Przez całą jesień i zimę uczniowie z 10 podlaskich szkół średnich za pomocą foto-pułapek zbierali w lasach zdjęcia i nagrania ssaków. To część projektu "e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia". Biorą w nim udział m.in. szkoły z Supraśla, Łap, Hajnówki, Michałowa i Siemiatycz.
- Chcieliśmy zaangażować w te prace młodzież z tych szkół, które na co dzień nie mają zaplecza w postaci uczelni, uniwersytetów - mówi Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, prowadzącego projekt.
Zgromadzone przez młodzież zdjęcia i nagrania już trafiły do informatycznego systemu identyfikacji ssaków, opracowanego przez badaczy z Instytutu Biologii Ssaków PAN, wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej. I posłużą jako materiał do analiz naukowych, mających odpowiedzieć m.in. na pytanie jaki jest skład gatunkowy i rozmieszczenie ssaków na terenie objętym badaniami.
Ale na tym nie kończy się udział młodzieży w projekcie. 20 lutego odbędzie się szkolenie młodych uczonych w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży podczas trzeciej edycji warsztatów w ramach projektu "e-Przyrodnik".
- Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli ze swoich szkół i pod merytoryczną opieką pracowników naukowych IBS PAN przejdą kolejne etapy pracy naukowca - opowiada Tomasz Samojlik.
Dowiedzą się jak opracowuje się dane naukowe, jak się je publikuje w formie naukowej i popularnej. I jak je wykorzystać, np. na konferencji popularyzującej naukę.
- Uważam, że to bardzo przyda mi się w życiu - mówi Izabela Kowalczyk. - Autoprezentacja jest bardzo ważna. Zawsze trzeba umieć przedstawić swoją pracę.
Zbieranie materiału jeszcze potrwa. Po zakończeniu zimowych prac zaplanowana jest jeszcze sesja wiosenna i letnia. A potem przyjdzie czas na pod-sumowanie naukowo-młodzieżowego projektu.
Na koniec roku zaplanowana jest publikacja książki zawierającej wyniki badań prowadzonych przez uczniów oraz prezentującej zaangażowanie każdej ze szkół. Efektem projektu będzie również m.in. udostępnienie interaktywnej aplikacji internetowej do identyfikacji gatunków zwierząt.
Projekt "e-Przyrodnik" to część większego przedsięwzięcia ministra nauki o nazwie Ścieżki Kopernika.
Czytaj e-wydanie »Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak żyła księżna Diana. Pokazano prywatne zdjęcia z jej posiadłości
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Wzruszające słowa Kamila Stocha: Piękna dedykacja dla Dawida i Marty Kubackich