Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie otworzył Uniwersytecki Szpital Kliniczny [Wybory samorządowe 2018]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie otworzył przebudowany i zmodernizowany Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie otworzył przebudowany i zmodernizowany Uniwersytecki Szpital Kliniczny Anatol Chomicz
Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie otworzył przebudowany i zmodernizowany Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Pół miliarda złotych, 10 lat ciężkiej pracy – żadna klinika przez ten czas nie została zamknięta nawet na jeden dzień. W środę oficjalnie otwarto Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Po przebudowie i remoncie.

– Choć 10 klinik z 26 musieliśmy przenosić dwukrotnie – mówi Marek Karp, dyrektor szpitala. Ale zapewnia, że cel został osiągnięty: – Miał powstać najnowocześniejszy szpital w Polsce – uśmiecha się.

Zobacz też: Klinika Neurochirurgii USK przeszła modernizację. Wszystko lśni nowością (zdjęcia)

Dziś, po przebudowie i dobudowie, szpital, którym kieruje, zajmuje 60 tys. mkw. – To połowa powierzchni Pałacu Kultury i Nauki – mówi obrazowo dyrektor.

Jest tu teraz nowoczesny blok operacyjny z 26 salami, w tym jedną hybrydową. Druga taka – właśnie powstaje. Jest 30 stanowisk intensywnej terapii, nowoczesny SOR z bezpośrednim dostępem do lądowiska, 12-osobowa sala do wzbudzeń oraz ośmioosobowa komora hiperbaryczna. Powstała też druga stacja dializ z 18 stanowiskami. Zmieniły się też warunki dla pacjentów. Sale są dwu-trzyosobowe, każda z łazienką.

– Dlaczego to takie ważne dla pacjentów? Bo badania pokazują, że bardzo wiele powikłań zależy właśnie od tego – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia, który przyjechał na uroczyste otwarcie szpitala. Mówi, że nowoczesne rozwiązania architektoniczne zapobiegają tzw. krzyżowaniu się pacjentów zakażonych i niezakażonych, nowoczesne bloki operacyjne – zapewniają bezpieczeństwo pacjenta, to daje lepsze wyniki, to daje lepszą rekonwalescencję. – Bardzo się cieszę, że tutaj, w Białymstoku, to idzie tak do przodu – mówi. I chwali Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych: – To jest kierunek, który chcielibyśmy, by w Polsce był bardzo mocno wyrażony. Chcemy, by Polska miała innowacyjny, nowy przemysł również w obszarze zdrowia, który jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki.

Przy okazji wizyty Szumowski daje się namówić również na rozmowę o kondycji służby zdrowia. I opowiada, jakie ma pomysły na to, by lekarze nie wyjeżdżali z Polski:

– To powoli się zmienia. Bo z danych samorządu lekarskiego wynika, że ilość dokumentów, które pobierali lekarze, żeby wyjechać – spada. Propozycja tych tzw. bonów patriotycznych, czyli dodatkowych pieniędzy związanych z obietnicą pracy w Polsce, to jest krok w tym kierunku. Natomiast pamiętajmy, że żadnymi odgórnymi sankcjami ludzi zatrzymać się nie da. Jeśli jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy podróżować, możemy wykonywać swoją pracę w różnych miejscach. Dlatego wszędzie musimy stworzyć tak dobre warunki jak tutaj, w Białymstoku. Jeśli będzie dobry szpital, dobre centrum badań naukowych, to ludzie będą chcieli pracować w Polsce. Bo warunki pracy będą mieli lepsze.

Mówił też, że pracuje nad ustawą o zawodzie lekarza. Chce, by znacznie został uproszczony proces specjalizacji. – Dążymy niejako do upodmiotowienia osób, które są w trakcie specjalizacji. Żeby po kilku początkowych latach mogły już wykonywać niektóre świadczenie na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. Bo w tej chwili mamy sytuację trochę absurdalną, ze lekarz po sześciu latach studiów, po rocznym stażu dopiero zaczyna kolejne sześć lat specjalizacji. I tak naprawdę wykonywać zawód może dopiero po tych 13 latach. Trudno, żeby to były 13-letnie studia. To nie jest logiczne. To chcemy uprościć.

Wybory samorządowe 2018: Twój głos się liczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie otworzył Uniwersytecki Szpital Kliniczny [Wybory samorządowe 2018] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna