MOPR. Asystent rodziny może Ci pomóc

(jul)
Sylwia Pierścieniak, MOPR
Sylwia Pierścieniak, MOPR Andrzej Zgiet
Asystenci rodziny są wykwalifikowanymi pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wspierają rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące kwestii opiekuńczo- wychowawczych.

Są przyjaciółmi, doradcami, odnajdują mocne strony, pomagają wykorzystywać zasoby do radzenia sobie z codziennością, motywują do podejmowania działań, wspierają w realizacji wyznaczonych celów. Nie wyręczają, a wskazują, nie każą, ale motywują i wspierają.

Zadania asystenta rodziny określa Ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wspieranie rodziny to zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Skuteczna ochrona dzieci i pomoc rodzicom jest osiągana dzięki współpracy wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących na rzecz rodziny.

Zadania asystenta rodziny to: wspieranie rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci; pomaganie w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej.

Asystent pracuje z rodzinami biologicznymi przeżywającymi trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej oraz rodzicami biologicznymi, których dzieci zostały czasowo umieszczone poza rodziną.

Asystent rodziny prowadzi pracę w miejscu zamieszkania rodziny lub w miejscu wskazanym przez nią. Pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20. Kontaktuje się z rodziną nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.

Proponujemy także: poradnictwo w zakresie przeciwdziałania trudnościom w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych bezpośrednio w Zespole ds. Asysty Rodzinnej lub za pośrednictwem strony: [email protected] - udzielamy odpowiedzi na korespondencje jeżeli zawiera: imię i nazwisko, adres zamieszkania; spotkania dotyczące umiejętności opiekuńczo-wychowawczych „Mądry rodzic”; „Herbatkę u asystenta” - grupa wsparcia, prowadzona przez asystenta w ramach objętych rodzin; uczestnictwo w „Banku czasu”; uzyskanie „Rzecz za uśmiech”; „Bibliotekę asystenta” - możliwość wypożyczenia książek o tematyce związanej z opieką i wychowaniem; festyny, konkursy i itp.

Mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą otrzymać wsparcie asystenta rodziny powinni zgłaszać się do Zespołów Pracowników Socjalnych w miejscu zamieszkania.

"U Pana Boga w ogródku" (2007), reż. Jacek Bromski

Jak kręcono trylogię "U Pana Boga..."? Unikatowe zdjęcia z p...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie