Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młoda para po ślubie, bez prawa do nazwiska

(AB)
W dniu ślubu, po ceremonii, para odebrała akt małżeństwa, wypiła z gośćmi szampana i przyszedł moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć.
W dniu ślubu, po ceremonii, para odebrała akt małżeństwa, wypiła z gośćmi szampana i przyszedł moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE GAZETA
Dopiero po zawarciu aktu małżeństwa urzędnicy USC dopatrzyli się, że para nie może przyjąć panieńskiego nazwiska kobiety.

To duża niekompetencja ze strony urzędników - uważa Żaneta Kozłowska-Maciasz, bohaterka tej historii. - Ani urzędniczki, ani kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przez pięć miesięcy nie zauważyli błędu.

Pani Żaneta niedawno wzięła ślub w białostockim Urzędzie Stanu Cywilnego. Data ceremonii ustalona była pięć miesięcy wcześniej. Małżonkowie, wypełniając dokumenty, zaznaczyli, że chcą przyjąć panieńskie nazwisko pani Żanety.

W dniu ślubu, po ceremonii, para odebrała akt małżeństwa, wypiła z gośćmi szampana i przyszedł moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

- Dopiero wtedy wyszła do nas urzędniczka i poinformowała, że mąż nie może przyjąć mojego nazwiska panieńskiego, bo to niezgodne z prawem - denerwuje się pani Żaneta. - Dla mnie oznacza to, że muszę od nowa załatwiać formalności: opłacić nowy akt małżeństwa, urodzenia i kolejną zmianę nazwiska.

Uderzamy się w piersi

Jerzy Warelis
zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

- Rzeczywiście doszło do przeoczenia ze strony urzędu podczas przyjmowania dokumentów - mówi Janusz Warelis, zastępca kierownika USC. I wyjaśnia, że przepisy faktycznie nie pozwalają na przyjęcie takiego rozwiązania, jakie chciała zastosować ta para. - Możliwe jest wyłącznie przyjęcie nazwiska jednego ze współmałżonków albo nazwiska dwuczłonowego, powstałego po połączeniu nazwiska męża i żony.

Jednak nie może to być nazwisko trzyczłonowe. A ponieważ pani Żaneta już ma podwójne, byłaby możliwość noszenia nazwiska dwuczłonowego, powstałego z połączenia jednego z nazwisk jej oraz nazwiska męża.

Sytuację da się naprawić.

- Istnieje możliwość wystąpienia do kierownika USC o zmianę nazwiska na mocy specjalnych przepisów. Wtedy może on wydać decyzję, zgodną z oczekiwaniami tej pani. Została o tym poinformowana. Od strony formalnej nic by to nie zmieniło. Wcześniej czy później musiałaby tę drogę przejść.

Pani Żanecie zależy na czasie również ze względu na dzieci. Wkrótce idą do szkoły i małżonkowie chcą, by sytuacja z nazwiskami była uporządkowana. - Postaramy się pomóc tej pani i załatwić wszystko od ręki - zapewnia Warelis.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna