Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Mistrz”. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski. Bokser, który bił nazistów w Auschwitz. Film do obejrzenia w Kinie Ton

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz “Teddy” Pietrzykowski, więzień numer 77, stoczył podczas trzyletniego pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Pamięć o słynnym pięściarzu przywołał swoim filmem „Mistrz” reżyser Maciej Barczewski. Ekranizację będzie można obejrzeć we czwartek (1.12) w Kinie Ton.

Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Historia Teddy’ego „odżyła” za sprawą filmu „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego (odpowiadał także za scenariusz). Zrealizowana z rozmachem ekranizacja, trafiła do kin 27 sierpnia 2021 r. i okazała się hitem.

W rolę Pietrzykowskiego wcielił się wysoko oceniany Piotr Głowacki, który przeszedł katorżniczy trening, by jak najwierniej odwzorować warunki fizyczne Teddy’ego. Obok niego zagrali także Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski czy Rafał Zawierucha. Dodajmy jeszcze, że znalazł się na liście filmów, które w 2021 r. ubiegały się o nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. 

Już w najbliższy czwartek 1 grudnia, o godzinie 10:00 w Kinie Ton odbędzie się seans filmu "Mistrz" i spotkanie z autorką biografii Tadeusza Pietrzykowskiego, jego córką Eleonorą Szafran-Pietrzykowską. 

Książka powstała na podstawie rękopisów, które pozostawił po sobie w pamiętniku Tadeusz Pietrzykowski, minimalnie przeredagowanych, żeby zachować spójność narracji, relacji nagranej i spisanej w 1976 roku przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także w oparciu o wspomnienia bohatera niniejszej historii opublikowane w tygodniku "Sportowiec" w 1978 roku.

Ponadto Tadeusz Pietrzykowski prowadził osobistą kronikę, w której gromadził liczne wycinki prasowe. Zachowały się również luźne notatki, a także grypsy pisane do matki z obozów. Wszystko to czyta się z zapartym tchem.

Wydarzenie organizowane jest przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Fundację w Dobrym Tonie. 

Zobacz zwiastun:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna