MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mońki. Piękniejsze oblicze miasta. Odnowiony skwer przy dworcu kolejowym i nowy plac zabaw przy Al. Niepodległości

(ika)
Za ponad milnion złotych zdegradowany teren zmienił się w prawdziwą wizytówkę miasta.
Za ponad milnion złotych zdegradowany teren zmienił się w prawdziwą wizytówkę miasta. W. Wojtkielewicz
Za ponad milnion złotych zdegradowany teren zmienił się w prawdziwą wizytówkę miasta.

Chodzi o przestrzeń przy ul Dworcowej. Skwer wybudowany jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku miał być miejscem rekreacji dla mieszkańców i osób przejezdnych. Czas zrobił swoje. Zniszczone przejścia, chodniki, stare ławki, nie działające oświetlenie... Teren przy dworcu i skwer „na rozjeździe” raczej straszył, a nie zapraszał do wypoczynku. Teraz ma być inaczej. W ramach projektu tzw. małej rewitalizacji wszystko jest tu nowe. Na powierzchni prawie pół hektara odnowiono ścieżki, wyłożono je granitową i brukową kostką. Stanęło prawie 20 stylowych ławek, studnia abisyńska, nowe śmietniczki. Ustawiono dwie wiaty przystankowe, by po sprzedaży dworca PKS (teraz jest tu galeria handlowa), mieli gdzie się schronić podróżni oczekujący na autobus lub pociąg. Wymieniono zieleń sadząc około 40 nowych drzew, 600 krzewów, prawie 800 bylin, które po zakwitnięciu utworzą piękny kwietny dywan.

Jest piękniej i bezpieczniej

– Zależało nam, aby przywrócić dawną świetność tego miejsca i jego funkcje społeczne. By ludzie mogli się tu spotykać, odpoczywać. By przestrzeń ta była wizytówką naszego miasta, ale i miejscem bezpiecznym – mówi Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek.

Dlatego skwer zostanie objęty monitoringiem. Tylko montażu kamer i słupów oświetleniowych brakuje do zakończenia inwestycji.

Monitoringiem ma być objęty również nowy placu zabaw przy Al. Niepodległości, który po czterech latach wrócił do centrum miasta. Ma być to miejsce rozrywki nie tylko dla dzieci, ale młodzieży i dorosłych. Na placu podzielonym na strefy wiekowe, stanęło bowiem 11 zestawów do zabaw, ale i 9 zestawów do ćwiczeń na świeżym powietrzu (w tym dwa dla osób niepełnosprawnych).

Zobacz, kim są radni nowej Rady Miejskiej w Mońkach

Wszystkie te trzy obiekty (dwa skwery i plac zabaw) powstały w ramach jednego projektu. Jego wartość to ponad 1 milion 16 tysięcy złotych. 83 proc. pochodziło z dofinansowania unijnego z RPO i budżetu Państwa.

Przebudowa Alei Niepodległości

Prawie 4 mln zł kosztowała zakończona właśnie przebudowa Alei Niepodległości - newralgicznej ulicy w Mońkach. Połowa tej kwoty pochodzi z urzędu wojewódzkiego. Po 25 procent dopłaciło starostwo oraz gmina Mońki.

Mońki. Ruszyła przebudowa Al. Niepodległości. Niektórym mieszkańcom nie podoba się masowa wycinka drzew

Remont miał zwiększyć komfort i bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Ulica zyskała nową nawierzchnię. Na niemal całej długości alei powstała kanalizacja deszczowa. Część chodników została oddzielona zieleńcem. Przybyło miejsc parkingowych. Powstały również dodatkowe przejście dla pieszych, m.in. na przeciwko szpitala. W jego pobliżu stanęła również zatoka i peron autobusowy, z którego mogą korzystać pacjenci.

Pod inwestycję wycięto ponad 60 starych drzew, co budziło kontrowersję wśród części mieszkańców. Zieleń została odnowiona. W miejsce wyciętych pojawiły się nowe drzewa, krzewy i nasadzenia bylinowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna