Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Rajgrodzie

Helena Wysocka
Screen
Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych i maratony pływackie odbyły się Rajgrodzie. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać sprzęt wojskowy wystawiony przez 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy, 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Łomży, a w kuchni polowej czekała na nich pyszna grochówka

W dniu 26 czerwca 2021 roku na Plaży Miejskiej oraz Ośrodku Knieja w Rajgrodzie wśród urokliwych krajobrazów pojezierza rajgrodzkiego odbył się festiwal sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na początku swoje umiejętności pływackie zaprezentowali najmłodsi w konkurencjach swim KIDS na 50 i 150 m. Na dystansie KIDS 50 m z rodzicem zwyciężył Bartosz Buńkowski, na dystansie KIDS 50 m Maria Ochental, zaś w KIDS 150 m wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Nataniel Janicki a dziewcząt Nicola Markowska.

Po wyścigach dzieci odbyła się rywalizacja juniorów i młodzików Open Water na dystansie 1500 m w ramach Otwartych Mistrzostw Podlasia. W kategorii open pierwsze miejsce zajął Ignacy Balkiewicz przed Julią Brzozowską i Zuzanną Ornowską.

Po zakończonej rywalizacji dzieci mogły odpocząć w na dmuchanej zjeżdżalni i dmuchanym zamku zaś trochę starsi i dorośli mogli podziwiać sprzęt wojskowy wystawiony przez 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy, 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Łomży. Na stoisku wystawionym przez Komendę Powiatową Policji w Grajewie można było dowiedzieć się o bezpiecznym spędzaniu czasu nad wodą. Natomiast kuchnia polowa z 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Białymstoku częstowała zmęczonych zawodników oraz kibiców przepyszną, wojskową grochówką.

Następnie rozpoczęła się rywalizacja najlepszych, dorosłych zawodników z całej Polski w konkurencji Open Water – Maratony Pływackie na dystansie 5000 i 1500 metrów

Jako pierwsza dystans 5000m wśród kobiet w kategorii open przepłynęła Katarzyna Szlęk z czasem 01:02:27, drugie miejsce zajęła Angelika Wikieł z czasem 01:07:27, zaś miejsce trzecie zajęła Anna Goździejewska z czasem 01:19:27.

Ten sam dystans wśród mężczyzn w kategorii open wygrał Piotr Woźniak z czasem 00:53:39 przed Konradem Kozłowskim 00:55:45 i Mieszko Palmi-Kukiełko 01:00:29.

Na dystansie 1500 m w kategorii open pierwsze miejsce zdobył Jacek Nowacki, który dystans ukończył z czasem 00:14:29, przed Mikołajem Jednaszewskim 00:14:53 oraz Pawłem Pulwinem 00:17:33.

Najwięcej emocji wzbudził wyścig SWIMRUN który polegał na pokonaniu trasy naprzemiennie płynąc w wodach otwartych oraz biegiem w terenie. Najszybszą na tym dystansie okazała się Ewa Markowska zaś wśród panów Kamil Kołosowki. W tej samej konkurencji ale w parach najwyższe podium zajęła drużyna BUSHIDO.

W ramach wyścigu SWIMRUN przeprowadzono również Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych. Na starcie zameldowały się najlepsze drużyny składające się z żołnierzy funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Wśród mundurowych w kategorii TEAM do 70 lat bezkonkurencyjni okazali się żołnierze 1 Batalion Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. W kategorii TEAM powyższej 70 lat na najwyższym podium stanęli funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Natomiast w kategorii weteranów ( żołnierzy i funkcjonariuszy którzy pełnili służbę po za granicami kraju) zwyciężył team z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia mogło powstać dzięki zaangażowaniu i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie.