MOVEMBER 2020 Kampania BCO pod hasłem #szybcyizdrowi

Artykuł sponsorowany Białostockie Centrum Onkologii im.Marii Skłodowskiej-Curie

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)

Akcja Movember to kampania promująca profilaktykę nowotworową wśród mężczyzn.
Od 2003 roku na świecie, zaś od 2014 roku w Polsce listopad jest miesiącem walki z męskimi nowotworami – rakiem prostaty i rakiem jąder. Polega ona na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji o chorobach nowotworowych układu moczowo-płciowego. Ma także na celu podniesienie świadomości, jak ważne są regularne badania profilaktyczne oraz dbanie o swój stan zdrowia.

W tym roku Białostockie Centrum Onkologii (BCO) zainicjowało kampanię pod hasłem #szybcyizdrowi, a jej twarzą został pochodzący z województwa podlaskiego Jarosław Kazberuk - kierowca, pilot rajdowy, sportowiec. Jak sam podkreśla: Panowie, zachęcam do przeglądu technicznego. Jestem kierowcą rajdowym i wiem, że tak jak w rajdach liczy się czas i liczy się błyskawiczna reakcja. Jeśli któryś z Was ma 40-50 lat powinien taki przegląd techniczny przejść, bo może okazać się, że będzie to przegląd, który uratuje życie. Przyjdźcie do BCO i zróbcie badania.

MOVEMBER 2020 Kampania BCO pod hasłem #szybcyizdrowi

Jarosław Kazberuk

Celem naszych starań jest poprawa świadomości zdrowotnej mężczyzn, zachęcenie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych, co wpływa na odpowiednio wczesne wykrycie choroby, a dzięki temu zmniejszenie śmiertelności powodowanej chorobą nowotworową jąder oraz prostaty – podkreśla Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO i dodaje – Widzimy, że z roku na rok pacjentów przybywa. Poradnia urologiczna w BCO została zakontraktowana w kwietniu 2019 roku. Do końca ubiegłego roku lekarze udzielili ponad 650-ciu porad, a w tym roku w okresie styczeń-wrzesień jest ich już ponad 1700.

W ramach akcji BCO uruchomiło telefon, pod którym udzielane są konsultacje urologiczne. Pod numerem 790 514 141, od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-15:00 dyżuruje urolog. Przypominamy, że ze skierowaniem do poradni urologicznej BCO można zapisać się przez CALL CENTER 85 66 46 888.

Pamiętajmy, że dbanie o swoje zdrowie to nie jest tylko listopad, to jest cały rok. Mężczyźni, zarówno młodsi jak i starsi powinni badać się regularnie zwłaszcza teraz, w tym całym zamieszaniu, które jest wokół nas. W tym miesiącu służymy wam pomocą – godzinami konsultacyjnymi. Zawsze będziecie mogli do nas zadzwonić, uzyskać poradę, ale my w miarę naszych możliwości postaramy się wam pomóc – mówi dr n. med. Marcin Chlabicz, urolog BCO.

Wcześnie wykryty nowotwór jest w większości przypadków uleczalny. Bardzo ważne jest samobadanie, regularne kontrole u lekarza urologa, a po czterdziestym roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi - w tym sprawdzanie poziomu PSA. Jest to badanie przesiewowe, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu prostaty.

Monika Mróz, rzecznik prasowy BCO: Do naszej akcji zaprosiliśmy ponad 100 znanych mężczyzn z województwa podlaskiego, w tym m.in. parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców. Naszą akcję wsparli już m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a także Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Każdy z panów otrzymał od nas list i maseczkę ochronną z nadrukowanymi wąsami. Chcemy, by nasz apel trafił do jak najszerszego grona odbiorców, więc wszystkich chętnych namawiamy do sfotografowania się z wąsami - własnymi lub dorysowanymi, umieszczenia zdjęcia w mediach społecznościowych i oznaczenia hasztagiem #szybcyizdrowi.

Od połowy września br. pacjenci BCO są leczeni na nowo utworzonym Pododdziale Urologii. Pododdział zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet.

Do wachlarza metod diagnostycznych na pododdziale, dostępnych w sposób permanentny należą: uretrocystoskopia, USG, tomografia komputerowa, pozytonowa tomografia emisyjna (PET- TK), rezonans magnetyczny, scyntygrafia. W ramach oddziału funkcjonuje nowoczesna sala zabiegowa, która zapewnia możliwość wykonywania zabiegów diagnostycznych, higienicznych i pielęgnacyjnych w okresie przed i pooperacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów. Więcej informacji na stronie BCO www.onkologia.bialystok.pl.

Materiał oryginalny: MOVEMBER 2020 Kampania BCO pod hasłem #szybcyizdrowi - Kurier Poranny

Dodaj ogłoszenie