MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mońki. Walne zgromadzenie podlaskiej "Solidarności". Delegaci podjęli cztery stanowiska

OPRAC.:
Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
XXVIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się w Mońkach.
XXVIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się w Mońkach. Władysław Tokarski
W Mońkach odbyło się Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność”. Uczestnicy podjęli cztery stanowiska dotyczące: sporu polityczno-społecznego w Polsce, podwyżki wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej, kopalni Turów oraz sporu pracowników PGE Obrót. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi politycy Zjednoczonej Prawicy: Dariusz Piontkowski, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Zieliński. Obecny był także Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Podczas XXVIII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” podjęto cztery stanowiska. Pierwsze z nich dotyczyło wynagrodzeń w sferze budżetowej.

- Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” postuluje do Rządu RP o wypracowanie z partnerami społecznymi, w ramach dialogu, systemowych rozwiązań mających na celu wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników sfery budżetowej w Polsce. Bardzo pożądanym i skutecznym może okazać się powiązanie płac sfery budżetowej ze wskaźnikami ekonomicznymi odnoszącymi się m.in do średniego wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Popieramy żądania płacowe wszystkich grup zawodowych, w imieniu, których występują organizacje związkowe oraz struktury branżowe, regionalne i krajowe NSZZ "Solidarność". Popieramy, ale jednocześnie apelujemy, że muszą być to działania w myśl zasady "zawsze jeden z drugim - nigdy jeden przeciwko drugiemu". (...) Podwyżki jednych grup zawodowych nie mogą odbywać się kosztem innych grup, szczególnie tych od dawna najniżej uposażonych. Taka niezrozumiała rywalizacja może okazać się askuteczna i wyniszczająca. Uposażenie parlamentarzystów, radnych i osób na innych stanowiskach politycznych powinno być bezpośrednio powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia w kraju, tworząc tym samym dobrze pojętą wspólnotę interesów pracowników, pracodawców i Państwa w całości. (...) - piszą w stanowisku delegaci.

Podczas zgromadzenia omawiana była również sytuacja społeczno-polityczna w Polsce. Delegaci stwierdzili, że merytoryczny spór polityczny zastępuje radykalna i powszechna kontestacja i pogarda względem Prezydenta RP, rządu oraz różnych instytucji państwowych. W tym ostatnim przypadku wyszczególniona została Straż Graniczna.

- Polityczny dyskurs zastępują wulgaryzmy, obsceniczne gesty, agresja, lżenie ludzi i instytucji, kpienie z każdego zaproponowanego rozwiązania nawet najbardziej korzystnego dla Polski i Polaków, a siła tej agresji wzrasta wprost proporcjonalnie do zakresu powszechności danego rozwiązania kierowanego do zwykłych ludzi. (...) Nie godzimy się na epatowanie społeczeństwa zachowaniami obcymi naszej cywilizacji oraz przyjętym normom społecznym i kulturowym, obrażanie uczuć religijnych, atakom na kościoły, naruszanie miru domowego, które to ekscesy usiłuje się wykreować jako normalne zachowania. (...) Zwracamy się do wszystkich stron sporu politycznego w Polsce o refleksję i nadanie temu podstawowemu narzędziu demokratycznego Państwa wymiaru cywilizowanego i prowadzeniu sporu z poszanowaniem ludzi i grup społecznych oraz nie urągający inteligencji Polaków - czytamy w stanowisku delegatów (pisownia oryginalna).

Wyrazili również zaniepokojenie działaniami TSUE w sprawie kopalni Turów.

- Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” z dużym zaniepokojeniem przyjmuje bardzo radykalne rozstrzygnięcie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie funkcjonowania kompleksu górniczo-energetycznego Turów, które należy odczytać jako agresję na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz całą polska gospodarkę i polskie społeczeństwo. Takie działania nie mieszczą się w kanonach wolności gospodarczej oraz cywilizowanych zasadach wspólnoty suwerennych państwa demokratycznych. (...) - piszą w oświadczeniu delegaci.

W ostatnim stanowisku delegaci zwrócili się o pomoc i interwencję oraz zaangażowanie władz krajowych związku i rządu w sprawie podjęcia działań dotyczących łamania praw pracowniczych w PGE Obrót.

- Z dnia na dzień nastąpiło pogorszenie warunków zatrudnienia, w tym warunków pracy i płacy pracowników. Nastąpiło naruszenie wewnątrz zakładowych źródeł prawa pracy, co stanowi dyskryminację pracowników PGE Obrót S.A względem innych spółek wchodzących w skład GK PGE, w szczególności w obszarze:

  • wypowiedzenia porozumień zbiorowych kończących spory zbiorowe,
  • wypowiedzenia zakładowego układu zbiorowego prazy dla pracowników PGE Obrót S.A.,
  • odstąpienia przez Zarząd PGE Obrót S.A. od stosowania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników przemysłu energetycznego. (...) - czytamy w stanowisku.

Delegaci zwracają się do strony rządowej oraz zarządu PGE o odstąpienie od zamiarów likwidacji statusu pracodawcy w oddziałach PGE Obrót S.A. oraz przywrócenie stanu przestrzegania prawa poprzez wycofanie przez zarząd oświadczeń o wypowiedzeniu układu zbiorowego pracy.

Pełne treści stanowisk można odnaleźć pod tym linkiem.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna