Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można polecieć nawet 300 km/h

Urszula Ludwiczak [email protected]
Lot szybowcem pozwala na podziwianie świata z zupełnie innej perspektywy.  Wrażenia są niezapomniane.
Lot szybowcem pozwala na podziwianie świata z zupełnie innej perspektywy. Wrażenia są niezapomniane. sxc.hu
Marzenia o lataniu można realizować np. dzięki szybowcom, statkom powietrznym nie posiadającym silnika. Można zapisać się na szkolenie w Aeroklubie Białostockim albo odbyć lot widokowy. Wrażenia są niezapomniane.

Amatorów szybownictwa nie brakuje. Agnieszka Kamińska, na co dzień studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Piotr Ciołk, student Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie należą do Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Białostockiego. Oboje złapali bakcyla latania.

Agnieszka dopiero się uczy, ma za sobą 18 godzin nalotu. Piotr jak mówi, tez się jeszcze uczy, ale w powietrzu spędził już 140 godzin.

- Zaczęłam latać w tym roku, namówił mnie tata, który jest modelarzem i zawsze żałował, że sam nie odbył szkolenia szybowcowego, stwierdziłam, że ja to zrobię - mówi Agnieszka.

Piotr jest absolwentem klasie lotniczej, jaka istniała swego czasu w II LO w Białymstoku, swoja pasję kontynuuje kontynuuję studiując lotnictwo.

W białostockim Aeroklubie jest kilka rodzajów szybowców: tzw. szkolne Puchacz i Bocian, dwumiejscowe, służące do nauki, treningowe typu Junior i Pirat oraz wyczynowe: Jantar i Jantar 2B.

Start szybowców odbywa się na dwa sposoby: poprzez wyciągarkę (trwa ok. pół minuty) i za samolotem (nieco dłuższy, w zależności jaką wysokość chcemy osiągnąć). Po wyholowaniu na żądaną wysokość szybowiec wyczepia linę holującą i rozpoczyna samodzielny lot. Unosi się dzięki sile nośnej powstającej na skrzydle. Prędkość postępowa uzyskiwana jest dzięki lotowi ślizgowemu, kosztem utraty wysokości. Szybowiec może wykorzystywać prądy termiczne lub prądy orograficzne w celu utrzymania lub zwiększenia wysokości i prędkości.

Piotr najdłużej leciał bez przerwy przez 6,5 godzin, w górach. Miał okazję do podziwiania nieznanego terenu. Agnieszka dotąd najdłużej była w powietrzu przez 2 godziny, najdalej latała do Zabłudowa. Szybowcem zajmuje to kilkanaście minut.

Maszyna do setki rozpędza się w dwie sekundy. Niektóre szybowce latają z prędkością nawet ponad 300 km na godzinę, ale jak zgodnie mówią piloci, tej prędkości w górze się nie odczuwa.

Aby czuć atmosferę szybowcowego lotu, można skorzystać ze szkoleń, jakie regularnie odbywają się w białostockim Aeroklubie albo po prostu z lotów widokowych, z pilotem.
A już w czwartek, 14 sierpnia w Białymstoku zaczynają się Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Ok. 50 zawodników do 25 roku życia przez ponad tydzień będzie około południa startować z białostockiego lotniska, odchodzić na trasę i wracać ok. godz. 17-18. Aby podziwiać kilkadziesiąt szybowców i kibicować zawodnikom wystarczy przyjść na lotnisko na Krywlanach.

Aktywny weekend

To wspólna akcja "Gazety Współczesnej" i Radia Orthodoxia. Przez wakacje będziemy zachęcać Państwa do skorzystania z atrakcji, także tych nietypowych, jakie są dostępne w naszym regionie. Może to być pomysł na spędzenie kilku wolnych dni, popołudnia czy nawet całego aktywnego urlopu.

Audycji można słuchać w poniedziałki o godz. 17.30 w Radiu Orthodixia (102,7 MHz). Prowadzi je doc. Jan Kochanowicz. Relacje z tych spotkań będziemy zamieszczać w czwartki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna