Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister i działacze opozycji antykomunistycznej złożyli kwiaty na grobie gen. Nikodema Sulika i pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W środę minister Jan Józef Kasprzyk wraz z działaczami opozycji antykomunistycznej oraz osobami represjonowanymi z powodów politycznych złożył kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli oraz na symbolicznym grobie ks. Stanisława Suchowolca i ks. Popiełuszki, który znajduje się przy miejscowym kościele. Minister Kasprzyk złożył również wieniec na grobie gen. bryg. Nikodema Sulik-Sarnowskiego w Starej Kamiennej.

Wizyta ministra, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka miała związek z przypadającą wczoraj 37.rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Najpierw przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w której przyszły męczennik w latach 50. i 60. posługiwał jako ministrant, szef UdSKiOR wraz z działaczami opozycji antykomunistycznej złożył kwiaty.

Poźniej złożył też kwiaty na symbolicznym grobie ks. Stanisława Suchowolca i ks. Popiełuszki w Suchowoli. Odwiedził też grób rodziców bł. ks. Jerzego Popiełuszki spoczywających na cmentarzu w Suchowoli: śp. Marianny i Władysława Popiełuszków.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko nauczał, aby nigdy nie utracić miłości do Boga, Rzeczypospolitej i drugiego człowieka. To przykazanie miłości najpełniej wyrażało się w głoszonych przez niego słowach „Zło dobrem zwyciężaj!” – powiedział Jan Kasprzyk.

Kolejnym przystankiem po Suchowoli była Stara Kamienna w gminie Dąbrowa Białostocka. Tam minister wraz z działaczami uczcił pamięć gen. Nikodema Sulik-Sarnowskiego – oficera 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa – składając kwiaty na jego grobie w Kamiennej Starej i przy pamiątkowym kamieniu w Dąbrowie Białostockiej.

- Oddajemy hołd gen. Nikodemowi Sulikowi-Sarnowskiemu za to, że dzięki niemu i ludziom takim jak on możemy żyć w wolnej Polsce. Cześć Jego pamięci! – powiedział szef UdSKiOR.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach w woj. podlaskim. Wychowany w wielopokoleniowej rodzinie o rolniczych tradycjach, wyróżniał się głęboką religijnością. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, a w latach 1961-1965 uczęszczał do suchowolskiego liceum ogólnokształcącego. Po złożeniu egzaminów maturalnych 24 czerwca 1965 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. 28 maja 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskami robotniczymi. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność charytatywną i patriotyczną. Mniej więcej w drugiej połowie 1982 r. ks. Jerzy Popiełuszko stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa o kryptonimie „Popiel”. 19 października 1984 r. niedaleko miejscowości Górsk duchowny został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW. 30 października 1984 r. jego zwłoki wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka.

Gen. Nikodem Sulik-Sarnowski urodził się 15 sierpnia 1893 r. w Kamiennej Starej (woj. podlaskie). W 1911 r. wyjechał do Petersburga, gdzie uczęszczał do gimnazjum św. Katarzyny. Po ukończeniu nauki został wcielony do armii carskiej. 23 lipca 1916 r. został poważnie ranny. Na front wrócił dopiero kilka miesięcy później, w styczniu 1917 r. W czerwcu 1918 r. z Rumunii udał się do Białorusi, skąd nawiązał też kontakt z organizacją gen. Mikołaja Sulewskiego. Jako szef polskiej komendantury zorganizował kompanię wojska w Nowym Dworze, a sam udał się następnie do Dywizji Litewsko-Białoruskiej formującej się w Ostrowi Mazowieckiej. 25 stycznia 1919 r. został przydzielony do Białostockiego Pułku Strzelców. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a za swoje zasługi został uhonorowany Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari.
Jako dowódca pułku „Sarny” uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. 13 kwietnia 1941 r. został aresztowany przez NKWD i był przetrzymywany w więzieniu do 15 sierpnia 1941 r. Po uwolnieniu wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Pod jego dowództwem 5. Kresowa Dywizja Piechoty wchodząca w skład 2. Korpus Polskiego brała udział w kampanii włoskiej, a sam gen. Nikodem Sulik-Sarnowski za walki pod Monte Cassino odznaczony został Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł 14 stycznia 1954 r. W 1993 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i uroczyście złożone do grobu na cmentarzu parafialnym w Kamiennej Starej.
.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna