Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi mają dość przemocy

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Młodzi ludzie chętnie wsparli też antyprzemocową akcję Białej Wstążki, która była prowadzona niedawno na suwalskich ulicach.
Młodzi ludzie chętnie wsparli też antyprzemocową akcję Białej Wstążki, która była prowadzona niedawno na suwalskich ulicach.
W projekt zaangażowało się wiele środowisk. Najbardziej jednak wszystkich zaskoczył liczny udział młodzieży.

Była to przy tym bardzo aktywna grupa - mówi Stanisław Dziemian, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach. To ta instytucja zakończyła właśnie realizację projektu "Przemocy mówimy nie!". Otrzymała na niego ponad 116 tys. zł unijnej dotacji. Jako jedna z dwóch instytucji w woj. podlaskim.

Jak mówią przedstawiciele PCPR, rangę problemu dostrzegają już niemal wszyscy. W projekt dotyczący przemocy praktycznie we wszystkich jej formach, a szczególnie w rodzinie i w szkole, zaangażowały się więc m.in. placówki oświatowe, duszpasterskie, policja, prokuratura, sąd.

Konkretne umiejętności
Kto najbardziej skorzystał? Młodzież w ramach Szkoły Liderów "Fair Play", rodzice uczestniczący w warsztatach umiejętności rodzicielskich, nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniach czy konferencjach.

Ludzie nabierali konkretnych umiejętności. Uczyli się np. jak zastępować agresję, jak kontrolować złość, czy wychowywać dzieci bez klapsa, ale, jednocześnie, nie tzw. metodą bezstresową.

Dyrektor Dziemian jest pod wrażeniem bardzo dużego zaangażowania młodzieży. W zajęciach uczestniczyła chętnie i licznie. To, czego się nauczyli mogli potem wykorzystać w praktyce - w swoich środowiskach, w szkołach. Masowo wręcz uczniowie różnych placówek wzięli udział w konkursie pod taką samą nazwą, jak cały projekt. Powstawały bardzo ciekawe prace zarówno multimedialne, jak i plastyczne czy literackie.

- Młodzi uczestnicy domagali się wręcz większej ilości zajęć i kontynuacji takiego projektu w przyszłości - dodaje dyrektor.

Przemoc w szkołach jest wciąż bardzo poważnym zjawiskiem.

- Czego się nauczyliśmy? Na przykład tego, jak radzić sobie z presją grupy czy reagować na zaczepki - opowiadają młodzi ludzie.

Od razu się nie da
W PCPR powstał już kolejny projekt dotyczący podobnej tematyki. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i dofinansowany, będzie urzeczywistniany w przyszłym roku. Dyrektor dodaje jednocześnie, że kwestie związane z przemocą pozostają w kręgu zainteresowania jego instytucji.

Cały czas prowadzone są zajęcia korekcyjne, konsultacje specjalistyczne dla ofiar, szkolenia dla rodziców, spotkania małżeńskie.

- Staramy się robić jak najwięcej, by zjawisko przemocy ograniczać - mówią pracownicy PCPR. - Nie da się tego zrobić od razu, ale w dłuższej perspektywie czasowej te działania na pewno przyniosą pożądany skutek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna