Młoda "mundurówka" walczy o szkołę

Urszula Bisz [email protected]
Podczas sesji, na której zapadła decyzja o likwidacji XVI LO, uczniowie urządzili pikietę. Gdy ta nic nie dała, spotkali się z kuratorem oświaty. Teraz zastanawiają się, jak jeszcze mogą obronić swoją szkołę.
Podczas sesji, na której zapadła decyzja o likwidacji XVI LO, uczniowie urządzili pikietę. Gdy ta nic nie dała, spotkali się z kuratorem oświaty. Teraz zastanawiają się, jak jeszcze mogą obronić swoją szkołę.
Udostępnij:
Choć radni są za likwidacją XVI LO, uczniowie mówią "nie" takiej decyzji.

Włożyliśmy w klasy mundurowe nasze serca. Dlaczego teraz ma to pójść na marne? - pytają uczniowie likwidowanej szkoły.

Młodzi ludzie nie chcą pogodzić się z uchwałą białostockich radnych, którzy zdecydowali, że część szkół, m.in. XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, zostanie zlikwidowana. Jednak decyzja nie jest jeszcze ostateczna. Potrzebne są opinie związków zawodowych oraz podlaskiego kuratora oświaty.

Wczoraj uczniowie klasy III w XVI LO spotkali się z kuratorem Jerzym Kiszkielem. Jednak nie usłyszeli z jego ust żadnej obietnicy. Jego opinia na temat likwidacji szkoły będzie znana 14 marca, o ile prośba o jej wydanie, którą złożył prezydent Białegostoku, nie będzie wymagała uzupełnienia. Wówczas procedura potrwa jeszcze dwa tygodnie.

- Chcieliśmy przedstawić kuratorowi nasze argumenty, przemawiające za tym, żeby nasza szkoła jednak została, ponieważ decyzja o jej likwidacji jest zupełnie bez sensu - powiedział nam po spotkaniu Mateusz Pochodowicz, jeden z uczniów "szesnastki".

On - podobnie jak jego koledzy z klasy i szkoły - nie rozumieją, dlaczego likwidowane jest XVI LO, a chętnym do nauki w klasach mundurowych do wyboru pozostanie jedynie XIV LO. Protestujący uważają, że szkoła ta ma mniej do zaoferowania uczniom. "Szesnastka" współpracuje praktycznie ze wszystkimi służbami: wojskiem, policją, służbą więzienną, strażą graniczną, strażą pożarną, służbą celną, LOK-iem, podczas gdy "konkurencja" prowadzi zajęcia tylko z policją i pogranicznikami. Młodzi ludzie z XVI LO,współpracując z nauczycielami, rodzicami i przedstawicielami mundurówki, sami stworzyli regulamin umundurowania, musztry, awansów na stopnie służbowe. Ponadto wspierali policjantów z komendy miejskiej i wojewódzkiej w działaniach prewencyjnych.

- Niektórych dziwi, że o szkołę walczymy my, maturzyści, którzy za dwa miesiące opuszczają jej mury, ale te klasy mundurowe to także nasza koncepcja. Czujemy się za nią odpowiedzialni - mówi Paulina Reszotko, uczennica klasy III z XVI LO.

Jak podkreśla, zarówno rozmowa z kuratorem, jak też pikieta podczas sesji rady miasta, to pomysły uczniów.
Nauczyciele też nie zamierzają poddać się bez walki. Jeszcze w tym tygodniu mają złożyć u wojewody podlaskiego zażalenie na uchwałę intencyjną białostockich radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie