Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz pokonać ból pleców

Ewa Kurzyńska [email protected]
Do problemów z kręgosłupem bardzo często prowadzi nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności.
Do problemów z kręgosłupem bardzo często prowadzi nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności.
Skuteczna recepta na problemy z kręgosłupem jest jedna: zmiana stylu życia.

Szacuje się, że schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak bóle pleców, rąk i karku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ograniczają sprawność i wydajność ok. połowy osób pracujących. W dodatku do ortopedów trafiają coraz młodsi pacjenci. Gdzie tkwi źródło problemów? Specjaliści nie mają wątpliwości:

- Winny jest siedzący tryb życia. Brak ruchu wpływa fatalnie na organizm. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś przez cały tydzień nie uprawia żadnego sportu, a w weekend próbuje nadrobić zaległości i za bardzo się wysila. To prosta droga do kontuzji i pogłębienia problemów - tłumaczy Anna Tutak, fizjoterapeuta.
Problemom z kręgosłupem sprzyja także nadwaga i otyłość. Bo gdy dźwigamy na sobie zbyt dużo zbędnych kilogramów, to mięśnie i stawy szybciej się degenerują. Co gorsza, pediatrzy zauważają, że to problem, który coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież.

- U dzieci szczególnie niekorzystne jest także wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem czy telewizorem. To prosta droga do powstania wad postawy. A w starszym wieku do dyskopatii czy przepukliny krążka międzykręgowego - ostrzega Anna Tutak.

Skuteczna recepta na problemy z kręgosłupem jest jedna: zmiana stylu życia. Kluczowa sprawa to unikanie szkodliwych czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu, np. nagłego pochylania się, długotrwałej jazdy autem czy nieprawidłowego podnoszenia ciężkich rzeczy. Każda z tych czynności może przeciążyć kręgosłup i sprowokować atak bólu.

Istotna jest także kontrola wagi. Niemniej ważna - regularna aktywność fizyczna. Dobroczynne działanie ma m.in. pływanie. Najlepiej kraulem lub na grzbiecie. Pomoże, ale pod warunkiem że wybierzemy się na basen przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

- Niemniej gdy pojawia się ból pleców, warto zasięgnąć porady lekarza. Na początek należy skierować się do specjalisty medycyny rodzinnej, który może zlecić podstawowe badania, np. RTG kręgosłupa. Lekarz rodzinny może także skierować pacjenta na zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne - dodaje fizjoterapeutka.

Ból złagodzą takie zabiegi jak jonoforeza, magnetronik czy terapia z użyciem lasera. W korygowaniu postawy pomogą natomiast ćwiczenia, np. metodą McKenziego.

- To najlepiej udokumentowany sposób rehabilitacyjnego leczenia bólu krzyża i rwy kulszowej. Co niezwykle ważne, po dokładnym instruktażu pacjent może wykonywać ćwiczenia samodzielnie, co zapobiega nawrotom dolegliwości - podkreśla nasz ekspert.

Jeśli mimo tego ból nie minie, warto udać się do specjalisty - ortopedy lub neurologa. Skierowanie wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna