Mleczne Laury 2023. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie podlaskim

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nagrodził najlepszych hodowców bydła mlecznego w regionie
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nagrodził najlepszych hodowców bydła mlecznego w regionie Podlaski Urząd Wojewódzki
To uhonorowanie hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu regionalnym. We wtorek (9.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala wręczenia Mlecznych Laurów, organizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przy współpracy z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem. Wyróżniono 43 rolników w 13 kategoriach.

Mleczne Laury na Podlasiu rozdane

Mleczne Laury (wcześniej Gala Mleczna) to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka od 2019 roku. Laureatom pogratulował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który objął konkurs patronatem honorowym. W gali wzięła udział również Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

Spotkaliśmy się dziś, by docenić trudną pracę rolników. Laury Mleczne to okazja do podsumowania wyników i oceny wartości użytkowej za rok 2022. Dziś chcemy nagrodzić wyróżniających się hodowców bydła z województwa podlaskiego - mówił Adam Kamiński - dyrektor Regionu Oceny Wschód PFHBiPM.

Rok 2022 to czas wytężonej pracy, wystawionej na próbę poprzez wzrost cen produktów i komponentów niezbędnych do produkcji rolnej i zwierzęcej, wysoką inflację, wojną na Ukrainie oraz trudną sytuację gospodarczą i geopolityczną. (...) Dziś możemy z dumą przyznać, że polscy hodowcy zdali ten wymagający egzamin, produkując doskonałej jakości surowiec przy jednoczesnym ciągłym doskonaleniu swoich stad - podkreślał prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik.

W tym roku organizacja postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach. Ocenę bydła ras mlecznych i mięsno-mlecznych (próbny dój, identyfikacja zwierząt, prowadzenie dokumentacji) wykonywał lub nadzorował upoważniony przedstawiciel PFHBiPM.

Ocenie poddano ponad 3 tysiące obór w regionie, w których prowadzony jest chów prawie 150 tys. krów. Największą liczbę stad oceniono w powiecie wysokomazowieckim (973), największą wydajnością cechowały się stada z powiatu zambrowskiego.

Od 2010 roku podlascy rolnicy regularnie podnoszą wydajność krów i zwiększają liczebność stad.

To dzięki Państwa trudnej pracy, na którą mają wpływ też warunki atmosferyczne czy glebowe, ten kierunek rolnictwa osiągnął zdumiewające i podziwiane rezultaty. To jest zasługa Państwa i całych rodzin, które muszą w pewien sposób się poświęcić, by produkcja rolna przynosiła jak najlepsze wyniki - zwrócił się do rolników zgromadzonych w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Laury Mleczne na Podlasiu 2023. Lista nagrodzonych

  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajął Tomasz Walczuk z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 10 944 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajął Marcin Hapoń z powiatu sokólskiego z wydajnością 13 735 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Dawid Burzyński z powiatu sokólskiego z wydajnością 13 434 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajął Kazimierz Czajkowski z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 12 797 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego z wydajnością 11 850 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajęli Bogdan i Patryk Zakrzewscy z powiatu białostockiego z wydajnością 11 682 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 500 sztuk - I miejsce zajęli Adam i Stanisław Pietruszyńscy z powiatu ełckiego z wydajnością 10 865 kg mleka.
  • STADA O NAJWYŻSZYM WYNIKU SUCHEJ MASY - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wynikiem 12 792 kg.
  • NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ OBORĘ POD WZGLĘDEM INDEKSU EKONOMICZNEGO W RASIE POSLIEK HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKIEJ ODMIANY HO trafiła do Stanisława Żochowskiego z powiatu białostockiego.
  • NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ OBORĘ POD WZGLĘDEM INDEKSU EKONOMICZNEGO W RASIE POSLIEK HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKIEJ ODMIANY RW trafiła do Tadeusza Olszewskiego.
  • KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła wydajność 151 858 kg.
  • NAJSTARSZA KROWA W POLSCE - wyróżnienie trafiło do Marzeny Poświatowskiej.
  • STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Grzegorz Kraszewski.

Podlaskie Laury Mleczne. Poznaliśmy najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie