Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MISTRZOWIE MOTORYZACJI Jak zrobić zdjęcia superbryki? - 7 kluczowych porad jak atrakcyjnie sfotografować samochód

Przemysław Durczak
Można powiedzieć, że samochód jaki jest każdy widzi, ale tak powie tylko ktoś, dla kogo samochód to narzędzie do podróży. Przecież każdy samochód jest inny, ma inną linię, kształt czy charakter. Patrzenie na ładny samochód potrafi sprawić przyjemność, nic więc dziwnego, że auta często stanowią doskonały obiekt do fotografii. Nie da się ukryć, że samochodów nie fotografuje się łatwo, ale też nie taki diabeł straszny, nie ma przy tym znaczenia czy zdjęcia robimy aparatem czy też komórką – większość poniższych efektów da się osiągnąć dowolnym sprzętem.

W ostatnich latach na popularności zyskał car spotting - fotografowanie niezwykłych samochodów na ulicach naszych miast. Car Spotter to ktoś, kto fotografuje wyjątkowe i unikalne samochody w ich naturalnym środowisku. - mówi Mateusz z MJ CARS - To znaczy na ulicy, na parkingu, wszędzie gdzie je widzi. Najczęściej są to rzadko spotykane auta lub nawet jakieś limitowane modele. W większości wypadków mowa o nowych samochodach takich marek jak Ferrari, Lamborghini czy McLaren. Ogólnie zasada jest prosta - im bardziej unikalne/rzadkie auto, tym większy "respekt na dzielni". A tak na poważnie, jest z tego mnóstwo zabawy i satysfakcji. Polecam każdemu.
Warunki zastane są dużym wyzwaniem, ponieważ nie mamy wpływu na to gdzie znajduje się samochód ani w jakim jest stanie. Zrobienie sesji zdjęciowej, zwłaszcza własnemu samochodowi, daje większą kontrolę i zazwyczaj pozwala też uzyskać lepsze efekty fotograficzne.

Jak przygotować samochód do sesji zdjęciowej?

Do każdej sesji fotograficznej warto się najpierw przygotować. Samochód należy umyć a wszystkie chromowane elementy dobrze wypolerować. Jest to o tyle istotne, że wprowadzanie późniejszych poprawek w programie graficznym będzie bardzo pracochłonne i warto zadbać o te kilka dodatkowych pociągnięć szmatką, żeby zaoszczędzić sobie godzin przed komputerem. Lakiery metaliczne i perłowe można dodatkowo przetrzeć środkiem nabłyszczającym, ale wszelkie smugi będą doskonale widoczne na zdjęciach.

1. Światło


Fotografia to światło. Właściwe oświetlenie podkreśli linie pojazdu, doda wyrazistości istotnym detalom, wzmocni charakter pojazdu. Zawodowcy wykorzystują często zaawansowane oświetlenie sztuczne, żeby uzyskać interesujący efekt, jednak takie rozwiązanie jest poza zasięgiem dla większości osób.
Przy fotografowaniu samochodu warto zadbać o 1 podstawową kwestię – godzinę robienia zdjęć na dworze. Najlepsze efekty można osiągnąć robiąc zdjęcia w godzinie zachodu słońca lub w tzw. złotej godzinie (czyli godzinie po zachodzie słońca). O tej porze słońce świeci bardzo miękkim, delikatnym światłem, które ładnie wypełni krzywizny samochodu, nie przepali białego lakieru czy chromowanych dodatków. Ciepłe kolory i piękne niebo tylko pogłębią efekt.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdjęcia wykonać także w złą pogodę – po lub w trakcie ulewy, we mgle. Światło będzie wtedy miękkie, rozproszone, dobrze podkreślające samochód. Za to robienia zdjęć w południe latem, w pełnym słońcu radzę unikać.

2. Tło

Fot. Mateusz - MJ CARS

Jednym z najważniejszych elementów dowolnej fotografii jest tło. Nie może rozpraszać, zawierać krzykliwych elementów, odwracać wzroku obserwatora od tematu zdjęcia, czyli samochodu.
W jaki sposób dobrać tło? Wiele zależy od tego, jaki samochód fotografujemy i jakie walory chcemy podkreślić. Roadstery czy cabrio mogą świetnie wyglądać na plaży czy nad jeziorem, limuzynę dobrze pokazać na tle okazałych budowli lub pomników a samochody sportowe, w tym po tuningu optycznym, fajnie wyglądają na parkingach podziemnych, w opuszczonych fabrykach czy po prostu na trasie. Przy odrobinie wysiłku pozwoli to osiągnąć dużo ciekawsze efekty niż zrobienie zdjęcia pod blokiem czy na podjeździe domu.

3. Kolory

W powyższym akapicie zwróciłem uwagę na główną cechę tła – podkreślenie walorów auta. Nie inaczej jest z kolorem. Zbyt pstrokate otoczenie ukryje kolor lakieru auta i rozproszy widza.
Jak dobrać właściwą kolorystykę do samochodu? Dobrze jest zdać się na kolory kontrastujące lub uzupełniające kolor lakieru. Przykładowo, Mazda 6 w swoim kultowym już czerwonym kolorze, pięknie odbije się na tle zielonej trawy, ale równie dobrze może wyglądać wśród jesiennych liści. Do samochodów, które mają więcej niż jeden kolor i do lakierów kameleon polecam bardziej stonowane kolory tła – taki samochód będzie dobrze wyglądał np. na tle betonowej ściany czy asfaltu.

4. Perspektywa i ogniskowa

Fot. Mateusz - MJ CARS

Skoro wiemy już gdzie i kiedy zorganizujemy sesję zdjęciową czas na to w jaki sposób ją zrobić. Jednym z ważniejszych parametrów jest perspektywa czyli sposób oddania trójwymiaru na płaskim zdjęciu. W wypadku samochodów dobrze sprawdzają się dwa warianty – żabia perspektywa oraz perspektywa linearna.
Żabia perspektywa polega na wykonania zdjęcia od dołu. Powiększa optycznie fotografowane elementy, dodaje im „wagi”, świetnie się sprawdza przy muskularnej sylwetce auta, daje mniej oczywiste, świeże spojrzenie.
Perspektywa liniowa wymaga nieco więcej zachodu – chodzi o to, aby znaleźć w otoczeniu linię np. namalowaną na drodze i ustawić samochód tak, aby linia do niego prowadziła. Uzyskamy dzięki temu mocny element zdjęcia, drogowskaz dla oglądającego, co chcemy mu pokazać.

Żabia perspektywa

Zdjęcie z poziomu oczu

Kolejnym ważnym elementem jest zastosowana ogniskowa. Jeżeli jako aparatu używamy telefonu komórkowego to nie mamy wielkiego wyboru – generalnie są one wyposażone w obiektyw szerokokątny. W wypadku normalnego aparatu sprawa ma się zgoła inaczej. Ujęcie szerokokątne da nam (zwłaszcza w połączeniu z żabią perspektywą) wrażenie mocy, ciężaru masywności sylwetki. Za to użycie teleobiektywu pozwoli wyodrębnić samochód z tła i pokazać go nieco inaczej. Z teleobiektywu warto korzystać także wtedy, gdy za samochodem znajdują się np. cegły lub innego typu linie – pozwoli to uniknąć efektu ich zakrzywienia czyli dystorsji.

5. Głębia ostrości

Fot. Mateusz - MJ CARS

Głębia ostrości to pewien fragment przestrzeni, który na zdjęciu uznajemy za ostry. Ten fragment możemy powiększyć lub zmniejszyć operując przesłoną lub (jeżeli nie mamy innej możliwości) wykorzystując zoom. Zasada jest następująca: im dłuższa ogniskowa (większy zoom) tym mniejsza jest głębia ostrości, w wypadku przesłony im większa wartość f (mniejszy otwór przesłony) tym większa głębia ostrości.
Zabawa głębią pozwala na wyodrębnienie ważnego elementu zdjęcia z otoczenia, skupienie na nim uwagi odbiorcy zdjęcia. Małą głębię ostrości można wykorzystać to zdjęć detali czy też ujęcia całego samochodu, ale w zatłoczonym miejscu. Duża głębia powinna być wykorzystana przy fotografowaniu całego pojazdu, kiedy chcemy dać ogólny obraz jak auto wygląda.

6. Przekrzywienie kadru - kadrowanie

Ciekawym zabiegiem jest przekrzywienie ujęcia tak, aby dodać zdjęciu dynamiki. Jak to osiągnąć? Z reguły przez bok samochodu biegnie linia, krzywizna nadwozia, może być to też chromowana listwa. Zdjęcie należy zrobić pod takim kątem, aby ta linia biegła równolegle do linii horyzontu lub innej wyraźnej linii w tle (np. krawężnika, pasów na jezdni, ściany). Taki zabieg doda potencjalne zwykłej fotografii dodatkowej głębi.

7. Panoramowanie


A może zdjęcie w ruchu? Jeżeli na zdjęciu chcemy oddać dynamikę to mamy dwie możliwości – fotografujemy jadący samochód z innego jadącego pojazdu lub korzystamy z panoramowania.
Panoramowanie to technika, która polega na śledzeniu fotografowanego obiektu i zrobienie mu zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania, aby pokazać ruch. Technika ta wymaga pewnego chwytu i stabilnej ręki oraz kilku prób.
Czas wykonania zdjęcia należy ustawić na około 1/60 sekundy, dla samochodu który jedzie z prędkością 40 km/h. I tutaj kluczowa kwestia – im szybciej porusza się samochód tym krótszy czas migawki należy ustawić. Wykonanie panoramowania przy bardzo niskiej prędkości i długim czasie naświetlania np. 1/5 sekundy jest bardzo trudne i najlepiej go unikać.


Jeżeli czas mamy już ustawiony i zbliża się do nas samochód, należy zacząć go śledzić w obiektywie i w pewnym momencie nacisnąć spust migawki cały czas kontynuując ruch za samochodem. Warto również ustawić autofocus w tryb pracy ciągłej. Wymaga to nieco wprawy, ale efekty są świetne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MISTRZOWIE MOTORYZACJI Jak zrobić zdjęcia superbryki? - 7 kluczowych porad jak atrakcyjnie sfotografować samochód - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna