Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mońki. Wojewódzki przegląd zdobnictwa obrzędowego. Zobacz wyróżnione prace

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Takie piękne ozdoby przygotowali mieszkańcy Podlasia na konkurs zdobnictwa obrzędowego. Co roku organizuje go Moniecki Ośrodek Kultury z pomocą Podlaskiego Instytutu Kultury.
Takie piękne ozdoby przygotowali mieszkańcy Podlasia na konkurs zdobnictwa obrzędowego. Co roku organizuje go Moniecki Ośrodek Kultury z pomocą Podlaskiego Instytutu Kultury. Moniecki Ośrodek Kultury
Wojewódzki przegląd pn. "Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych" to konkurs organizowany przez Moniecki Ośrodek Kultury przy współudziale Podlaskiego Instytutu Kultury. Właśnie zakończyła się 29. edycja konkursu. Dyplomy i nagrody zostaną przyznane 29 kwietnia.

Pisanki, palmy wielkanocne, wycinanki czy kwiaty z bibuły. To niektóre ze świątecznych ozdób ludowych, które brały udział w konkursie.

- Skupiamy całe zdobnictwo obrzędowe Świąt Wielkanocnych z terenu Podlasia - tłumaczy Dariusz Gwiazda, dyrektor Monieckiego Ośrodka Kultury.

To właśnie pracownicy tej placówki z pomocą Podlaskiego Instytutu Kultury co roku organizują Wojewódzki Przegląd "Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych".

To już 29. edycja konkursu. W przeglądzie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego regionu, bez względu na wiek.

W tym roku naliczono 173 zestawy prac. To mniej niż w poprzednich edycjach, w których liczba nadesłanych ozdób wahała się od 400 do 600.

ZOBACZ: Konkurs na najpiękniejsze palmy, pisanki i pająki rozstrzygnięty

- Jeśli chodzi o prace przesyłane przez dorosłych to nie ma specjalnej różnicy. Natomiast jeśli chodzi o dzieci i młodzież to więcej prac przychodziło kiedy szkoły były otwarte. Dzieci uczyły się zdobnictwa na zajęciach manualnych - mówi Dariusz Gwiazda.

Według dyrektora Monieckiego Ośrodka Kultury w obrzędowości wielkanocnej najważniejsze jest przekazywanie tradycji zdobnictwa ludowego z pokolenia na pokolenie.

-Ten konkurs ma to na celu żeby właśnie dzieci i młodzież mogły uczyć się tego dorobku i tradycji od starszych - dodaje Dariusz Gwiazda.

Coroczna wystawa nagrodzonych prac nie mogła odbyć się w dotychczasowej formie. Powodem była pandemia koronawirusa. Dlatego zdjęcia i filmy z wystawy pojawią się na stronie internetowej MOK-u i PIK-u. Zwycięzcy odbiorą nagrody 29 kwietnia.

Wśród prac konkursowych największą popularnością cieszyły się pisanki. Uczestnicy wykonywali je metodą batikową. To technika barwienia pisanek za pomocą rozgrzanego wosku i szpilki. Używano też specjalnego lejka, przez który przelewano wosk tworząc wzory. Takie pisanki przesyłali mieszkańcy m.in. Lipska, Augustowa, Białegostoku, Moniek i Sokółki.

Były też palmy wielkanocne. Najwięcej z nich przywędrowało z Jaświł, Mikicina i Dolistowia.

Na konkurs przybyło także trochę pająków. To tradycyjne ozdoby wykonane ze słomy lub trzciny. Używano także bibuły, grochu, fasoli czy ziarna. Pająki wykonali mieszkańcy m.in. z Andrychowa, Moniek i Długołęki.

Kolorowe kompozycje kwiatowe także znalazły się wśród nagrodzonych prac. Wykonali je uczestnicy z Nawarowa i Jaświł.

Artystyczne wytwory oceniało jury w składzie: Krystyna Kunicka (PIK), Lila Wyszkowska (PIK), Monika Siemieniuk (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej), Aleksandra Pluta (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej), Szymon Kowalski (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej) i Katarzyna Gutowska (MOK).

Życzenia na Wielkanoc 2024. Najpiękniejsze życzenia wielkanocne. Skopiuj i wyślij wierszyk GOTOWY SMS. Warto pamiętać o złożeniu życzeń. Poniżej znajdziecie kilkadziesiąt przykładów krótkich życzeń wielkanocnych, które łatwo będzie przesłać sms-em lub kartką pocztową. ŻYCZENIA NA WIELKANOC 2024.

Życzenia wielkanocne 2024. Wierszyki, rymowanki, krótkie, śm...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna