, ale również dla zorganizowanych w grupach rolników. Giełda będzie dawała możliwość sprawdzenia cen – notowań na innych giełdach - w każdej chwili można to będzie porównać je przez Internet.

Szef resortu rolnictwa przypomniał również o tym, że wprowadzane jest znakowanie żywności, ze względu na miejsce jej pochodzenia. Na pierwszy ogień poszły ziemniaki.

- Teraz występuję do Unii Europejskiej o możliwość znakowania mięsa surowego, niepakowanego – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj też: Flaga prawdę nam powie. Najpierw tak oznakują ziemniaki, a później kolejne produkty spożywcze

Jeszcze w tym roku powinno być możliwe tworzenie rolniczych ubojni, w których można będzie prowadzić ubój wszystkich zwierząt gospodarskich. Małe, rolnicze ubojnie nie będą musiały spełniać takich norm jak duże zakłady. W tym samym pomieszczeniu będzie można dokonywać uboju, patroszenia i rozbioru. Poszczególne etapy oczywiście będą musiały zostać przerywanie czynnościami takimi jak: czyszczenie, płukanie, mycie. Jest to dobre rozwiązanie dla rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą, a nie chcą być uzależnieni od kolejnych pośredników. Ci, którzy będą chcieli sprzedawać na rynku lokalnym, mogą w takie przetwórstwo zainwestować.

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział też wsparcie hodowli bydła mięsnego. Zamierza zabiegać o nowe rynki – przede wszystkim krajów muzułmańskich. Zamierza też wprowadzić nową zasadę znakowania wołowiny – czipowanie. System ten miałby opierać się na wszczepieniu cielęciu czipa, który dostarczyłby wszelkich informacji na jego temat: gdzie i kiedy się urodziło; czy żyło na dworze, czy było trzymane w oborze; czy było leczone i czym; kiedy zostało ubite. Dzięki temu można uzyskiwać ceny nawet o 100 proc. większe niż za standardową wołowinę. Kilka miesięcy temu zostało zaczipowanych kilkadziesiąt cieląt, żeby przećwiczyć jak to będzie wyglądać, wszystko sprawdzić.

Na to czekają izby rolnicze

O działalności Podlaskiej Izby Rolniczej mówił Grzegorz Leszczyński, prezes PIR. Wymienił również rozwiązania - uregulowania, na które czekają izby rolnicze. Są to m.in. ceny rekomendowane w rolnictwie, powszechne wapnowanie gleb, stworzenie systemu funkcjonowania rolnictwa opartego o państwowy bank rolny, rady złożone z rolników w parkach narodowych, udoskonalenie rządowego systemu ubezpieczeń od niekorzystnych warunków atmosferycznych w rolnictwie. Zwrócił również uwagę na fakt, że izbom rolniczym potrzeba do obsługi rolników prawników specjalizujących się w rolnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna