Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo: Polska realizuje wyrok TSUE. Przyrodnicy: To nie ochrona, a dalsza wycinka Puszczy (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Fundacja Dzika Polska
Polska wykonuje wyrok TSUE z 2018 roku. Podpisanie nowego aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża to jedyna możliwa prawnie forma zastąpienia obowiązującego aneksu. Umożliwi to aktywną ochronę cennych siedlisk i gatunków, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej i UNESCO - poinformowało we wtorek (9.03) Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Obrońcy Puszczy Białowieskiej są innego zdania: mówią, że to jak plucie w twarz.

Jak podkreślali niedawno przedstawiciele Koalicji Kocham Puszczę, przez prawie trzy lata polski rząd nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Teraz, gdy grożą Polsce kary finansowe MKiŚ chce podpisać nowe aneksy do planów urządzenia lasu (PUL) dla puszczańskich nadleśnictw. - To desperackie działanie na ostatnią chwilę, które nie rozwiąże problemu - uważali przyrodnicy z Koalicji Kocham Puszczę.

- Zmiany wprowadzone do planu urządzenia lasu (PUL) są odpowiedzią na procesy zachodzące w przyrodzie i potrzeby społeczne. Jest to wyraz opieki nad lasami, którą sprawują ludzie z doświadczeniem i wiedzą, wrażliwi na zmienność środowiska naturalnego - zapewniał podczas wczorajszej konferencji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Czytaj również: Wyrok ws. Puszczy Białowieskiej: wycinka niezgodna z europejskim prawem. Jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Według resortu, nowy aneks dla Nadleśnictwa Białowieża, do którego Komisja Europejska wniosła zastrzeżeń, jest wykonaniem wyroku TSUE z kwietnia 2018 roku, polskich zobowiązań wobec KE i wytycznych UNESCO. Dokument zakłada redukcję wycinki Puszczy o blisko 60 proc. w stosunku do planu z 2016 roku. Oznacza to, że do końca tego roku Nadleśnictwo Białowieża pozyska do 4,3 tys. m sześć. drewna, zaś wycinka ruszy dopiero po okresie lęgowym, czyli najwcześniej we wrześniu.

Krótko po konferencji Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła listę problemów, które związane są z wtorkową decyzją wiceministra Edwarda Siarki:

  • 1. Aneksy wprowadzające kolejne cięcia nie są konieczne do realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej.
  • 2. Podpisane aneksy negatywnie zaopiniowała UNESCO. W 2019 roku krytyczne uwagi do aneksów zgłosili również naukowcy i organizacje pozarządowe. Podpisane dokumenty nie uwzględniają tych uwag.
  • 3. Zatwierdzenie aneksów narusza prawo miejscowe i zasady ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, ponieważ zaplanowano wycinanie drzew w drzewostanach stuletnich o charakterze naturalnym.
  • 4. Aneksy do planów urządzenia lasu dla Browska i Białowieży oparte są na nierzetelnych i nieaktualnych inwentaryzacjach przyrodniczych, które znacznie zaniżają lub pomijają występowanie chronionych gatunków.
  • 5. Krótki czas na realizację cięć oznacza bardzo silną punktową presję na puszczańską przyrodę.
  • 6. W lasach, w których zaplanowano cięcia, stwierdzono chronione gatunki: ptaki chronione dyrektywą ptasią, rzadkie gatunki mszaków i chrząszczy.
  • 7. Aneksów nie można uzasadniać bezpieczeństwem pożarowym. Drzewa, które stanowią zagrożenie przy szlakach komunikacyjnych i infrastrukturze, mogą być i są wycinane, a następnie pozostawiane w lesie. Nie potrzeba do tego wprowadzania aneksów.
  • 8. Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym zapewnić bezpieczeństwo puszczańskiej przyrodzie jest uczynienie całej Puszczy parkiem narodowym.

- Właśnie teraz, w 2021 roku powinniśmy celebrować stulecie Białowieskiego Parku Narodowego. Zamiast tego dziś (9.03) w siedzibie Parku odbyło się podpisanie dokumentów, które umożliwią kontynuację wyrębów w nadleśnictwach Browsk i Białowieża. Również w drzewostanach stuletnich o charakterze naturalnym, co było kwestionowane przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości UE - komentuje tę decyzję Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska i dodaje: - Traktujemy to jako spluniecie w twarz i wyraz ignorancji w stronę społeczeństwa, któremu zależy na ochronie jedynego w naszym kraju przyrodniczego Obiektu Światowego Dziedzictwa. Podpisanie aneksów w siedzibie BPN odbieramy, jako wyraz podporządkowania instytucji ochrony przyrody wobec Lasów Państwowych.

Przyznaje jednak, że mimo wszystko obrońcy Puszczy Białowieskiej mają świadomość połowicznego sukcesu, bowiem dzięki aktywności Dzikiej Polski i innych członków Koalicji Kocham Puszczę udało się uniknąć podpisania aneksu dla Nadleśnictwa Hajnówka.

- Aneks ten zakładał wyręby na powierzchni setek hektarów drzewostanów ponadstuletnich i wywlekanie wiatrołomów, pod którymi pojawiły się młode drzewa. Działamy dalej. Będziemy próbowali przekonać ważne instytucje do powstrzymania wyrębów w naturalnych drzewostanach w nadleśnictwach Białowieża i Browsk - zapowiada Adam Bohdan.

Czytaj również: Ekolodzy mogli blokować maszyny do wycinki, bo bronili Puszczy Białowieskiej

Jak zapewnia ministerstwo klimatu, Nadleśnictwo Białowieża nie planuje usuwać drzew ponadstuletnich, drzewostanów na siedliskach wilgotnych i bagiennych, w tzw. drzewostanach pionierskich (z przewagą sosny i osiki) oraz w obszarach ochrony ścisłej i częściowej I i II, które istnieją w ramach obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Powodem większości prac (51 proc.) będzie ochrona przyrody: przez realizację planu zadań ochronnych dla Obszaru Natura 2000 (chodzi m.in. o zmniejszenie gatunków iglastych na rzecz drzew liściastych, właściwych dla puszczańskich grądów). Pozostałe prace zakładają m.in. zapewnienie bezpieczeństwa wzdłuż dróg i szlaków turystycznych. W obszarach, gdzie pozyskanie drewna nie jest dozwolone, drzewa ścięte ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa, będą pozostawiane w lesie.

Czytaj również: Farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej? Posłanka i ekolodzy przeciwko budowie. Inwestorem jest pracownik urzędu gminy

Ponadto ministerstwo poinformowało, że zaktualizowano PUL dla Nadleśnictwa Browsk, gdzie większość prac (79 proc.) będzie prowadzona poza kompleksem Puszczy Białowieską. Działania te pozostają w pełnej zgodzie z planem zadań ochronnych Natura 2000 w Puszczy oraz strefowaniem UNESCO.

Z kolei na terenach nadleśnictw Białowieża i Browsk leśnicy chcą wyciąć m.in. prawie 10 tys. m sześć. drewna, by poprawić stan ochrony siedlisk i gatunków chronionych przez UE oraz ponad 2 tys. m sześć drzew, które zagrażają bezpieczeństwu turystów przy najważniejszych drogach i szlakach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna