Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring ma pomóc w ustaleniu osoby, która nielegalnie wyrzucała śmieci w gminie Grabowo

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Sygnał o nielegalnym wysypisku został naniesiony przez internautę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Sygnał o nielegalnym wysypisku został naniesiony przez internautę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. KPP Kolno
Policja szuka sprawcy. Za wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu grozi grzywna w wysokości 1 tys. zł.

Zużyte foliowe worki, szmaty, opony, rozbite skrzynki. Rozrzucone śmieci leżały na łące w pobliżu kompleksu leśnego - tuż obok polnej drogi prowadzącej do jednej ze wsi w gm. Grabowo. Informacja o nielegalnym wysypisku została naniesiona przez internautę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sygnał na miejscu zweryfikowali policjanci.

Czytaj też: Gm. Szumowo. W starej żwirowni zrobili nielegalne składowisko śmieci

- Dzięki tym zgłoszeniom i współpracy dzielnicowych z Urzędem Gminy w Grabowie, teren ten został uprzątnięty, pojawiło się tam ogrodzenie, a także tablica z informacją o zakazie wysypywania śmieci. Miejsce to zostało również objęte monitoringiem - informuje sierż. Ewa Zabłocka z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

Za wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu grozi grzywna do 1 tys. zł. "Większą wagę" mają przypadki nielegalnego składowania odpadów, które stanowią przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Pozostawianie śmieci w lesie jest ścigane oprócz policji przez odpowiednie służby leśne. Niestety nadal znajdują się ludzie, którzy bezmyślnie zanieczyszczają przyrodę.

W sierpniu ub. roku ukarany został 39-letni mieszkaniec podbiałostockiego Wasilkowa odpowiedzialny za dzikie wysypisko w gminie Czarna Białostocka. Mężczyznę zdradził paragon ze sklepu. To właśnie dzięki niemu mundurowi ustalili tożsamość sprawcy. 39-latek przyznał się do winy. Tłumaczył się, że nikt nie chciał przyjąć od niego śmieci, więc postanowił zostawić je w lesie. Został ukarany dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę tysiąca złotych. Mężczyzna przeprosił i posprzątał wszystkie wyrzucone rzeczy.

Na co najczęściej donosimy policji? Zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w woj. podlaskim

Podobnie jak w przypadku z gminy Grabowo, informacja o nielegalnym wysypisku pojawiła się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

KMZB działa od końca 2016 r. i jest popularną formą komunikacji obywateli z policją. To dosłownie mapa, na której za pomocą jednego „kliknięcia” komputerową myszką internauci mogą zaznaczać miejsca, gdzie dochodzi do łamania prawa i uciążliwych społecznie zjawisk. Najczęściej to, prócz dzikich wysypisk, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, notoryczne przekraczanie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone kąpieliska, czy miejsca przebywania osób bezdomnych.

Policja przypomina, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna