Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz zerwać umowę ze swoim operatorem komórkowym bez żadnych opłat i konsekwencji

Jakub Roszkowski, Głos Koszaliński
sxc.hu
Wszystko dzięki nowej ustawie, którą podpisał prezydent. Dzięki niej można zerwać umowę bez żadnych konsekwencji i za darmo.

Do nowego operatora będziemy mogli przenieść się już 1 lipca.

- W zasadzie można mówić o dwóch istotnych zmianach, które powinny wejść w życie już 1 lipca - mówi nam Jacek Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Umowa przepada
Po pierwsze, sieć komórkowa Plus zmienia 1 lipca swój regulamin. - A jeśli zmienia, to każdy klient tej sieci może wypowiedzieć umowę, nawet tę lojalnościową, i nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów - tłumaczy Aneta Styrnik, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To właśnie UOKiK nakazał Plusowi, a także Erze, Orange i Play zmienić regulaminy, bo wszystkie spółki miały w nich zapisy, które według urzędników naruszały prawa konsumentów. Ale tylko Plus uległ UOKiK. Reszta spółek walczy z urzędnikami w sądzie. Co to oznacza?

- To, że na razie 1 lipca tylko abonenci Plusa, jeśli nie są zadowoleni z jego usług, mogą zrezygnować z umowy z firmą i zmienić operatora bez żadnych konsekwencji finansowych - powtarza Aneta Styrnik z UOKiK.

Przykład? Jacek Wawrzeńczyk, handlowiec z Kołobrzegu, ma podpisaną umowę z Plusem na 24 miesiące. Do końca zostało jeszcze 17 miesięcy. Jeśli zerwie ją wcześniej, zapłaci karę, bo dostał w promocji telefon Nokia n90. Ponieważ Plus zmienia jednak regulamin, umowa może być zerwana, a kary nie będą naliczane.

- Dostałem już SMS-a, że jest taka możliwość. Sprawdzę, co oferuje Play i może rzeczywiście zmienię operatora - mówi. Play wykorzystuje zmiany w regulaminie Plusa i przygotował reklamy, w których namawia do szybkiej zmiany operatora "bez żadnych konsekwencji".

- Na dzień dzisiejszy przeniesienie numeru do nas trwa około 30 dni - przyznaje Marta Nowak, konsultantka w Play. Jak to zrobić? - Wystarczy zgłosić się do naszego salonu, wypisać wniosek, podpisać pełnomocnictwo i czekać - tłumaczy. Ale jeśli chwilę się wstrzymamy, to przeniesienie numeru potrwa 1 dzień.

Druga zmiana

UOKiK bowiem, oprócz tego, że samodzielnie zmuszał operatorów do zmian korzystnych dla klientów, zasugerował posłom zmianę ustawy, aby była zgodna z wymogami stawianymi przez Komisję Europejską. Ustawa stała się faktem - właśnie podpisał ją prezydent.

- A najważniejsze zmiany w ustawie to m.in. te, które zmuszają firmy telekomunikacyjne do rezygnacji z tzw. opłaty pożegnalnej - mówi Jacek Strzałkowski z UKE.

W tej chwili firmy telekomunikacyjne, oprócz Play, pobierają opłatę za przeniesienie numeru - 50 złotych - którą doliczają do naszej ostatniej faktury. Gdy wejdzie w życie nowa ustawa (ma być opublikowana w Dzienniku Ustaw lada moment, wejdzie w życie prawdopodobnie też 1 lipca), tej opłaty już nie będzie. I najważniejsze: przeniesienie numeru ma trwać 1 dzień.

Prędzej czy później Era i Orange też będą musiały zmienić regulaminy na zgodne z wytycznymi KE. Na razie jednak się sądzą.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna