MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo zapowiada pomoc dla firm, które działają przy granicy z Białorusią. Przedsiębiorcy: Mamy trochę pytań

Andrzej Matys
Andrzej Matys
8 lutego białoruski sąd skazał polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Po tym wyroku i ze względu na coraz większe wsparcie reżimu Łukaszenki dla agresji Rosji na Ukrainie, szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że od 10 lutego przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach zostanie zamknięte do odwołania.
8 lutego białoruski sąd skazał polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Po tym wyroku i ze względu na coraz większe wsparcie reżimu Łukaszenki dla agresji Rosji na Ukrainie, szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że od 10 lutego przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach zostanie zamknięte do odwołania. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Dwa miesiące po zamknięciu Bobrownik, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnił w środę (12.04), że firmy działające przy granicy z Białorusią nie zostaną bez pomocy. Miesięcznie ma to kosztować 2,3 mln zł i dotyczy około 150 małych i średnich firm (MŚP).

Chodzi o wsparcie dla podlaskich firm z sektora MŚP (m.in. turystycznych, gastronomicznych, kantorów) w związku z zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach. Jak jednak zapewnia resort propozycja dotyczy także „ewentualnych przyszłych, analogicznych sytuacji".

Konferencja przedsiębiorców działających w okolicach zamkniętych przejść granicznych z Kuźnicy i Bobrownik i posła KO Roberta Tyszkiewicza

Po zamknięciu granicy z Białorusią przedsiębiorcy z Kuźnicy ...

- Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc. We współpracy z MSWiA przygotowaliśmy program wsparcia dla nich - poinformowało w środę (12.04) Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Rekompensata będą dotyczyły firm działających w branżach:

  • turystycznej,
  • gastronomicznej,
  • sprzedaży detalicznej,
  • kantorów wymiany walut.

Czytaj również:

Aby starać się o pomoc firma nie może zalegać z opłatami podatków, składek na ZUS itp. oraz wykazać 50-proc. spadek przychodów w miesiącu, w którym zamknięto przejście w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny przed rokiem).

Rekompensatę – na wniosek – będzie wypłacał wojewoda (w tym wypadku podlaski) - maksymalnie trzy razy w roku, czyli za trzy określone miesiące. W szczególnych przypadkach wojewoda, sam (aktem prawa miejscowego, np. rozporządzeniem) będzie mógł:

  • zwiększyć wymiar pomocy o kolejne miesiące,
  • przyznać rekompensatę firmie, która działa poza terenem przygranicznej gminy, ale dotknęły ją skutki zamknięcia przejścia.

Czytaj również:

Jak podkreśla ministerstwo rozwoju, sama pomoc będzie miała charakter de minimis (pomoc publiczna dla małych i średnich firm). Jej wysokość będzie iloczynem kwoty minimalnej pensji (dziś 3490 zł) i liczby osób zgłoszonych przez firmę do ubezpieczenia.

- Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią – stwierdził minister Buda i dodał, że pomoc o wartości około 2,3 mln zł obejmie około 150 przygranicznych firm.

Gdy zapytaliśmy MRiT o termin pomocy dla firm z Bobrownik dowiedzieliśmy się, że: „Zakres wsparcia będzie określony w ustawie, a obecnie jej przepisy są przedmiotem prac Parlamentu”.

Z kolei wojewoda Bohdan Paszkowski powiedział, że projekt dotyczący pomocy zgłosi MRiT w ramach poprawki do jednej z ustaw: - Najważniejsze, że pomoc będzie i liczę, że cały proces legislacyjny przebiegnie szybko – dodał wojewoda podlaski.

Dowiedzieliśmy się też, że w piątek (14.03) przed południem zbierze się sejmowa komisja administracji spraw wewnętrznych.
- Mają w niej uczestniczyć przedstawiciele czterech resortów w tym Ministerstwa Rozwoju i Technologii i MSWiA oraz przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik. Strona rządowa ma przedstawić informację o pomocy dla tych firm. Czas najwyższy, bo przygraniczni przedsiębiorcy są w tragicznej sytuacji, a tarczy dla pogranicza ciągle brak – poinformował poseł KO Robert Tyszkiewicz, inicjator zwołania komisji.

Czytaj również:

- Tak, jedziemy do Sejmu i mam nadzieję, że dowiem się konkretów, czyli np. kiedy ten program ruszy, czy obejmie także agencje celne i dlaczego pomoc ma być wypłacana tylko trzy razy w roku. Mamy też własne wyliczenia i propozycje rozwiązań problemu, które przedstawimy stronie rządowej – zapowiedziała Ewelina Grygatowicz-Szumowska, szefowa Agencji Celnej „Terminus”, która ma biura na przejściach w Kuźnicy i Bobrownikach.

Przypomnijmy. Ze względu na bezpieczeństwo państwa, 10 lutego zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Dla wielu podlaskich przedsiębiorców (hotele, gastronomia, sklepy, agencje celne) ze strefy przygranicznej decyzja ta oznacza olbrzymie straty z zagrożeniem bankructwa włącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna