MOPR w Białymstoku. Poprawić sytuację zawodową

(jul)
Archiwum
Udostępnij:
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Co oprócz świadczeń z pomocy społecznej MOPR może zaproponować osobom bezrobotnym zagrożonym wykluczeniem społecznym?

Proponujemy wachlarz działań z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej, ponieważ osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej powinny wykorzystać własne możliwości poprawy swojej sytuacji życiowej. Pomoc tę realizujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz mieszkańców Białegostoku.

Wiele z nich realizuje projekty, których podstawowym celem jest aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.

Fundacja Spe Salvi w ramach projektu ,,Pomocna dłoń dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym’’ oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe: sekretarka, spawacz MAG 135, elektryk z uprawnieniami SEP, sprzedawca. W ramach projektu przewidziano także płatne staże zawodowe, indywidualne wsparcie uczestnika, warsztaty rozwoju osobistego, bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

W bieżącym roku Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie ,,Droga” w porozumieniu z firmą ECDS Polska sp. z o.o. w Białymstoku realizują projekt pt. ,,Klub Integracji Społecznej - gotowi do pracy”.

Celem Klubu jest udzielenie pomocy osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy.

W ramach projektu oferuje się warsztaty rozwoju osobistego (zapewniony obiad, bilet), doradztwo zawodowe, atrakcyjne szkolenia i kursy zawodowe (zapewniony bilet, ubezpieczenie, wynagrodzenie szkoleniowe), staże zawodowe 3-lub 6 miesięczne (zapewniony bilet, ubezpieczenie, wynagrodzenie stażowe), bezpłatne konsultacje ze specjalistami (psycholog, prawnik, mediator, doradca zawodowy), wsparcie trenera pracy, doradcy zawodowego.

Należy także wspomnieć, że Europejskie Centrum Wspierania Innowacji i Nowych Technologii w Białymstoku realizuje projekt ,,Nowy start w życie - Aktywna integracja osób doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego w woj. podlaskim”, w którym oferuje się kompleksowe wsparcie, szkolenia, staże, pośrednictwo pracy, specjalistyczne poradnictwo, a także refundację kosztów dojazdów i stypendia szkoleniowe za udział w kursach zawodowych oraz badania lekarskie i odzież roboczą na staże zawodowe.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białegostoku kieruje także osoby uprawnione do Centrów Integracji Społecznej: CIS „Żelazna” i CIS „Holos”. Do CIS mogą być kierowane osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym długotrwale bezrobotne i bezdomne.

Uczestnikom CIS wypłacane są świadczenia integracyjne, finansowane ze środków urzędu pracy.

To tylko kilka przykładowych propozycji wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie