TB
Monika Hojnisz-Staręga najlepsza z polskich biathlonistek. Denise Herrmann mistrzynią olimpijską Pawel Relikowski / Polska Press
Na półmetku biathlonowego biegu indywidualnego na 15 km Monika Hojnisz-Staręga była w czołówce. W drugiej części dystansu popełniła jednak dwa błędy, przez które ukończyła rywalizację na 20. miejscu, najlepszym spośród Polek. Złoty medal zdobyła Niemka Denise Herrmann.

Indywidualny bieg na 15 km kobiet był pierwszym startem polskiej ekipy podczas igrzysk w Pekinie. Największe nadzieje mogliśmy wiązać z Moniką Hojnisz-Staręgą, najbardziej doświadczoną zawodniczką w olimpijskiej reprezentacji Polski. I do połowy dystansu rywalizacja układała się dla niej wcale nieźle. Nie tylko dobrze biegła, ale przede wszystkim nie myliła się na strzelnicy. Pierwsza i druga seria była bezbłędna!

Pudła pojawiły się w drugiej części dystansu. Po jednym w trzecim i czwartym strzelaniu. To sprawiło, że 31-letnia Polka straciła szanse na dobre miejsce. Ostatecznie zajęła 20. miejsce, które jest jej najgorszym w historii olimpijskich startów. W debiucie osiem lat temu w Soczi była 12. W 2018 r. w Pjongczangu zajęła szóstą pozycję.

Kamil Żuk zajęła 36. miejsce. Jej pierwsza i czwarta próba była bezbłędna, w drugiej popełniła dwa błędy, a w trzeciej jeden. Z kolei Kinga Zbylut była 55. Pierwsza wizyta na strzelnicy była bez pudła, w pozostałych miała po jednym. Najgorzej z Polek spisała się Anna Mąka, która ukończyła rywalizację na 85. miejscu (na 86 zawodniczek). 29-letni biathlonistka BKS WP Kościelisko w pierwszym, drugi i trzecim strzelaniu pomyliła się dwa razy, a w ostatnim - trzy.

Złoty medal zdobyła Denise Herrmann, do której Hojnisz Staręga straciła niespełna trzy minuty. Dla Niemki to pierwsze złoto olimpijskie. Srebrny krążek padł łupem Francuzki Anais Chevalier-Bouchet, a brązowy Norweżki Marte Olsbu Roeiseland.