Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja ciepłowni w Kolnie. Miasto stawia na ekologię i energię odnawialną.

KatarzynaPatalan-Brzostowska [email protected]
Głównym elementem modernizacji będzie wymiana kotła węglowego pracującego w kolneńskiej ciepłowni nieprzerwanie od 1983 roku
Głównym elementem modernizacji będzie wymiana kotła węglowego pracującego w kolneńskiej ciepłowni nieprzerwanie od 1983 roku UM Kolno
Biomasa i słońce to główne źródła produkcji i energii cieplnej, i elektrycznej.

Kolneński projekt na modernizację miejskiej ciepłowni o dotację walczył z 33 innymi i został bardzo wysoko oceniony. Otrzymał aż 75 proc., co sklasyfikowało go na szóstym miejscu i pozwoliło na otrzymanie sporej, bo aż 4 mln 867 tys. zł dotacji, na realizację inwestycji wartej ponad 12 mln zł.

Modernizacja polegać będzie na zastąpieniu wyeksploatowanego kotła węglowego pracującego nieprzerwanie od 1983 roku na nowoczesny kocioł z kogeneracją o mocy cieplnej 2 600 kW oraz 300 kW energii elektrycznej.

Zostaną także wybudowane nowe obiekty ciepłowni. Zrealizowana zostanie przebudowa i termomodernizacja obecnie wykorzystywanych obiektów.

Kocioł będzie opalany biomasą i będzie produkował energię cieplną i elektryczną.

Atrakcyjne ceny

- Biomasa to zrębki, które zostają po wycince lasów - uzupełnia Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Już mamy podpisane wstępne umowy z okolicznymi nadleśnictwami na dostawę tego surowca.

Co więcej, wytwarzana energia elektryczna wystarczy nie tylko na potrzeby ciepłowni, ale jej nadwyżkę będzie można też sprzedawać.
- Uzyskane w ten sposób ,,żółte" i ,,zielone" certyfikaty w przyszłości poprawią kondycję finansową spółki - dodaje włodarz. - A mieszkańcom Kolna inwestycja da stabilizację cenową.

Władze miasta prognozują, że już wiosną uda się rozpisać przetargi i wyłonić wykonawcę tej inwestycji. Czas jej realizacji to ok. dwóch lat, ale w optymistycznej wersji uruchomienie nowoczesnego kotła mogłoby się udać już w następnym sezonie grzewczym.
- Po realizacji tej inwestycji ciepłownia będzie w stanie zaopatrzyć w ciepłą wodę całe miasto - dodaje burmistrz. - Niezbędna do tego będzie rozbudowa sieci ciepłowniczej.

Burmistrz dodaje, że po uruchomieniu elektrociepłowni nastąpi spadek zanieczyszczeń powietrza w powiecie kolneńskim, a to przełoży się na ogólne polepszenie stanu środowiska naturalnego.

Przyjazne naturze

A na tym nie koniec ekologicznych inwestycji, bo władze Kolna podpisały w ub. r. umowę z firmą E1 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o. o na dzierżawę dwóch działek miejskich położonych za wysypiskiem śmieci. Powstaną dwie tzw. farmy solarne.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna