Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobbing w pracy. Co to jest? Jak się bronić?

opr. Jul
Marta Urmiłowicz z PiP
Marta Urmiłowicz z PiP Wojciech Wojtkielewicz
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała wczoraj Marta Urmiłowicz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku

Bardzo często zdarza się że pracodawca gorzej traktuje cztery osoby spośród całej załogi. Krzyczy na nie, krytykuje, a przy przyznawaniu premii najczęściej są one pomijane. Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy to jest mobbing?

- Stosownie z przepisami kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu. Polegają one na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu. Wywołują one u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pierwszym roszczeniem, którego może domagać się mobbingowany pracownik, jest zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Przysługuje tylko wtedy, gdy mobbing wywołał u pracownika uszkodzenie zdrowia. Drugim z roszczeń jest odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązał on umowę o pracę na skutek mobbingu. Należy jednak pamiętać, że aby móc domagać się tego odszkodowania, konieczne jest, aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę nastąpiło na piśmie z podaniem przyczyny.

Pracownik, który chce domagać się roszczeń, musi udowodnić wszystkie przesłanki wystąpienia mobbingu. Jeżeli pracodawca stosuje mobbing i nie przeciwdziała temu, wówczas pracownik może natychmiast rozwiązać umowę o pracę. Przesłanką do tego jest również stosowanie mobbingu przez współpracowników, jeżeli pracodawca temu nie przeciwdziała.

Warto zaznaczyć, że osoba szykanowana w pracy musi przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że cały ciężar udowodnienia mobbingu spoczywa na niej. Zanim więc pracownik wniesie powództwo, powinien podjąć działania, które umożliwią mu udokumentować niedozwolone zachowania. Dowodem mogą być zeznania świadków, listy, wiadomości SMS, a także - w sytuacji braku innych dowodów - nagrania. Skutecznym potwierdzeniem nękania w pracy są też e-maile. Dowodem w sprawie o mobbing może być także długoterminowe zwolnienie L4 od lekarza specjalisty, które wskaże na tzw. objawy osiowe. Dominują one w reakcji organizmu w sferze neurologicznej, kardiologicznej, psychicznej itd. Decydujący jednak charakter w postępowaniu sądowym mogą mieć przesłuchania współpracowników w charakterze świadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna